Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimin borçları benim maaşımdan kesilirmi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-07-2012, 17:38   #1
Konuk

Varsayılan eşimin borçları benim maaşımdan kesilirmi

Merhaba sitenizi çok çaresiz bir durumdayken keşfettim. Sizlere kadınlara verdiğiniz bu destek için çok teşekkür ederim. Benimde maalesef sizin yardımınıza ihtiyacım var.
ben 24 yıllık evliyim ve 6 yıldır maddi sıkıntıdan dolayı özel bir şirkette çalışıyorum. Eşim, kızım ve benden habersiz kredi kartları çıkartmış ve bankadan da kredi almış bunlar 20.000 TL yaklaşık olarak ( Bu paranın bir kuruşu dahi eve girmemiştir).Eşim şu anda Yurt dışında çalışıyor ve bu borcun küçük bir kısmını ödedik ancak dört aydır para göndermiyor ve ben bu borcu ödeyecek durumda değilim. Size sormak istediğim sorular şunlar;
Bu borçlar için evime haciz gelebilir mi? (Eşimin ikameti de hala bu ev görünüyor) Haciz gelirse tüm ev eşyalarımı alırlar mı?
Bu borçtan dolayı maaşıma haciz gelebilir mi?
Eşimden boşanmak istiyorum yurt dışında olması buna engel olur mu?
Old 28-07-2012, 23:38   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Kişiler kendi borçlarından şahsen sorumludur.Eş durumundan kimse borçlu hale gelmez.Bu nedenle eşinizin borcu için maaşınıza haciz gelmez.

2-Eşinizin yurtdışında olması boşanmaya engel değildir.Adresine usulüne uygun tebligat yapmanız gerekmektedir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 29-07-2012, 08:31   #3
Konuk

Varsayılan eve haciz gelir mi ?

İlginize teşekkür ederim. Eşimin ikameti oturduğum ev görünüyor. Bu eve haciz gelir mi ? Bildiğim kadarıyla ev eşyaları haczedilemiyor. Gelirlerse ne alabilirler ?
Old 30-07-2012, 10:21   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Ev eşyasının haczinde gündelik kullanıma yarayan zaruri eşyalar haczedilemez.

Fakat aynı eşyadan birden fazla varsa veya bazı eşyalar yatırım niteyli olarak alınmış ise,örneğin antika eşyalar,kıymetli tablolar vs.bunlar haczedilebilir.Fakat bu eşyaların mülkiyeyetinin size ait olduğunu ispatlarsanız bunlar da haczedilemez.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi