Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

86 yaşında ve bakıma muhtaç yaşlı eşe iyi bakmama

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2012, 22:04   #1
Av.PUDY

Acil 86 yaşında ve bakıma muhtaç yaşlı eşe iyi bakmama

Merhaba arkadaşlar; müvekkilim 86 yaşında ve bakıma muhtaç yaşlı bir amcamızdır. İkinci eşi olan davalı ( henüz davalı değil şimdilik öyle hitap edelim) davacıya bakmak istememektedir zürekli bu yaşlı amcamızı azarlamakta i ilaçlarını vermemekte ve yemeklerini zamanında vermemektedir. Sık sıkta müvekkili bırakıp bırakıp başka şehirde olan kızına gitmekte yazlığa gitmektedir. Evden kaçmaktadır ve uzun bir sürede gelmemektedir hatta müvekkilin tüm emekli maaşınıda alıp müvekkile hiç para vs bırakmamaktadır. dün sabahta yatak odasının kapısını kilitleyerek ve müvekkilin emekli maaşınıda alarak kızının yanına gitmiştir. Evde bir de bakıcı bulunmaktadır yarım zamanlı çalışmak üzere müvekkilin oğluda başka sehırde oturması sebebi ile ve muvekkilin yalnız kalmasına imkan olmaması sebebi ile bu yaşlı amcamızı bakıcının evine taşımak zorunda kalmışlardır.Bakıcıda evınde bakmayı kabul etmiştir. Davalı ve kızınla yapılan telefon konuşmaları netcesinde davalı bu yaşlı amcamızı istemediğini ortaya koymaktadır ama emekli maaşını istemektedir yani para..Ancak hiç bir anlaşmayada varılamamaktadır bu davalı şahısla.. müvekkillerin istedikleri kadına nafaka bağlanmasının engellenmesi ve boşanılması..ama ben savcılıkla işe başlasammı diye düşündüm savcı bey takipsizlik veririm dedi..nerden başlasam nasıl yapsam kötü niyetli davalıya karşı neler yapabilirim yaşlı amcamızı kurtarsam bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar??
Old 11-07-2012, 23:27   #2
kapgan

Yaş meselesi olayı biraz zorluyor elbette.Vasi tayini isteseniz,kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hak olduğundan vasi boşanma isteyemez.Ancak,eğer amcanın temyiz kudreti yerindeyse,boşanma için vekaletname düzenlenebilir.Noter muhtemelen sağlık raporu gibi birşey isteyebilir,ya da karşı taraf bunu iddia edebilir,o durumda hastaneye gidilecek mecburen...
Old 12-07-2012, 10:03   #3
mehmet sirn

MADDE 175.- Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.
Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.

Açacağınız boşanma davasında, tanık ve varsa diğer delillerle yukarıda bahsettiğiniz davalının davranışlarını mahkemeye anlatmanız ve davalının kusurlu veya daha ağır kusurlu olduğunu ispat etmeniz gerekir, diye düşünüyorum. Bunu ispatlayamadığınız takdirde nafaka ödenmesi muhtemeldir. Şahsi kanaatim, yukarıda bahsettiğiniz fiilerin bir kaçını ispatlasanız bile nafakaya hükmedilmemesi için yeterli olur
Old 12-07-2012, 11:24   #4
Av.PUDY

Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar asıl merak ettiğim savcılık aşamasında birşeyler yapılabilir mi diye düşünüyorum ben?
Old 12-07-2012, 18:43   #5
Av.PUDY

başka arkadaşlardan tecrübeler ve düşünceler yokmu? yargı kararlarıda olabilir tabiki
Old 13-07-2012, 10:13   #6
mehmet sirn

TCK md. 232
Kötü muamele
(1) Aynı konutta birlikte yaşadığı kişilerden birine karşı kötü muamelede bulunan kimse, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Aile üyelerine karşı kötü muamele nedenine dayanarak savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Zira bahsettiğiniz fiiler hem müvekkilinizin manevi şahsiyetine hem de vücut bütünlüğüne karşı yapılan eylemlerdir. Aç bırakma, odaya kapatma gibi..

Eziyet
Madde 96 - (1) Bir kimsenin eziyet çekmesine yol açacak davranışları gerçekleştiren kişi hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Savcılık yukarıdaki anlattığınız fiileri neden eziyet suçu anlamında kabul etmemiş, anlayamadım. Aç bırakma, odaya kapatma, ilaçları zamanında vermeme gibi davranışlar her evlilikte görülen ve evliliğin doğal sonucu olan davranışlar değil ki. Eziyet suçu, işkence suçundan farklı olarak failinin kamu görevlisi olması gerekmiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi