Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

acil-avukat kimliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-04-2007, 22:38   #1
madvocate

Varsayılan acil-avukat kimliği

Bir çekin tahsili için Türkiye Finans Katılım Bankası Bursa Şubesine başvurdum,sözkonusu çekin tahsili amacıyla çeki ibraz ettiğimde çekin karşılığı olduğunun söylenmesi üzerine avukat kimliğimi çıkartıp ödemenin yapılmasını talep ettim.Bunun üzerine görevli personel Kimlik belgesi yahut ehliyet talep etti bende avukatlık kimliği ile ödeme yapmaları gerektiğini aksi takdirde ödeme yapmama nedenleri ile ilgili imzalı belge vermelerini talep ettim.Bunun üzerine personel neden zorluk çıkartıyorsunuz diyerek üzerinde Danıştay 8.dairesinin karar numarasının yazılı olan bir belge göstererek(kara paranın önlenmesi ile ilgili yönetmeliğin iptali hk) müdürleri ile görüşmem gerektiğini söyledi.Müdür ile görüşmemde bu konuda ısrarcı olduğumu muhtelif mahkemelerden avukat kimliğinin kabul edilmemesi nedeni ile banka görevlilerinin gerek cezai gerekse hukuki olarak sorumlu tutuldukları kararlar olduğunu söyledim.Nihayetinde banka müdürünün iyiniyeti ve benim ısrarcı tutumum sayesinde avukat kimliğimle işlemimi yaptırdım.Ancak bu esnada sözkonusu bankanının yaklaşık bir yıldır avukat kimliğini resmi kimlik olarak kabul etmediklerini öğrendim.(oysaki bu süreçte başka bankalarda defalarca avukat kimliğimle işlem yapmıştım)Banka müdürü bu konudaki mahkeme kararlarını kendilerine ulaştırmam durumunda durumu banka merkezine bildireceklerini ve bu uygulamanın değişebileceğini söyledi.Elinde konu ile ilgili karar-lar bulunan arkadaşlar karar örneklerini tarafıma ulaştırırlarsa sevinirim.Teşekkürler
Old 27-04-2007, 16:59   #3
AV.SERTANn

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=13557

Avukatlık kimliği ile İşlem yapmayan banka aleyhine tazminata hükmedildiğine ve ilgililer hakkında Görevi İhmal nedeni ile kamu davası açıldığına dair forum sayfası.....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi