Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik Disi Hamilelik ve cocuk velayeti

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-08-2023, 13:38   #1
Konuk

Varsayılan Evlilik Disi Hamilelik ve cocuk velayeti

Merhaba,
Partnerimle 1 yildir tanisiyoruz ve kendisinde evlilik dışı bir ilişkiden 4 aylik hamileyim. Ikimizde bir AB uyesi ulkede (bundan sonra A diye bahsedecegim ulke ismi vermek istemedigimden) burada 5 yildir oturum izniyle yasiyoruz. Ben sigortali iyi bir iste iyi bir maas ile calisiyorum. Eski erkek arkadasim ise madde bagimliligi ve psikolojik sorunlari sebebi ile 3 yildir calismiyor. Ancak ailesi oldukca varlikli, kendisinin maddi durumu kotu ama olasi bir durumda ailesi onun uzerine mal varligi gecirerek durumunu oldukca iyi gosterebilir.
Duzelecegim vaadiyle kendisine bir cok sans verdim ancak kendisini asla toparlamadi.Bende ondan kesin ayrildim.Cocugu aldiramadigim icin , dogurmaya karar verdim. Basta kurtaja zorladi ve tehditler etti.
Daha sonra durumu kabullenmek zorunda kaldi ancak cocugun gelecegi ile anlasmaza dustuk. Ben Turkiyede dogum yapmayi tercih ediyorum ya da belli bir sure daha A ulkesinde kalip cocugu TR de ailemin yardimiyla buyutmeyi tercih ediyorum ama kendisi beni bulundugumuz ulkede dogum yapmaya zorluyor (cocugun gelecegi bahanesi ile)
1. Dogum Turkiyede ya da A ulkesinde oldugu takdirde cocuga soyismini vermek isteyecektir. Bu islemi noter ya da mahkeme olmadan kendi kimligini gostererek hastanede yapabilir mi. Kisacasi dogumdan hemen sonra hastane yetkililerine ben babasiyim diyip kimligini verip hemen aninda kendi nufusuna / soyismine alabilir mi?
2. Soyismini vermesi halinde velayet otomatik babaya gecer mi ya da bende olan velayet bir anda paylasimli velayet haline mi gelir?
3. Dogumu Avrupda yapsam Turkiyeye donmek istedigimde cocugu cikarabilmek icin onun muvafakatnamesine veya izninine mi zorunlu kalirim?onun izni olamadan seyahaet baska bir ulkeye yerlesme soz konusu olmaktan cikar mi?
4. Dogumu Turkiyede yapsam o cocugu gorus zamaninda alip Avrupaya benim iznim olmaksizin sokabilir mi? Yada Turkiyede baska bir sehire akraba ziyaretine benim iznim olmaksizin goturebilir mi? Benim iznime ihtiyac duyacaksa da bu her cikis icin olur yoksa ona genel bir izin versem istedigi yere getirip goturebilirmi cocugu?
5. Dogumu Avrupda yaparsam ve cocukla 1 yil orada yasarsam cocuk AB vatandasi olacak kendisi bunu istiyor, bu asamadan sonra bana mahkeme acip cocugun refahi icin Avrupda kalmasi gerektigi ile ilgili bana dava acabilir mi?
6. Herhangi bir davalik durum olursa AB ulkesinin kurallarimi TR Kural ve yaptirimlarimi gecerli olur?
7. Cocuk okul donemine kadar AB ulkesinde yasarsa , cocuk artik oraya alismis ve dilini ogrenmis olacagindan olasi mahkeme durumunda zor duruma duser miyim?Mahkeme cocugun alistigi ortami birakmamasi gerektigine dair bir yargiya varma egiliminde mi olur?
8. Nüfus müdürlüğü tek başına babanın tanıma beyanını kabul Eder mi? .Annenin rızasını aramaz mi?
Tesekkurler
Old 07-08-2023, 18:21   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Alıntı:
1. Dogum Turkiyede ya da A ulkesinde oldugu takdirde cocuga soyismini vermek isteyecektir. Bu islemi noter ya da mahkeme olmadan kendi kimligini gostererek hastanede yapabilir mi. Kisacasi dogumdan hemen sonra hastane yetkililerine ben babasiyim diyip kimligini verip hemen aninda kendi nufusuna / soyismine alabilir mi?

Türkiye'de doğum yaptığınızda :Evlilik dışı doğan çocuk önce sizin hanenize ve sizin soyadınızla kaydedilecektir. Kayıt sırasında baba ismi sizin beyanınıza göre yazılacaktır.

Çocuktan haberdar olan karşı taraf noterden veya doğrudan nüfus müdürlüğünden çocukla ilgili tanıma işlemi yapabilir ve bu halde çocuk baba hanesine geçirilerek baba soyadını alır.

Hastanede kimliğini gösterme yoluyla çocuğun baba hanesine kaydı söz konusu değildir.

2. Soyismini vermesi halinde velayet otomatik babaya gecer mi ya da bende
Alıntı:
olan velayet bir anda paylasimli velayet haline mi gelir?

Baba noter veya nüfus müdürlüğünden tanıma yaptığında sadece nüfus kayıtları baba hanesine geçer. Türkiye yasalarına göre evlilik dışında doğan çocuğun velayeti annededir. Tanıma ile velayet ( tekli veya ortak) babaya geçmez.

Alıntı:
3. Dogumu Avrupda yapsam Turkiyeye donmek istedigimde cocugu cikarabilmek icin onun muvafakatnamesine veya izninine mi zorunlu kalirim?onun izni olamadan seyahaet baska bir ulkeye yerlesme soz konusu olmaktan cikar mi?
Bu durumda bulunduğunuz ülkenin yasalarına geçerlidir.

Alıntı:
4. Dogumu Turkiyede yapsam o cocugu gorus zamaninda alip Avrupaya benim iznim olmaksizin sokabilir mi? Yada Turkiyede baska bir sehire akraba ziyaretine benim iznim olmaksizin goturebilir mi? Benim iznime ihtiyac duyacaksa da bu her cikis icin olur yoksa ona genel bir izin versem istedigi yere getirip goturebilirmi cocugu?

Öncelikle baba çocuğu tanıdıktan sonra çocukla kişisel ilişki için dava açmalı ve mahkemeden çocukla görüşme günlerinin belirlenmesini istemelidir. Sadece nüfusta tanıdı diye çocuğu alma hakkı bulunmamaktadır.

Baba eğer mahkemeden çocukla kişisel ilişki kararı elde ederse kişisel ilişki süresi çocuğun bulunduğu ay veya yaş dikkate alınarak belirlenecektir. Yeni doğan bir çocukla kişisel ilişkinin anne yanında ve kısıtlı süre olması beklenir.

Ayrıca çocuk büyüdüğünde de velayeti sizde olan çocuğu baba sizin izniniz olmadan yurt dışına çıkaramaz.

Alıntı:
5. Dogumu Avrupda yaparsam ve coc
ukla 1 yil orada yasarsam cocuk AB vatandasi olacak kendisi bunu istiyor, bu asamadan sonra bana mahkeme acip cocugun refahi icin Avrupda kalmasi gerektigi ile ilgili bana dava acabilir mi?

Bu durumda bulunduğunuz ülkenin yasalarına geçerlidir.

Alıntı:
6. Herhangi bir davalik durum olursa AB ulkesinin kurallarimi TR Kural ve yaptirimlarimi gecerli olur?

Çocuğun bulunduğu ülke kanununa göre karar verilecektir.

Alıntı:
7. Cocuk okul donemine kadar AB ulkesinde yasarsa , cocuk artik oraya alismis ve dilini ogrenmis olacagindan olasi mahkeme durumunda zor duruma duser miyim?Mahkeme cocugun alistigi ortami birakmamasi gerektigine dair bir yargiya varma egiliminde mi olur?

Çocuğun bulunduğu ülke kanununa ve çocuğun menfaatlerine göre karar verilecektir.

Alıntı:
8. Nüfus müdürlüğü tek başına babanın tanıma beyanını kabul Eder mi? .Annenin rızasını aramaz mi?

Evet Nüfus Müdürlüğü tek başına babanın tanıma beyanını kabul eder fakat size bildirimde bulunarak yasal yollara başvurma olanağını hatırlatır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi