Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İştirak nafakası - şikayet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2023, 22:46   #1
Konuk

Varsayılan İştirak nafakası - şikayet

Merhaba. Uzun yıllardır icra yoluyla maaşına haciz konularak alabildiğim iştirak nafakasını geçen ay alamadım. Zaten sürekli iş değiştirdiği için her iş değiştiğinde tekrar icraya gidip dilekçe yazmak ve posta ücretleri ödemek durumunda kalıyorum. Yine işten ayrıldığı için bilmem kaçıncı kez yine gideceğim, iş yerine yazı yazılması için. Şu anda da işsiz gözüküyor gerçi sgk verilerinde. İcra cezaya şikayet davası açmak istiyorum, zira iş yeri değişikliklerini takip etmekten bıktım, fakat kabul olması için "icra takibinin mutlaka kendisine tebliğ edilmiş olması gerekiyor" gibi bir madde var. Benim icra takibi açılalı 5 yıl oldu, zaman içinde tebliğler çalıştığı kurumlara yapıldı hep. Uyaptan baktığımda hiçbir tebliği bizzat kendi almamış. Bu durumda icra cezada şikayet davası açarsam red mi olur acaba?
Şimdiden teşekkürler.
Old 30-09-2023, 11:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Nafaka ödememek sebebi ile İcra Ceza Mahkemesine başvurulduğunda Mahkemece ilk inceleme tebligatın nafaka borçlusuna tebliğ edilip edilmediği araştırılmaktadır. Eğer nafaka yükümlüsüne icra takibi tebliğ edilmemiş ve sadece vekiline tebligat yapılmış ise talep reddedilecektir.

2-Yapmanız gereken İcra Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurarak ödeme emri-icra emrinin nafaka borçlusu asile tebligatını istemektir.

3-Ödeme emri/icra emrinin nafaka borçlusuna 1 defa da olsa tebliği yeterli olup bu aşamadan sonra nafaka ödememek sebebi ile şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz.

4-Nafaka ödememek sebebi ile şikayeti geriye doğru en az 1 en fazla 3 ay için isteyebilirsiniz. O nedenle nafaka ödememe devam ettiği sürece şikayeti bu sürelere dikkat ederek yapmanız uygun olur.

5-Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 30-09-2023, 21:36   #3
Konuk

Öncelikle yanıtınız için çok çok teşekkür ederim. İcra dosyasındaki tebliğler iş yerlerine yapılmış ve iş yerinde çalışan başka kişilerce alınmış. Bir tanesi muhtara teslim edilmiş, kapısına ihbar kağıdı asıldığı not edilmiş. Avukatına yapılan bir tebliğ yok dosyada. Şimdi tebligatı şahsen bizzat kendi almadığı için, dava red mi olur?
Buradaki biz kadınlara vaktinizi ayırıp, bilginizi cömertçe paylaştığınız için tekrar çok teşekkürler.
Old 30-09-2023, 22:14   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

İcra/ ödeme emri usulüne uygun olarak yapılmış ve evde olmadığı için haber kağıdı bırakılarak muhtara bırakılmış ise tebligat geçerlidir. Kaldı ki geçerli olmasaydı takibe devam edemez ve tahsilat yapamazdınız.

Yine de tereddüt varsa tebliğ mazbatasını ayrıntılı inceleyiniz.

Kararda avukat adı yoksa doğal olarak tebligat avukata çıkarılamaz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi