Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muris Muvazaasına Dayalı Alacak Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-12-2009, 15:18   #1
Av. Mesut Kaplan

Varsayılan Muris Muvazaasına Dayalı Alacak Davası

Öncelikle tüm meslektaşların geçmiş bayramını kutluyorum. Elimdeki dava biraz çetrefilli. Müvekkilimin murisi olan Annesinin 4 çocuğu var, Terekede şu an itibariyle 90 bin tl değerinde gayrimenkul var. müvekkilin üç kardeşine anne tarafından muvazaalı olarak yapılan satışların değeri Mahkeme tarafından 210bin tl olarak belirlendi. Kitaplarımı karıştırıyorum ama işin içinden çıkmakta zorlanıyorum. tasarruf nisabı, tenkis, muvazaa, mirasta denkleştirme derken kafam allak bullak oldu. 1/4 oranında mirasçı olduğumuza göre 210bin tl nin 1/4Ü bizim hakkımızdır diyerek davayı ıslah etmeyi düşünüyorum. 210 bin tl içinde murisin tasarruf nisabı var mıdır. Altsoy ne kadarını iade ile mükelleftir. 210 TL lik malın çoğu 3. şahıslara devredilmiş. ama murisin mirasçılara yaptığı muvazaalı satış işlemi tapu kayıtlarından tespit edilmişti . görüşlerini paylaşabilecek veya yargıtay kararı gönderebilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 12-01-2010, 14:28   #2
Av.Bülent Özkan

Sn. Mesut Kaplan;

Miras hukukunda saklı-pay tasarruf nisabı hususu daima kafa karıştırıcıdır. Yine de yukarıdaki verilere göre cevap vermeye çalışalım.

Bir defa saklı payın veya murisin tasarruf nisabını tespit edebilmemiz içn öncelikle terekenin tamamının değerini bilmemiz gerekir. Açıklamalarınız kısıtlı olduğundan terekeyi 210.000 TL olarak alalım.

TMK Madde 506.- Saklı pay aşağıdaki oranlardan ibarettir:

1. Altsoy için yasal miras payının yarısı,

2. Ana ve babadan her biri için yasal miras payının dörtte biri,

3. Kardeşlerden her biri için yasal miras payının sekizde biri,

4. Sağ kalan eş için, altsoy veya ana ve baba zümresiyle birlikte mirasçı olması halinde yasal miras payının tamamı, diğer hallerde yasal miras payının dörtte üçü.

Tereke 210.000 TL
Mirasçılar: 4 kardeşten ibaret alt soy
Bunların miras payı: Terekeyi 1/1 kabul ettiğimizde her biri için 1/4
Bunların saklı payı: Kanuni miras payının yarısı = 1/8 (her bir mirasçı için
Toplam saklı pay oranı= 1/8+1/8+1/8+1/8= 4/8
Murisin tasarruf nisabı= Toplam tereke - Toplan saklı pay= 4/8

Toplam terekeyi 210.000 TL sayar isek murisin üzerinde tasarruf edbileceği miktar 105.000 TL olur. Kalan 105.000 TL murisin üzerinde tasarruf edemeyeceği tüm mirasçılar için saklı payıdır. Müvekkilinizin saklı payı 1/8 olduğuna göre 210.000/8=26.250 TL'dir. (Her bir mirasçı için saklı payın TL değeri)

Temlik edilen Tereke=210.000
Tasarruf Nisabı=105.000 TL (murisin serbetçe üzerinde tasarruf edebileceği kısım)

Müvekkiliniz bu payına mahsubven hiçbir bedel almadığına göre somut olayda saklı paya tecavüz miktarı 26.250 TL'dir.

Sabit tenkis oranı= tecavüz edilen saklı Pay / temlik edilen terekenin ölüm tarihindeki değeri = 26.250/210.000= 0.125

Tenkis Alacağı = Sabit tenkis oranı X terekenin tercih tarihindeki değeri = 0.125 x tercih tarihindeki tereke değeri = tenkis alacağı olur (somut olayda tercih tarihindeki değer belli değildir. )

dosya bilirkişi tevdi edildiğinde bu yöntem ile tenkis alacağı hesaplanır.

Unutmayalım tenkis alacağı sadece saklı paya tecavüz halinde doğar. müvekkilinizn saklı payı 1/4 değil 1/8'dir. 1/4 sadece miras payıdır. Bu nedenle tenkis alacağı dediğiniz kadar çıkmaz.

Somut olayda muris muvazaası nedeni ile devredilen taşınmazların tapu iptaline yönelik dava açmalı idiniz. Uygulama tapu iptal tescil olmazsa tenkis şeklinde açılır.

Saygılarımla...
Old 14-01-2010, 18:36   #3
Av. Mesut Kaplan

Öncelikle yanıtınız için teşekkürler.
Ama daha da kafam karıştı. Mallar devredilmiş , mirasçıların elinde bir şey kalmamış. Ben de tenkis terimini kullanmadan sadece muvazaa hukuksal nedenine dayalı sebepsiz zenginleşme davası açtım. Yanlış olmuş diyorsunuz. Müdeabbihi artırarak davayı tenkise çevirip ıslah mı etsem diyorum simdi de. görüşlerinizi bekliyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi