Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sırbistan-Karadağ ile karşılıklılık var mı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-05-2007, 17:14   #1
Av. Hülya Yılmaz

Varsayılan Sırbistan-Karadağ ile karşılıklılık var mı

Müvekkil 15 yıl önce Yugoslavya'da boşanmış.Şu an Sırbistan-Karadağ.Savaşlardan dolayı boşandığı kadın bulunamıyor.Şimdi Türkiye'de evlenmek istiyor ama kayıtlarda evli gözüktüğü için evlenemiyor.Ne yapacağız?
Sırbıstan -Karadağ ( eski Yugoslavya ) ile bu konuda karşılıklılık var mı?karşılıklılık olmayan bir ülke ise bu yeni bayanla nasıl evlenecek
Old 01-06-2007, 08:39   #2
av.özlem terzi

Değerli Meslekdaşım sorunuzun cevabını açıkçası bende bilemiyorum ancak neler yapılabilir diye bir düşünmek lazım...

-Sorunuzdan anladığım kadarıyla başanma kararı Eski Yugoslavya döneminde gerçekleşmiş acaba kararın verildiği dönemde TÜRKİYE İLE YUGOSLAVYA ARASINDA karşılıklılık sözkonusu olabilir mi (Türk Yugoslavya ilişkileri oldukça iyi idi diye biliyorum karşılıklılık sözkonusu olabilir )ve olduğu varsayılırsa geçmiş dönemdeki bu duruma dayanarak karar Türkiyede şuan tenfiz edilebilirmi bu konuda bilgi bulamadım

-Sırbistan Başkonsolosluğundan bilgi alabilmek mümkün olabilir mi
Sırbistan İstanbul Başkonsolosluğunun 0 212 248 1004 numaralı telefonundan bilgi almayı deneye bilirmisiniz bir önceki pragrafta belirttiğim konuda bilgisi olan arkadaş varsa ve bizi aydınlatırlarsa sevinirim
Old 01-06-2007, 11:16   #3
Av. Hatun Olguner

Yabancı devlet mahkemelerince verilen kararların Türkiye"de tanınması ve tenfizi konusunda,karşılıklılık ilkesinin tayinine esas olmak üzere ; hangi ülkelerle aramızda bu anlamda karşılıklılık bulunduğunu,bir dilekçe ile Adalet Bakanlığından sormuştum.

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü"nün 29.9.2005 tarihinde bana verdiği yazılı cevap,bu konularla ilgili ve uluslararası hukuk ile ilgili merak ettiğimiz bilgilere :

" Adalaet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü web sayfasından :www.uhdigm.adalet.gov.tr
adresinden ulaşılabileceği yönündeydi.
Old 01-06-2007, 14:12   #4
Gamze Dülger

Sayın Meslektaşlarım,
MÖHUK 'na göre :
Boşanma ve ayrılık

Madde 13 - Boşanma ve ayrılık sebepleri ve hükümleri eşlerin müşterek milli
hukukuna tabidir.
Eşler ayrı vatandaşlıkta iseler müşterek ikametgah hukuku, bulunmadığı tak-
dirde müşterek mutad meskenleri hukuku, bunun da bulunmaması halinde Türk hukuku
uygulanır.
Geçici tedbir niteliğinde olmayan boşanma ve ayrılıkla ilgili nafaka talep-
leri boşanma ve ayrılık hakkında yetkili olan hukuka tabidir.

Bu nedenle neden KARŞILIKLILIK aradığınızı anlayabilmiş değilim.
Karşılıklılık esasası Yabancıların Mülk Edinmeleri hususunda önemli olup,Boşanma,ayrılık vs konularıyla ilgili değildir.Eğer yanlış anladı isem şimdiden özür dilerim.
Ama boşanmada hangi sebeb ile KARŞILIKLILIK aranıyor bilemedim.
Saygılarımla
Old 01-06-2007, 14:41   #5
Av. Hatun Olguner

Gamze Hanım ;

Mütekabiliyet ( Karşılıklılık),iki ülke arasında,adli ve idari kararların karşılıklı tanınmasına dair sözleşme veya fiili uygulama konusu ile ilgilidir.Bizim mahkeme kararlarımızı tanımayan ülkelerin mahkeme kararlarını bizim de tanımamamız , mahkeme kararlarımızı tanıyan ülkelerin kararlarını ise tanımamız şeklinde anlayabileceğimiz devletlerarası hukuk alanında geçerli bir anlayış ve uygulama diyelim.
Old 02-06-2007, 14:25   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gamze Dülger

Bu nedenle neden KARŞILIKLILIK aradığınızı anlayabilmiş değilim.
Karşılıklılık esasası Yabancıların Mülk Edinmeleri hususunda önemli olup,Boşanma,ayrılık vs konularıyla ilgili değildir.Eğer yanlış anladı isem şimdiden özür dilerim.
Ama boşanmada hangi sebeb ile KARŞILIKLILIK aranıyor bilemedim.

Sayın Dülger,

Sanırım soruda gözünüzden kaçan bir husus var. Taraflar Yugoslavya yasalarına göre boşanmış olup, ilamın Türkiye'de tenfizi söz konusudur.Bu nedenle Sayın Olguner'in açıklamalarına ilaveten, MÖHUK'un ilgili maddesini aktarıyorum.

Alıntı:
TENFİZ ŞARTLARI

MADDE 38 - Yetkili mahkeme tenfiz kararını aşağıdaki şartlar dahilinde verir.

a) Türkiye Cumhuriyeti ile ilamın verildiği Devlet arasında karşılıklılık esasına dayanan anlaşma yahut o devlette Türk mahkemelerinden verilmiş ilamların tenfizini mümkün kılan bir kanun hükmünün veya fiili uygulamanın bulunması,
b) İlamın Türk Mahkemelerinin münhasır yetkisine girmeyen bir konuda verilmiş olması,

c) Hükmün kamu düzenine açıkça aykırı bulunmaması,

d) O yer kanunları uyarınca, kendisine karşı tenfiz istenen kişinin hükmü veren mahkemeye usulüne uygun bir şekilde çağrılmamış veya o mahkemede temsil edilmemiş yahut bu kanunlara aykırı bir şekilde gıyapta hüküm verilmiş ve bu kişinin yukarıdaki hususlardan birine dayanarak tenfiz istemine karşı Türk Mahkemesine itiraz etmemiş olması,

e) Türklerin kişi hallerine ilişkin yabancı ilamda Türk kanunlar ihtilafı kuralları gereğince yetkili kılınan hukukun uygulanmamış ve Türk vatandaşı olan davalanın tenfize bu yönden itiraz etmemiş olması.

Saygılarımla
Old 02-06-2007, 14:50   #7
ragıp

Bu tür yabancı mahkeme kararların tanıma tenfiz işlemleri, benim bildiğim 3 tür sözleşme ile olur.
2-,Mahkeme kararlarının tanıma tenfizine ilişkin sözleşmeler,
2-Hukuki konularda adli yardımlaşma sözleşmeleri
3- Uluslararası sözleşmelere taraf sıfatıyla katılma ve sözleşmeyi kabul etme.
Sırbistan Karadağ ile, aramızad her üç sözleşme türüne ilişkin bir anlaşma yok.Sözleşme yapılan ülkeler listesinde adını göremedim. Hatta İngiltere,İsviçre Suriye gibi ülkelerle, anlaşma olmamasına rağmen karşılıklı fili uygulama mevcut.
1930 tarihinde Yugoslavya ile yapılan bir anlaşma var ama, sanırım o sözleşme kadük kaldı.
Old 04-06-2007, 12:49   #8
Gamze Dülger

Sayın Meslektaşım,
Tenfiz konusunda karşılıklık arandığını uyarı mesajlarınızdan sonra anlayabildim.
Ancak maalesef Sırbistan Karadağ ile bu konuda ne fiili karşılık ne de bir sözleşme var.
Aşağıdaki link size yardımcı olacaktır.
http://www.uhdigm.adalet.gov.tr/ts.htm
Yine sanırım bu kararı da delil gösterip müvekkilinizle yabancıyı tekrar boşamak zorunda kalacaksınız.Başka bir yol aklıma gelmiyor.
Saygılarımla
Old 05-06-2007, 08:57   #9
ragıp

Sayın Dülger
Yanıtımı onaylayıp link eklemişsiniz. Teşekkürler ama; Salt Tanıma ve tenfiz anlaşması yapılan ülkelerin listesine bakarsak yanılırız. 3 çeşit anlaşmadan sözetmiştim.Örneğin sizin verdiğiniz linkye Almanya ile tanıma ve tenfiz anlaşması yapılmadığı ortaya çıkıyor. Ancak, Almanya ile, Kişilik hukukuna ilişkin mahkeme kararlarının karşılıklı tanınmasına ilişkin anlaşma var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi