Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma, davayı kabul

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2007, 13:06   #1
av_demiröz

Varsayılan boşanma, davayı kabul

Merhaba.
Müvekkilimle eşi defalarca ayrılıp barışmışlar. Müvekkil kusurlu. Eşini aldatmış ve dayak olayı da var galiba. Eşi davayı sen açarsan ben kabul ederim demiş. Sorum şu ki dilekçede aldatma olayından bahsetmelimiyim. Davanın anlaşmalı olması ihtimali de var (eş kabul ederse). Görüşlerinizi bekliyorum.
Old 19-05-2007, 13:23   #2
av.knel

Öncelikle siteye hoşgeldiniz!
Ortaya net bir sorun koymamışsınız; öncelikle tarafların ne istediğine karar verin, anlaşmalı boşanma mı, çekişmeli boşanma mı. Neticede davalının davayı kabul etmesi yeterli olmuyor, davalının az da olsa kusurlu olması gerekir. Kusurun müvekkilinizde olduğunu söylediğinize göre kusurlu eşin dava açma hakkı yoktur. Karşı tarafın boşanmayı kabul etmesi yeterli olmaz(Müvekkil kusurlu) aynı zamnda karşı boşanma davası açması gerekir.
Saygılarımla...
Old 19-05-2007, 13:31   #3
Av.Selim Balku

Aldatan yani kusurlu sizin müvekkiliniz ise neden davayı siz açıyorsunuz, amacınız, "haksız vaziyetinizden kanun önünde kendi lehinize hüküm mü çıkarmak?"

Ben size dilekçenizde şunu yazın ya da bunu yazmayın gibi bir öneride bulunamam kimse de bulunmamalı, ancak davayı açma hakkınızı kendinizde buluyorsanız, sebebini de hukuka uygun bir şekilde belirtmelisiniz...
Old 19-05-2007, 13:36   #4
Av. Can DOĞANEL

Ayrıca anlaşmalı boşanma için mutlaka protokol yapın ve tarafların imzasını alın. Mümkün olmuyorsa zaten kendi kusurlarınıza dayanarak dava açamazsınız. Taraflar arasında fikir uyuşmazlığı vs. gibi genel sebeplerle bir dava açmanız gerekir. Karşı taraf kabul ederse boşanma gerçekleşir.
Old 19-05-2007, 13:51   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Aldatan yani kusurlu sizin müvekkiliniz ise neden davayı siz açıyorsunuz, amacınız, "haksız vaziyetinizden kanun önünde kendi lehinize hüküm mü çıkarmak?"

Ben size dilekçenizde şunu yazın ya da bunu yazmayın gibi bir öneride bulunamam kimse de bulunmamalı, ancak davayı açma hakkınızı kendinizde buluyorsanız, sebebini de hukuka uygun bir şekilde belirtmelisiniz...

Sayın Balku,

THS'de meslek etiğine uygun olmayan soru sorulmaması hususundaki duyarlılığınızdan ötürü size teşekkür etmek istiyorum.

Ancak, kanaatimce soru bu kategoriye girmemektedir. Soruda tarafların anlaşmalı boşanma hususunda anlaştıkları yazılmasaydı, size tamamen katılacaktım. Soru sahibi meslektaşımız, taraflar anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdiklerine göre, dava dilekçesinde başka sebeplere dayanmaya gerek var mıdır, şeklinde sormak istemektedir. Ben niye böyle anlıyorum? Çünkü THS'de onlarca forumda TMK 166/3 üncü maddesine göre açılan davalarda, hakimin takdir yetkisi yoktur ve başkaca bir araştırmaya gerek kalmadan boşanmaya karar verilir, şeklinde açıklamalar yer almasına rağmen hala bu yönde sorular sorulmaktadır.Sanırım soru sahibi de bu çelişkiyi yaşamaktadır.

Algıladığım şekilde soruya yanıt vermek istiyorum.Taraflar boşanma hususunda anlaşmışlarsa, davanızı 166/3 e dayandırmalısınız. Bunun için evlilik süresinin 1 yılı aşmış olması, tarafların bizzat mahkemeye gelmeleri ve boşanma iradelerini hakim önünde açıklamaları yine velayet, nafaka gibi boşanmanın mali sonuçlarında da anlaşmış olmaları gerekmektedir.Bu şekilde dava açılıp, davalı eş davayı kabul etmezse davanız red olur.

Eğer müvekkiliniz, kusursuz veya daha az kusurlu olsaydı; aynı dilekçede diğer boşanma sebeplerini de sıralamanızı önerecektim. Ancak kendi beyanınıza göre, kusurlu olan müvekkiliniz olmaktadır. Bu şekilde bir açıklama davanızın reddine sebep olacaktır.

Saygılarımla
Old 19-05-2007, 14:05   #6
Av.Selim Balku

Sayın Ergin,
Alıntı:
Soruda tarafların anlaşmalı boşanma hususunda anlaştıkları yazılmasaydı, size tamamen katılacaktım. Soru sahibi meslektaşımız, taraflar anlaşmalı olarak boşanmaya karar verdiklerine göre, dava dilekçesinde başka sebeplere dayanmaya gerek var mıdır, şeklinde sormak istemektedir.

Soruda tarafların anlaşmalı olarak boşanma ihtimalinden bahsediyor, anlaşmalı boşanma hususunda anlaşıldığına dair bir belirti yok.

Alıntı:
Davanını anlaşmalı olması ihtimali de var (eş kabul ederse).

Şüphesiz ki gerek meslek gerek forum alanlarınızda ki tecrübenizden dolayı, soruyu soranın, asıl sormak istediği meseleyi önceden anlamanız; sizi haklı çıkarmaktadır, teşekkür ediyorum.
Old 19-05-2007, 14:49   #7
HÜLYA ÖZDEMİR

Taraflar anlaşma protokolü yapmadıkları sürece; kusurlu müvekkilinizin açacağı davanın sonucu , davalı kusursuz eşin kabulüne bağlı.

Ancak kabule rağmen, müvekkilinizin kusurlu olduğunu iddia eder ve/veya buna bağlı olarak tazminat, nafaka isteminde bulunursa dava kabule rağmen aleyhinize sonuçlanır.
Old 21-05-2007, 08:09   #8
av_demiröz

Öncelikle hoşbulduk. Cevap veren tüm meslektaşlara ve Sayın Av.Suat Ergin'e teşekkür ederim.
Taraflar arasında anlaşma protokolü olsaydı zaten bu soruyu sormazdım.Benim tereddütüm eğer diğer eş davayı kabul etmezse (edeceğini belirtmesine rağmen) davanın reddedilmemesi için ne yapmam gerektiğiyle ilgiliydi. Anladığım kadarıyla böyle bir durumda pek şansım yok.
Teşekkürler. Herkese kolay gelsin.
Old 21-05-2007, 11:58   #9
Av.H.AtılAyaydın

Herkesin bildiği gibi bir yol daha var.Boşanma davası kamu düzenini ilgilendirdiğinden , daha fazla kusurlu eşin boşanma davasını kazanmasının zor olduğu ve genellikle davanın redle sonuçlandığı daha önce söylendi.Ancak bilindiği gibi ,red kararı kesinleştikten sonra , eşler 3 yıl boyunca kesintisiz olarak ayrı yaşadıklarını ispatlarlarsa , artık kusura bakılmaksızın boşanma kararı verildiğini de hatırlatmakta fayda var sanırım.

Saygılar
Old 21-05-2007, 16:12   #10
av_demiröz

Boşanma davası reddedilirse ve 3 yıl hiç biraraya gelmezlerse tabii ki boşanma kararı verilir. Yani her halükarda üç yıl sonra boşanırlar. Fakat müvekkiliniz bu kadar beklemek istemeyebilir ve başka çözüm yolları aramaktan daha doğal birşey de olamaz diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi