Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Projeye aykırılık var mı yok mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-01-2014, 17:04   #1
Ruken0042

Önemli Projeye aykırılık var mı yok mu?

Merhabalar sevgili meslektaşlar.

Araştırdığım bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.Cevap yazarsanız çok mutlu olurum.

Müvekkilim oturduğu sitede bulunan iki kişi hakkında projeye aykırılık davası açmamı istiyor.Bu iki kat maliki evlerinin balkonunun kapatmıştır.Ancak araştırmam sonucunda gördüm ki verilen kararlarda gömme balkon çıkma balkon ayrımı yapılıyor. Dava açaçacğım kişlerin ise balkonları gömme balkon.Verilen kararlara göre gömme balkonunu kapatanlar açısından sorun yok. Ancak yargılama yapılırken gömme balkon oluşu mu dikkate alınacak yoksa mimarı proje de görüldüğü gibi burası düz,kapanmamış balkondur diyerek kapatılan balkon onaylanmış projeye aykırıdır şeklinde bir karar mı alınacak? ve sormak istediğim bir diğer husus ise SİTE YÖNETİM PLANINDA bu konuda hüküm konulmuş olması balkonunu kapatanların lehine mi olacaktır? teşekkürler..
Old 08-01-2014, 14:32   #2
Av.mehmet.av

Sayın meslektaşım,
Paylaştığınız konuyu yanlış anlamış olabilirim. Anladığım kadarı ile benim düşüncem şu şekildedir. Olayda tamamlanmış ve halen ikamet edilmekte olan daireler söz konusu sanırım. Diğer apartman sahiplerinin yapmış olduğu eylemlerin müvekkilinizin korunması gereken herhangi bir hukuki yararını ihlal etmediği sürece, hukuki yarar yokluğu ve husumet yönünden sorun yaşayacağınızı düşünüyorum. Onun yerine eğer projeye aykırı bir durum söz konusu ise bence belediyeye şikayet etmeniz daha uygun olacaktır. Ayrıca diğer apartman sakinlerinin yaptığı eylem Ceza Kanunu'nda düzenlenen İmar Kirliliği kapsamında da değerlendirilerek ceza davası açılabileceği kanaatindeyim.
Old 08-01-2014, 16:50   #3
Ruken0042

Evet doğru anlamışsınız Mehmet bey.Olayda tamamlanmış ve halen ikamet edilmekte olan daireler söz konusu .Benim bildiğim kadarıyla hukuki yararın dışında balkon kapatmak başlı başına bir yasak. Belediyeye gittim ancak gömme balkon- çıkma balkon ayrımı yapılıyor.eğer balkon gömme balkon ise belediye herhangi bir şey yapmıyormuş.Benim burda üzerinde durduğum aslında sadece balkon kapatma başlı başına bir yasağın ihlali midir?
Old 08-01-2014, 17:03   #4
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Ruken0042
Evet doğru anlamışsınız Mehmet bey.Olayda tamamlanmış ve halen ikamet edilmekte olan daireler söz konusu .Benim bildiğim kadarıyla hukuki yararın dışında balkon kapatmak başlı başına bir yasak. Belediyeye gittim ancak gömme balkon- çıkma balkon ayrımı yapılıyor.eğer balkon gömme balkon ise belediye herhangi bir şey yapmıyormuş.Benim burda üzerinde durduğum aslında sadece balkon kapatma başlı başına bir yasağın ihlali midir?
Balkon kapatmanın herhangi bir yasa ihlali oluşturduğunu düşünmüyorum. Ayrıca diğer apartman sakinlerinin balkonunun kapatmasının müvekkiliniz için nasıl bir sorun oluşturduğunu da anlamadım açıkcası
Old 08-01-2014, 18:35   #5
avukatselvi

Sayın Meslektaşım, İmar Kanunu m21 de belirtilen (gömme balkonun kapatılması brüt alan artışına neden olmaz.)taşıyıcı unsuru etkilemeyen diğer tadilat ve tamiratların ruhsat gerektirmemesi, tadilat projesi yapılması zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Yani,yapılan değişikliğin imar kanunu açısından ruhsat gerektirmemesi tek başına mimari projeye aykırılık olmadığı anlamına gelmiyor sadece tadilat projesi bu durumda aranmıyor.Balkonun gömme veya çıkma oluşundaki fark, değişikliğin imar mevzuatına aykırı olup olmadığını etkiler.
Projede belirlenen herhangi bir unsurun (kat sayısı, merdivenin yeri veya balkonun durumu,...) değiştirilmesi her halikarda mimari projeye aykırı inşaattır. Fakat , mimari proje FSEK m 4 te belirtilen estetik değere sahip bir mimarlık eseri değilse ilim ve edebiyat eseri sayılır. Bu durumda sadece projenin kendisi koruma altındadır. Proje güzel sanat eseri ise,projeyle birlikte doğan eserde değişiklik yapılamaması şeklindeki hak ve yetki bina için de geçerlidir. Men edilebilir eski hale iade istenebilir.(Bunu daraltan hallerin varlığı istisna )
Müvekkilinizin binasına ait proje güzel sanat eseri ise, bu durumda binadaki değişiklik FSEK e aykırılıktan dolayı başkaca bir iddiaya gerek olmadan Kat mülkiyeti kanunundaki gayrımenkulün mimari durumunun korunması (m19) hükmüne dayanabilirsiniz. Ancak maalesef binaların çoğuna ait proje güzel sanat eseri değildir.
Kat mülkiyeti açısından bakıldığında; gömme balkonun kapatılmasının anayapıya bir zarar verdiğini ispat etmeniz gerekir. Örneğin statiği etkileyen veya estetik açıdan bir zarar ki estetik yönün değerlendirilmesindeki kriterin objektif ölçüde ortaya konulmasındaki sıkıntıdan dolayı fiiliyatta zor olabiliyor istisnai haller dışında. Gömme balkonun kapatılmasının, gayrımenkulün mimari durumunun korunmasına aykırılık teşkil ettiğini ispat etmeniz gerekecektir. Örneğin genel görünümü açık biçimde değiştirip rahatsız edici görüntü oluşturması gibi.
Elbette, yönetim planında bu konuda açık hüküm varsa plana aykırılık hali zisin iddianız açısından yeterli olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi