Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile konutundan taşınmak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2023, 18:45   #1
Konuk

Varsayılan Aile konutundan taşınmak

Merhabalar, takıntılı,sorunlu,şiddet uygulayan,hakaret eden eşden kurtulamıyorum,boşamma davası açtım,uzqklaştırma karsrı aldım,ama halen evimin eyrafında dolanıyor,ne zaman dışatı çıksam kötü bakışlarına d3nk grliyorum,yetmiyor maddi gücünü kullqnarak aparymwnda paraya ihtiyacı olanlarw para vererek,işlerini görerek, benim hakkımda evden ne zaman çımtım,nereye gittin,evime kim geldi diye benim üzerimde halen hakimiyet kurmak idtemekte yetmedi apartmanın kapucı dairesini kiraya tutmuş,uzaklsştırma olduğu için kalmıyor,kararın bitmesini bekliyor biter bits3m evimin hemen altında oturmaya dwvam edecek,oturduğum ev aile konutuydu.ben bu komşulardan, yöneticin kapıcı dairesini eşine kiraya vermesinden artık çok rahatsız oldum, bu evi kiraya verip başka yerde kiraya ev tutsam,eşim de kirada olduğu için orası aile konutu ben oturayım dermi,belki de amacı bumu, onu da bilmiyorum, hukuksal olarak nasıl davranmam gerekiyor,çekişmeli boşanma davam 7 ay önce açıldı ön duruşmam daha ekim ayında. Bu evden çıkıp başka eve nasıl taşınabilirim. Bu eve eşim oturursa yeni evin kirasını verecek durumda değilim,emekli maaşıyla 3 tane çocukla geçinmeye çalışıyorum.hepinize çok teşekkür ediyorum
Old 03-09-2023, 13:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Aile konutu olan kiralık evden çıktığınızda eşinizin orada yaşayıp yaşamayacağı eşinizin tercihi olacaktır. Mevcut evden ayrıldığınızda kira giderini karşılayacak şekilde( ve giderlerinizi kanıtlayarak) kendiniz ve çocuklar için tedbir nafakası istemeniz gerekir.

Ayrıca nafaka için duruşma günü beklenmeksizin karar verilmesini isteyebilirsiniz.

2-Şİddetin önlenmesine ilişkin karara aykırılık halinde( aykırılığı kanıtlayarak) kararı veren mahkemeye şikayette bulunmanız gerekir. Mahkeme talebinizi kabul ettiği takdirde ilk defasında 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsi kararı verebilecektir.

3-Karara rağmen eşiniz yakınıza geldiğinde hemen polisi arayabilir veya telefonunuza KADES uygulaması varsa ihbarda bulunabilirsiniz.

4- Tedbir kararının süresi dolmadan uzatılması için kararı veren mahkemeye başvurmanız önemlidir.

5-Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 10-09-2023, 15:23   #3
Konuk

Benim şuan oturduğum ev bana ait, kiralık ev değil. evliyken alındığı için aile konutu olarak geçiyor. Eşim apartmanda oturan komşularıma, yöneticiye kadar benim hakkımda neler anlatmış bilmiyorum kimse benimle konuşmuyor bana selam dahi vermiyorlar, yöneticiye soru sorduğumda dahi cevap alamıyorum. Rahat rahat dışarıya çıkamıyorum ne zaman evden dışarı çıksam eşimi apartmanın etrafında görüyorum. Burası tapuda bana ait , ben bu oturduğum evi kiraya verip başka yerden kiralık ev tutup taşınabilirmiyim, bunu sormak istemişdim. Burası aile konutu olduğu için eski eşim bu evi kiraya vermeme engel olabilir mi, kendisi ben oturmak istiyorum derse oturma hakkına sahip mi. Çok teşekkür ederim zaman ayırıp bizlere yardımcı olduğunuz için. Herşey gönlünüzdekilerden de güzel olsun.
Old 13-09-2023, 12:58   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Aile konutu niteliğindeki taşınmaz diğer eşin rızası olmadan satılamaz, kiraya verilemez, ipoteğe konu edilemez.

Konutunuzu serbestçe kiraya vermek isterseniz Mahkemeden Aile Konutu şerhinin kaldırılması için dava açmanız gerekir.

Konutun boş olduğu gerekçesi ile eşiniz konutun kendisine tahsisini de isteyebilir.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi