Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müvekkil avukata hem dava hem de icra vekalet ücreti ödemeli midir ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-05-2008, 22:36   #1
Günsu Akçagöz

Varsayılan Müvekkil avukata hem dava hem de icra vekalet ücreti ödemeli midir ?

Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkil ile, "DAVA KAZANILDIĞI TAKTİRDE, ELE GEÇEN PARA DEĞERİNİN % 25'i avukatlık ücreti olarak ödenecektir" şeklinde sözleşme yaptık.

Yıllar sonra dava kazanıldı ve kararı icraya koyduk.

Müvekkil, bize, AVUKATLIK ÜCRETİ OLARAK,
a) ilamda hükmedilen tutarın % 25'i VE ,
b) ilamın icraya konulmasından ötürü TBB. Asgari Tarifesi üzerinden
"icra vekalet ücreti" mi,

YOKSA, SADECE
MAHKEME İLAMINDA HÜKMOLUNAN DEĞERİN % 25'İNİ Mİ ÖDEYECEK ?

Bu konuda, E. 1942/34, K. 1944/21 no.lu ve 31.5.1944 tarihli İBK. gereğince,
müvekkil, davasını kazanan avukatına hem sözleşmede kararlaştırılan avukatlık ücretini hem de, kazanılan kararın icraya konmasından ötürü TBB. Asgari İcra Vekalet Ücretini mi ödemelidir ??

Teşekkürler,

Old 18-05-2008, 23:55   #2
BaharB

Sayın Akçagöz;
Yaptığınız sözleşmedeki ibareden;
Alıntı:
Yazan Günsu Akçagöz
DAVA KAZANILDIĞI TAKTİRDE,
sözleşmenin sadece davaya ilişkin olduğu, icra takibini kapsamadığı, icra takip işlemleri için ayrıca ücret talep edilebileceği anlamını çıkarıyorum.
Ancak müvekkiller kimi zaman iyi niyetle, kimi zaman da işlerine öyle geldiği için, başlangıçta vekalet ücreti olarak sözleşilen bedelin, işin tamamen görülüp sonuçlandırılması, yani alacağın tahsil edilerek kendilerine ödenmesine kadar yapılacak bütün işleri kapsadığını, asıl davanın doğurduğu diğer dava ve işlerin de bu sözleşme kapsamında olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenle, sözlü veya yazılı sözleşme yapılırken bu hususa ilişkin uyarıların Avukat tarafından müvekkillerine yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü aksi halde vekalet ilişkisi deneyimi fazla olmayan iyi niyetli müvekkiller, işin sonunda haksızlığa uğradıklarını düşünebiliyorlar. Bu da mesleğimize ve dolayısıyla adalete olan toplumsal güvenin zedelenmesine yol açabilir.
Saygılarımla.
Old 20-05-2008, 11:13   #3
Av.Ayse E.

Alıntı:
Yazan Günsu Akçagöz
"DAVA KAZANILDIĞI TAKTİRDE,

diğer sorularla ilgili yorum hakkım saklı kalmak kaydı ile....yukarıdaki ibarenin bulunduğu yani sadece kazanma halinde (başarı halinde ) olmak üzere tayin edilen vekalet ücreri ve ücret sözleşmesi (davanın kaybedilmesinde de şu kadar en azından maktu vekalet ücreti ödenecektir ibaresi yok ise) geçersizdir diye hatırlıyorum ..tabi sözleşmeninde ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir ama yazdığınız kadarı ile davalık olursanız asgari tarifeden az olmamak koşulu ile emeğinize göre vekalet ücretine hükmedilir düşüncesindeyim...iyi çalışmalar...
Old 20-05-2008, 12:04   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ayse E.
diğer sorularla ilgili yorum hakkım saklı kalmak kaydı ile....yukarıdaki ibarenin bulunduğu yani sadece kazanma halinde (başarı halinde ) olmak üzere tayin edilen vekalet ücreri ve ücret sözleşmesi (davanın kaybedilmesinde de şu kadar en azından maktu vekalet ücreti ödenecektir ibaresi yok ise) geçersizdir diye hatırlıyorum ..tabi sözleşmeninde ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir ama yazdığınız kadarı ile davalık olursanız asgari tarifeden az olmamak koşulu ile emeğinize göre vekalet ücretine hükmedilir düşüncesindeyim...iyi çalışmalar...

4667 Sayılı yasa ile yapılan değişiklikten öncesi için yazdıklarınız doğrudur. Hatta %25 sınırını aşan sözleşmeler de geçersiz sayılıyordu. Av.K.163/2 ye göre, artık sözleşmelerin aşan kısımlarının geçersiz olduğu; kalan kısmın geçerli olduğu kabul edilmektedir.

Ben de Sayın BaharB gibi düşünmekteyim.

Saygılarımla
Old 20-05-2008, 22:31   #5
Av.Ufuk

Syn.Ayşe hanımın bahsettiği konunun disiplin cezasını gerektirdiğine ilişkin örnek karar vardı zannedersem.Davanın reddi halinde ücretsiz dava takip edilmiş olacağından bunun da yasak olduğundan bahsediyordu.Ama sözleşmede askari bir rakam belirtilmediyse sözleşmenin geçersizliğini doğuracağını sanmam.
Old 21-05-2008, 09:39   #6
Av.Nilay TOPRAK

Başarı koşuluna bağlanan avukatlık ücret sözleşmesinin geçerli olabilmesi için ayrıca başarısızlık hali için de ücret belirlenmesi gerekmektedir.Bu şartı içermeyen ücret sözleşmelerini Yargıtay da geçerli bir sözleşme olarak kabul etmemektedir.

Ama ödenecek ücretin işin başarıya ulaşması halinde müddeabihin % 20 si ,başarıya ulaşamaması halinde ise avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince ödemesi gereken ücret olacak nitelikte bir ücret kararlaştırılması mümkündür.
Old 22-05-2008, 11:10   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nilay TOPRAK
Başarı koşuluna bağlanan avukatlık ücret sözleşmesinin geçerli olabilmesi için ayrıca başarısızlık hali için de ücret belirlenmesi gerekmektedir.Bu şartı içermeyen ücret sözleşmelerini Yargıtay da geçerli bir sözleşme olarak kabul etmemektedir.

Sözünü ettiğiniz kararlar 02.05.2001 tarihinden önceki kararlar olabilir. 4667 sayılı yasa ile 164 üncü madde değişmiştir. Değişiklikten sonra, ücret sözleşmelerinde mesajınızda koyulaştırdığım bölüm şeklinde hüküm koyma zorunluluğu kalkmıştır.

Saygılarımla
Old 25-05-2008, 20:58   #8
Günsu Akçagöz

Sayın Meslektaşlarım,

Konu dağıldı. Son yazışmalar 'başarı klozu'na geldi dayandı. Oysa bu konuyu başlatan kişi olarak, benim sorumun bununla alakası yoktu. Bu konuda tereddütüm yok.

Benim meselem şu:
Avukata, dava vekalet ücreti olarak -sözleşmede anlaşılan yüzde üzerinden- para ödenirken, ekstradan bir de TBB Asgari Tarifesi üzerinden icra vekalet ücreti ödenir diye biliyorum ben. Sırf kazanılan kararın icraya konulmuş olmasından ötürü..

Beni teyid edip etmeyeceğinizi merak etmiştim sadece.. Bir de bu konudaki Yargıtay kararlarını rica etmiştim.

Sevgi ve saygılarımla,
Old 15-04-2009, 16:10   #9
turbo

Sayın Günsu Akçagöz,

Sorunuz benim de dikkatimi çekti. Acaba çözüm bulundu mu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi