Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Keşif Deliline Başvurma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2017, 18:42   #1
sakattopal

Acil Keşif Deliline Başvurma

İyi akşamlar.
Müvekkilin tarla sınırındaki çitine müdehale sonucu ineğinin ölmesi sonucunu doğuran şahıslara karşı haksız fiil nedeniyle dava açmayı düşünüyoruz.
Fakat keşif delili ile ilgili tereddütlerim var.
Jandarma olay yeri tutanakları, olay yeri krokisi ve fotoğtaflar mevcut. Ayrıca İl Tarım ve hayvancılık müdürlüğünün tutanakları da mevcut. Bu durumda olay yerinde yapılacak keşfe gerek var mıdır. Ben tanıkları olay yerinde dinletmeyi düşünüyordum fakat böyle yapmak mantıklı olur mu. Yoksa sadece jandarma tarafından düzenlenen evrakları delil göstermek yeterli olur mu ?
Old 12-10-2017, 09:07   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan sakattopal
İyi akşamlar.
Müvekkilin tarla sınırındaki çitine müdehale sonucu ineğinin ölmesi sonucunu doğuran şahıslara karşı haksız fiil nedeniyle dava açtık.
Fakat keşif delili ile ilgili tereddütlerim var.
Jandarma olay yeri tutanakları, olay yeri krokisi ve fotoğtaflar mevcut. Ayrıca İl Tarım ve hayvancılık müdürlüğünün tutanakları da mevcut. Bu durumda olay yerinde yapılacak keşfe gerek var mıdır. Ben tanıkları olay yerinde dinletmeyi düşünüyordum fakat böyle yapmak mantıklı olur mu. Yoksa sadece jandarma tarafından düzenlenen evrakları delil göstermek yeterli olur mu ?

Mahkemece, keşif yapılacak ve bilirkişi raporu alınacaktır. Kolay gelsin.
Old 12-10-2017, 11:45   #3
sakattopal

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Ayrıca ölen hayvanın değeri ile ileride yararlanılması muhtemel yavru, süt geliri gibi faydalarını belirsiz alacak davası olarak açmam mümkün müdür. Çünkü şu an için bilirkişi raporu olmaksızın et,süt ve yavru değerlerini tam ve kesin olarak tespit edemiyoruz. Ben kısmi dava olarak açma taraftarıyım fakat ileride zamanaşımı iddiası ile karşılaşma ihtimalimiz yargının yavaş işlemesi sebebiyle çok yüksek.
Old 12-10-2017, 11:55   #4
Cumhur Okyay

Yavaş konusunda haklısınız.. Baştaki, T.KONUSU ve sondaki NETİCE-İ TALEPTE (Sonuç ve istem) "Fazlaya ilişkin haklarımız ile usul taleplerimiz saklı kalmak üzere" yazınız ve harca esas kıymeti de BAŞTA göstererek, dâvanızı açınız. Rapor gelince de durmaksızın harcı ikmal ederek bir dilekçe veriniz.Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi