Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

sorunlu boşanma sonrası mal paylaşım davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-01-2010, 03:27   #1
Konuk

Varsayılan sorunlu boşanma sonrası mal paylaşım davası

şu anda devam eden bir mal davam var. boşanma sebebim şiddetli dayak ve öldürme tehditleriyle ile şahsıma ait malları zorla kendi üzerine geçirmesi. boşanma davası bitti ve boşandım ancak mal paylaşım davası hala devam ediyor. çünkü eşim evlilik süresince bana ait mal ve paraları beni ve çocuklarımı ölümle tehdit ederek kendi üzerine geçirdi. şu an avukat parası dahi ödeyecek param yok. parasızlıktan oğlum üniversiteye 2 sene ara verdi. çalışıoruz ancak borç içindeyiz. babaları çocuklarıma hiçbirzaman hiçbir şekilde maddi destekte bulunmadı. davam 4 yıldır devam ediyor çünkü eşim mahkeme dosyasını çalarak 1 sene gecikmesine sebep oldu. ve bankada bana ait olup zorla üzerine aktarttığı paraları yurdışına başka hesaplara aktardını düşünüyorum. dava bana hakkımı vererek sonuçlanırsa üzerinde bişey gözükmeyen eşimden nasıl hakkımı alıcam? ayrıca bana uyguladığı şiddet öldürme kastına kadar gitmiş ölümlerden dömüşümdür. bunun için nasıl dava açabilirim? çünkü ben boşanalı sene geçti. geçmi kaldım?
Old 12-01-2010, 10:28   #2
Themis99

Sayın Konuk,
Kusurlu eşin neden olduğu maddi ve manevi zararlar boşanma davası ile talep edilebileceği gibi boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren bir sene içinde de talep edebilir.
Medeni Kanun madde 174
Alıntı:

'' mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.
Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf,kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.''

Medeni Kanun 178.maddesi
Alıntı:
'' Evliliğin boşanma sebebiyle sona ermesinden doğan dava hakları ,boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar''
demektedir.

Boşanma kararınızın üzerinden henüz bir yıl geçmedi ise maddi ve manevi tazminat davası açmak hakkınız bulunmaktadır.
Eşya davasından verilecek olan hükmü icra takibine koymak sureti ile haklarınızı alma yolunda harekete geçebilirsiniz.
En önemlisi bir avukatın bire bir hukuki yardımını almanızdır.
Sayın Konuk,
Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın hukuki yardımını talep etmeniz mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaat ile bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir.
Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi