Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Itirazin Iptaline Ilişkin Mehil Vesikasi Alinabilir Mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-07-2013, 10:43   #1
xploide

Varsayılan Itirazin Iptaline Ilişkin Mehil Vesikasi Alinabilir Mi?

Sevgili meslektaşlar, sorun şöyle;
Hakkında fatura ve irsaliyeye dayalı olarak ilamsız takip yaptığımız borçlunun itirazı nedeni ile açtığımız itirazın iptali davası kabul edildi. Bunun üzerine gerekçeli kararı icra dosyasına takarak takibe devam ettik ancak özellikle belirtmek isterim ki icra inkar tazminatı, yargılama gideri ve vekalet ücreti ile harç ödettirilmesine dair kısmı takibe koymadık. Yani eski ilamsız icra takibimize devam ediyoruz. Borçlu vekili kararı temyiz ettiğine ve dosyaya teminat mektubu sunduğuna dair bir dilekçe ile icra müdürlüğüne müracaat etti, icra müdürümüz de talebi mehil vesikası talebi olarak kabul ettiğinden durumu mahkemeye sordu ve mahkeme de "teminatın İİK 36 ya uygun olduğunu" derkenar ile icraya bildirdi. Bunun üzerine icra müdürü dosyadaki diğer hacizleri fekketi ancak beni arayarak dosyamda yanlış bir işlem yaptıklarını bu durumu da düzeltemediklerini söyledi. Zİra onlar da benim gibi ilamsız icra yolunda mehil vesikası talep edilemeyeceğini düşünüyorlar. Neticede mehil vesikası da düzenlemediler. Ben teminat mektubunun ilgili bankaya iadesi ile yeniden icra takibine devam edilmesini talep ettim ve bu talebimi icra müdürü mecburen reddetti. Durum şu anda mercide. Benim sorularım ise şunlar;

Yargıtayın pek çok kararında ve hukuk genel kurulunun da kabulünde olduğuna göre "borçlunun borçlu olmadığına dair itirazının haksızlığını tespit eden" itirazın iptali davasındaki hüküm bir tespit hükmü olduğuna göre ve tek başına ilamlı icraya konu edilemeyip takip dosyasına takılmakla takibin devamı gerektiğine göre yani mevcut dosya ilamsız takip dosyası iken mehil vesikası talep edilir se verilebilir mi verilemez mi?

İİK 36. Maddesi lafzında "ilama karşı..." diye başlayan sözcüğünün "takibe konulmuş ilam" olarak yorumlanması gerekmez mi? Zira tehiri icra talebi için öncelikle takibe konu bir ilam olmalı, bu takibe dayanılarak icra takibine geçilmeli, ödeme emri borçluya tebliğ edilmelidir. Bu durumda elimizdeki itirazın iptaline dair hükmün itirazın iptaline dair kısım tek başına ilamlı takibe konu edilemeyeceğine göre burada icra müdürü tarafından direkt olarak mehil vesikası talebinin reddine karar verilmesi gerekmez mi?

Hoşgörünüze sığınarak acil manada cevaplarını bekliyorum. Özellikle bu hususa ilişkin elinde örnek kararı olan arkadaşlarımız varsa paylaşmalarını diliyorum Saygılarımla
Old 24-07-2013, 11:29   #2
Av. Fatih KOCATÜRK

Sayin xploide, kanimca su sekilde basit bir mantik kurmak mumkun: icra takibine itiraz borclu tarafin borcu olmadigini iddia etmesi sebebiyle yapilir ve itirazin kaldirilmasi ve iptali yolu da alacakliya bu alacagini ispatlama imkani saglar. Genel hukuk mantigi olarak bir hukum temyiz incelemesinden gecmedikce kesinlesmis olmaz ve dolayisiyla davacinin davasinin kabul edilmesi iddiasinin kesin olarak dogru oldugunu gostermez. Itirazin iptali de kabil-i temyiz bir dava turu olduguna gore henuz kesinlesmeden alacaklinin davasinin kesin olarak hakli oldugunun kabulu ile kayitsiz sartsiz icra takibine kaldigi yerden devam edilmesi hem usul ekonomisi hem de hakkaniyet acisindan dogru olmayacaktir kanisindayim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi