Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2010, 19:02   #1
Konuk Özlem Yenimez

Önemli boşanma davası

ben 3senelık evliliğim sonucunda süeklı şiddet görmüş bir bayandı.her dayak sonucunda 2bucuk yaşındakı çocugumu da alarak benm evden gitmemi engelliyordu.en son dyagından sonra onunla evli kalamayacagımı anladım ve jandarmaya şikayet ettım.jandarma benı hastaneye sevketti ve rapor aldım.bu oaydan snra ailem benı yanına aldı.rapor aldktan bır ay snra evımıze gelerk çocugu kaçırmak istedi..ben polislerı çagırdım karakolda şikayetcı oldm.2bucuk ay hapis yattı ve dava sürerken hapisten çktı.aldıgım darp raporu da karakolda dlekçemle bırlıkte dosyama konuldu.ben bu olaydan sonra boşanma davası açtım ve eski eşim mahkemelrde boşanmayacagını beyan edip durdu.şimdi şubatın 11 inde 5. celse görülecek.4.celsede hakım açılan diğer mahkemenın dosyasını istedi.o dosyada benım darp raporm çocuguma şiddet ettıgıne dair raporlar var.bu dosya geldiğinde hakım içindekı raporlardan boşanmamızı kabul eder mı yoksa diğer mahkemenın seyrıne bakıp boşanma davasını uzatır mı.
Old 02-01-2010, 19:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin boşanmayı istememesi nedeni ile davanız çekişmeli olarak yürümektedir.

Yargıç, gösterdiğiniz ve karşı tarafın göstereceği tüm delilleri toplamak, tarafların mali durum araştırmalarını yapmak, tanıkları dinlemek ve hasıl olacak kanaate göre de karar vermek zorundadır.

Davanızın sürecini kısaltmak için yapılabilecek en iyi şey, davanızı bir avukat vasıtası ile takip etmektir.

Boşanma ile birlikte verilebilecek, nafaka ve tazminatların tahsili için de İCRA takibi yapmak zorundasınız. Hak kaybına uğramamak için en doğrusu , hukuki dava ve problemlerinizin her aşamasında avukat desteği almanızdır.

Yoksul iseniz bunu kanıtlayarak, davanızın görüldüğü yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz. Boşanma davası Mahkemesi'nden de bu konuda süre isteyebilirsiniz.

Saygıyla,
Old 02-01-2010, 20:05   #3
Konuk Özlem Yenilmez

tanıklar dinlendi davalı yaptıklarını itiraf etti.çocuk için nafaka bağlandı.kendm için nafaka istegım olmadı.raporlar ceza mahkemesindekı dosyada oldugu için tekrardan çıkarmak istemedim.rşı taraf mahkemeye gelmeyecegını söyluyor.5.celse olack.ben tüm delillerimi sunmama ragmen 5.celsede boşanma gerçekleşmez mi.
Old 02-01-2010, 21:10   #4
Av. Can DOĞANEL

Anlattıklarınıza göre dosya gelirse, diğer tüm eksiklikler de tamamlandıysa davanız karara bağlanır. Ancak, dosyada bizim bilemeyeceğimiz ve hakimin önemseyebileceği bir eksiklik olabilir. Böyle bir durumda hakim o eksikliğin giderilmesi için bir karar oluşturacaktır.
Old 02-01-2010, 21:27   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk Özlem Yenilmez
tanıklar dinlendi davalı yaptıklarını itiraf etti.çocuk için nafaka bağlandı.kendm için nafaka istegım olmadı.raporlar ceza mahkemesindekı dosyada oldugu için tekrardan çıkarmak istemedim.rşı taraf mahkemeye gelmeyecegını söyluyor.5.celse olack.ben tüm delillerimi sunmama ragmen 5.celsede boşanma gerçekleşmez mi.

Sayın konuk,
Duruşma 11 Şubat 2010 tarihinde olduğuna göre Ocak ayı sonlarında mahkemeye gidip ceza davası dosyasının boşanma davası dosyasına gelip gelmediğini sorun, gelmedi ise bu konuda yeniden yazı yazılmasını talep edin. Ceza dosyası ve o dosyadaki raporlar en önemli delilinizdir çünkü.
Davanızı bir avukat aracılığı ile yürütürseniz, avukatınız tüm bu püf noktalarını ve davanız için önemli hususları sizin adınıza düşünecek ve gereğini yaparak hak ve zaman kaybına uğramanızı önleyecektir.
Old 03-01-2010, 10:52   #6
Konuk

verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi