Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet alacağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2012, 15:15   #1
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

Varsayılan vekalet alacağı

İyi günler sayın meslektaşlarım

yapmış olduğumuz icra takibinde borçlu borca itiraz süresi içerisinde asıl alacağı ödemiş ancak takip tarihine kadar işlemiş bulunan faizi ödemeyerek faize itiraz etmiştir. itirazın iptali için açmış olduğumuz davamız kabul edilmiş olup borçlu işlemiş faiz, icra giderleri ve vekalet alacağını ödeyecektir.Ancak borçlu asıl alacağı itiraz süresi içerisinde ödediğini bu nedenle vekalet alacağını 4/3 üzerinden ödeyeceğini söylemekte. Öncelikle kanun borcun itiraz süresi içerisinde ödenmesi halinde 4/3 icra vekalet alacağı ödenir demektedir. borçlu faize itiraz etmişken bu maddeden yararlanabilir mi? buna ilişkin yargıtay karraı bulamadım. bu konuya değinen yargıtay kararı ve yorumlarınıza ihtiyacım var. teşekkür ederim.
Old 19-01-2012, 21:00   #2
kazimdeniz

Bu tarz bir hüküm fıkrası asla kabul edilemez bu açıkça usul ve yasaya aykırıdır.Faiz alacağınıza İTM hükmetmişse bu kabul edilen faiz alacağı üzerinden kanuni oranı uygulayarak(%12 ,%10 gibi)lehinize kanuni vekalet ücreti takdir etmesi gerekirdi.Bu cihetten bu İTM kararı temyiz edilebilir diye düşünmekteyim.
Old 20-01-2012, 12:24   #3
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

merhaba,
cevabınız için teşekkür ederim sanırım ben biraz karışık anlattım durumu. yapmış olduğumuz icra takibinde, borçlu itiraz süresi içerisinde asıl alacağı ödedi ancak faize itiraz etti. buna istinadene itirazın iptali için sulh hukuk mahkemesinde dava açtık ve takibin devamına karar verildi. sorun şu; örneğin takip miktarımız toplam 25.000 , borçlu itiraz süresi içerisinde asıl alacak olan 22.000 i ödedi (vekalet alacağı ve icra giderlerini ve takip tarihine kadar işlemiş faizi ödemedi)ancak faize itiraz etti ve açmış olduğumuz itirazın iptali davası ile takibin devamına karar verildi. icra vekalet alacağının takdirinde avukatlık asgari ücret tarifesinin 11. maddesinin 5. fıkrasının uygulanması doğru mudur. sonuçta borçlu tüm borcunu itiraz süresi içerisinde ödememiştir. sadece asıl alacağı ödemiştir
Old 20-01-2012, 12:33   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Zeynep KILIÇ
merhaba,
cevabınız için teşekkür ederim sanırım ben biraz karışık anlattım durumu. yapmış olduğumuz icra takibinde, borçlu itiraz süresi içerisinde asıl alacağı ödedi ancak faize itiraz etti. buna istinadene itirazın iptali için sulh hukuk mahkemesinde dava açtık ve takibin devamına karar verildi. sorun şu; örneğin takip miktarımız toplam 25.000 , borçlu itiraz süresi içerisinde asıl alacak olan 22.000 i ödedi (vekalet alacağı ve icra giderlerini ve takip tarihine kadar işlemiş faizi ödemedi)ancak faize itiraz etti ve açmış olduğumuz itirazın iptali davası ile takibin devamına karar verildi. icra vekalet alacağının takdirinde avukatlık asgari ücret tarifesinin 11. maddesinin 5. fıkrasının uygulanması doğru mudur. sonuçta borçlu tüm borcunu itiraz süresi içerisinde ödememiştir. sadece asıl alacağı ödemiştir

Bence 22.000 Tl asıl alacak için 3/4 vekalet ücreti, 3.000 TL faizi için %12'nin tamamı vekalet ücreti olmalıdır.
Old 20-01-2012, 13:00   #5
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

teşekkür ederim yanıtınız için ancak borcun itiraz süresi içerisinde ödenmesinden, tüm borcun ödenmesi anlaşılmamalı mıdır?
Old 20-01-2012, 13:17   #6
janveljan

Dikkat

Borçlu itiraz süresi içerisinde borcunu öderse tarifeye göre belirlenecek ücretin dörtte üçü takdir edilir

Asgari ücret tarifesindeki bu hüküm ,borcunu süresi içinde ödeyip, ihtilafı sona erdiren borçluları teşvik etmek için getirilmiş bir ödüldür.

Somut olayda borçlu süresi içinde borcunun tamamını ödeyip ihtilafı sonlandırmadığı için bu ödüle de hak kazanamamıştır. Bir icra takibinde işlemiş faiz kalemi borca dahil olup borcun ödendiğinde söz edebilmek için bu kaleminde ödenmiş olması gerekir.

Borcunu süresinde ödemeyen borçlu (itiraz edip etmemesinin bu manada sonuca bir etkisi yoktur) tarifedeki bu hükümden yararlanamaz. Dolayısıyla İcra müdürü dosya kapak hesabını yaparken takip talebinde yazılı miktar üzerinden (Ana para, takibe kadar işlemiş faiz varsa çek tazminatı vesaire) tarifeye göre avukatlık ücretini(somut olaydaki alacak miktarı tarifenin ilk dilimini aşamadığı için) % 12 üzerinden hesaplayıp tahsil edecektir.

Damdan düşen meslektaş notu: Birkaç ay kadar önce bir sigorta şirketine yaptığımız icra takibinde ,borçlu takipten sonra işlemiş faizi avans faizi değil ,yasal faizden hesap ederek borcu dosyaya 7 günlük itiraz süresi içinde yatırmıştı.Borçluya göre borç 7 gün içinde ödendiği içinde avukatlık ücretini de ¾ oranında hesaplatıp dosyaya yatırmıştı.

İcra dairesine gidip uygulanması gereken işlemiş faiz oranının takip talebinde yazdığı üzere avans faiz oranı olduğunu, borçlunun yasal faiz oranı üzerinde hesaplayarak ödediğini, eksik ödediği miktar için hesap yapılarak borçluya muhtıra gönderilmesini, borç 7 günlük süre içinde tamamen ödenmediği için de asgari ücret tarifesindeki ¾ oranının uygulanamayacağını yapılacak kapak hesabında bu hususunda dikkate alınması gerektiğini beyan ve talep ettim.

Sonuçta müvekkil tam olarak alacağını bende 4/4 oranında ücretimi aldım.
Old 20-01-2012, 15:18   #7
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

cevabınız için teşekkür ederim ben de sizinle aynı fikirdeyim bu konuda daha önce yargıtay kararıokuduğumu anımsıyorum ancak bulamadım. Bu konuyla ilgili olarak elinizde yargıtay kararı var mı? tşk ederim.
Old 20-01-2012, 16:00   #8
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av. Zeynep KILIÇ
cevabınız için teşekkür ederim ben de sizinle aynı fikirdeyim bu konuda daha önce yargıtay kararıokuduğumu anımsıyorum ancak bulamadım. Bu konuyla ilgili olarak elinizde yargıtay kararı var mı? tşk ederim.

Tarifedeki hüküm çok açık.Bu kadar açık bir hüküm karşısında açıkçası İçtihat arama ihtiyacı hissetmedim.İcra müdürünün de farklı düşüneceğini zannetmiyorum.

Kolaylıklar dilerim.
Old 23-01-2012, 10:11   #9
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

Ben de size katılmaktayım hüküm açık ama ne yazıkkı farklı yorumlandığı için içtihat arama gereği duymaktayım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi