Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yaralamali Trafİk Kazasinda Manevİ Tazmİnat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2013, 16:25   #1
GUL35

Önemli Yaralamali Trafİk Kazasinda Manevİ Tazmİnat

Herkese merhaba..5 yaşındaki müvekkile evin önünde oynarken park halinde iken çalıştırılan araç tarafından çarpılıyor.Çocuk yaralanıyor, tedavi görmekte.Maddi manevi tazminat açmayı düşünüyorum. Sormak istediğim konu;manevi tazminat talebinde sadece çocuk için mi yoksa anne ve baba içinde talepte bulunabilir miyim? İkinci sormak istediğim ise dava vekaletini sadece babanın adına çıkartmış olmam yeterli olur mu çocuğun adı ve velayeten ibaresi bulunması gerekli mi?
Old 07-03-2013, 17:35   #2
egemen48

manevi tazminatı kim üzüntü duymuşşsa onun için isteyebilirsiniz,eğer dedesi de üzüntü duyduysa onun için de.kendi adlarına asaleten çocuk adına velayeten şeklinde çıkartmak yararınıza.
Old 07-03-2013, 18:23   #3
gamze tuna

anne ve baba evli iseler çocuk üzerinde birlikte velayet hakkına sahiptirler bu nedenle çocuk için açacağınız davada anne ve babadan vekalet almanız gerekir.ben bu olayda anne ve babanın manevi tazminat alamayacağını düşünüyorum.çünkü haksız fiile maruz kalan kişinin kendisidir ve ancak bu hak o kişiye verilmiştir.dolaylı yoldan zarar görmek manevi tazminat için yetmez.çünkü haksız fiilin bir unsuru da doğrudan illiyet bağıdır.ölüm halinde yakınların manevi tazminat talep edilebiliyor olması kanunda özel olarak düzenlendiğinden ve ölen kişinin dava ehliyeti olmadığındandır.
Old 08-03-2013, 11:17   #4
baskent11

TBK 56 uyarınca ağır bedensel zarar halinde ölenin yakınlarına lehine de manevi tazminata hükmedilebileceği düzenlemiştir.Somut olayın özelliklerine göre değerlendirilmelidir. Ancak sizin anlattığınız olay itibari ile yakınları lehine menevi tazminata hükmedilmesi zor gözüküyor.
Old 08-03-2013, 11:28   #5
av.n.e.barut

Anne ve baba evli ise vekaletnameyi çocuk adına velayeten ikisinden almanız gerekir. Çünkü anne ve baba evli ise velayet anne ve babadadır birlikte.
Old 08-03-2013, 12:08   #6
av.sercan35

Çocuğun vücut bütünlüğünde kalıcı bir hasar söz konusu mu?Böyle bir durum varsa anne baba açısından destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilir diye düşünüyorum.
Old 08-03-2013, 15:41   #7
Av.Bedia

Bu konuda ben de av.sercan35 gibi düşünüyorum. Zira; çocukta fiziksel olarak kalıcı bir hasar söz konusuysa örneğin sakatlık veyahut yüzde sabit iz vb. varsa ve bu durum ilerdeki yaşamına etki edecek düzeydeyse(misal çalışamayacak durumduysa veyahut, evlenmesine engel bir durum oluşmuşsa)ailesi açısından da tazminat talep etmek mümkün olabilir. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki ölen kişilerin aileleri için bile çok düşük miktarlarda manevi tazminata hükmedilirken, yaralanmaya bağlı olaylarda belirlenebilecek miktarın çok daha düşük olabileceği, hatta talebin reddedilebileceği göz önünde bulundurulmalı!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi