Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamu Vakıf Okulunda İş Sözleşmesi ile Çalışan Öğretmenlerin Mal Beyanında Bulunulmasının İstenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2010, 21:56   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Kamu Vakıf Okulunda İş Sözleşmesi ile Çalışan Öğretmenlerin Mal Beyanında Bulunulmasının İstenmesi

Sayın meslektaşlarım,

Bir Kamu Eğitim Vakfı İktisadi işletmesi olan Özel Okulda iş sözleşmesi ile görev yapan ve kanunen "işçi" statüsünde olan öğretmenlerden, Vakıf Yönetimi Mal Bildiriminde bulunmalarını talep etmiştir.

Dağıtılan bildirim formunda "3628 Sayılı Kanunun 2. maddesi ve Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkında Yönetmeliğin 8. maddesine göre mal bildiriminde bulunacak olanlar, kendileri, eşleri ve çocukları için...... beyan edilir..." paragrafının altında beyan edilecek bilgi alanları mevcuttur.

Söz konusu Kanunun 2. maddesi ile Yönetmeliğin 8. maddesinin atfı sonucu Yönetmeliğin 3. maddesinde sayılı olanların mal bildiirminde bulunmaları mevzuatta zorunlu kılınmıştır. Yönetmeliğin 3. maddesi ise aynen aşağıdaki kişilerin mal bildiriminde bulunacaklarını belirtmiştir:

3628 Sayılı Kanunun Madde 2 - a) Her tür seçimle iş başına gelen kamu görevlileri ve dışardan atanan Bakanlar Kurulu üyeleri, (Muhtarlar ve ihtiyar heyeti üyeleri hariç)

b) Noterler,

c) Türk Hava Kurumunun genel yönetim ve merkez denetleme kurulu üyeleri ile genel merkez teşkilatında ve Türk Kuşu Genel Müdürlüğünde, Türkiye Kızılay Derneğinin merkez kurullarında ve Genel Müdürlük teşkilatında görev alanlar ve bunların şube başkanları,

d) Genel ve katma bütçeli daireler, il özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluş veya alt kuruluşlarda, kamu iktisadi teşebbüsleri (İktisadi devlet teşekkülleri ve kamu iktisadi kuruluşları) ile bunlara bağlı müessese, bağlı ortaklık ve işletmelerde, özel kanunlarla veya özel kanunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan ve kamu hizmeti gören kurum ve kuruluşlar ile bunların alt kuruluşlarında veya komisyonlarında aylık, ücret ve ödenek almak suretiyle kamu hizmeti gören memurları, işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ile yönetim ve denetim kurulu üyeleri,

e) (Mülga:24/6/1995 - KHK -557/21 md.)

f) Siyasi parti genel başkanları, vakıfların idare organlarında görev alanlar, kooperatiflerin ve birliklerinin başkanları, yönetim kurulun üyeleri ve genel müdürleri, yeminli mali müşavirler, kamu yararına sayılan dernek yönetici ve deneticileri,

g) Gazete sahibi gerçek kişiler ile, gazete sahibi şirketlerin yönetim ve denetim kurulu üyeleri, sorumlu müdürleri, başyazarları ve fıkra yazarları,

Mal bildiriminde bulunmak zorundadırlar.

Özel Kanunlarına göre mal bildiriminde bulunmak zorunda olanlar da bu Kanun hükümlerine tabidir.

Yönetmelik:

İKİNCİ BÖLÜM : MAL BİLDİRİMİNDE BULUNACAKLAR VE VERİLECEĞİ MERCİLER

MAL BİLDİRİMİNDE BULUNACAKLAR

Madde 3 - Aşağıda sayılanlar mal bildiriminde bulunmak zorundadırlar:

a) Her türlü seçimle iş başına gelen kamu görevlileri ve dışardan atanan Bakanlar Kurulu üyeleri (muhtarlar ve ihtiyar heyeti üyeleri hariç),

b) Noterler,

c) Türk Hava Kurumunun genel yönetim ve merkez denetleme kurulu üyeleri ile genel merkez teşkilatında ve Türk Kuşu Genel Müdürlüğünde, Türkiye Kızılay Derneğinin merkez kurullarında ve Genel Müdürlük teşkilatında görev alanlar ve bunların şube başkanları,

d) Genel ve katma bütçeli daireler, il özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluş veya alt kuruluşlarda, kamu iktisadi teşebbüsleri (iktisadi devlet teşekkülleri ve kamu iktisadi kuruluşları) ile bunlara bağlı müessese, bağlı ortaklık ve işletmelerde, özel kanunlarla veya özel kanunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan ve kamu hizmeti gören kurum ve kuruluşlar ile bunların alt kuruluşlarında veya komisyonlarında aylık, ücret ve ödenek almak suretiyle kamu hizmeti gören memurları, işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ile yönetim ve denetim kurulu üyeleri,

e) Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarında görevli olanlar ile bunların yönetim ve denetim kurulu üyeleri (5590 sayılı Kanuna göre kurulan oda ve borsaların oda ve borsa meclisi ile yönetim kurulu üyeleri dahil),

f) Siyasi parti genel başkanları, vakıfların idare organlarında görev alanlar, kooperatiflerin ve birliklerinin başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürleri, yeminli mali müşavirler, kamuya yararlı dernek yönetici ve deneticileri,

g) Gazete sahibi gerçek kişiler ile gazete sahibi şirketlerin yönetim ve denetim kurulu üyeleri, sorumlu müdürleri, başyazarları ve fıkra yazarları,

h) Özel kanunlarına göre mal bildiriminde bulunmak zorunda olanlar (konfederasyon, sendika ve sendika şubesi başkan ve yöneticileri dahil).

Kamu Kuruluşu Vakıf okulunda sözleşmeli öğretmenlerin bu madde kapsamına girmeyeceği açıktır.

Hal böyle olmasına rağmen Kamu Vakfı Okul İdaresinin sözleşmeli çalıştırdığı ve kanunen işçi sayılan tüm öğretmenlerinden ısrarla Mal Bildirimi istemesinin (bilmediğimiz) başka bir yasal dayanağı var mıdır?
Old 14-12-2010, 23:48   #2
gökyüzü

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Kamu Vakfı Okul İdaresinin sözleşmeli çalıştırdığı ve kanunen işçi sayılan tüm öğretmenlerinden ısrarla Mal Bildirimi istemesinin (bilmediğimiz) başka bir yasal dayanağı var mıdır?

Sn.Av.Mehmet Saim Dikici,

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu "Özlük haklar ve sorumluluklar"ı düzenleyen m.9/5-a ve b bentlerinde özlük haklar ve sorumluluklar belirtilmiş.

Bu kurumlarda çalışan öğretmenler özlük haklar ve sosyal güvence yönünden iş kanununa tabi olmakla birlikte; yetki, sorumluluk, ödül ve cezalar bakımından da 657 sayılı kanuna ve değişik kanunlara tabi kılınmışlar.

Maddenin devamından, (benim anladığım kadarıyla) söz konusu personele uygulanacak kanunların niteliğine bakıldığında, özel okul çalışanı sözleşmeli öğretmenin kamu görevlisi olarak sayıldığı sonucu çıkartılabilir.

Çok açık ve net bir gerekçe olmasa da öğretmenlerden mal bildirimi istemesinin yasal dayanağı bu kanun olabilir mi?
Old 15-12-2010, 09:05   #3
halit pamuk

Alıntı:
Kamu Kuruluşu Vakıf okulunda sözleşmeli öğretmenlerin bu madde kapsamına girmeyeceği açıktır.

Hal böyle olmasına rağmen Kamu Vakfı Okul İdaresinin sözleşmeli çalıştırdığı ve kanunen işçi sayılan tüm öğretmenlerinden ısrarla Mal Bildirimi istemesinin (bilmediğimiz) başka bir yasal dayanağı var mıdır?

Yöneticilerinim kamu görevlilileri olan ama çalışanların hizmet sözleşmesi çalışan bir vakıfta, hizmet sözleşmelerinin eki niteliğine haiz olmak üzere bir yönerge hazırlamış ve oraya mal bildirimde bulunulmasını bir zorunluluk olarak koymuştuk.

Belki de ilgili kanunlara atıf yapılarak ve hizmet sözleşmesinin eki niteliğinde böyle bir yönergeye istinaden yapılıyor da olabilir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi