Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tasfiye süreci

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2010, 09:51   #1
Konuk

Varsayılan tasfiye süreci

35 yaşındayım boşanmamız gercekleşti.Eski eşim şimdi tasfiye davası açacak.Adıma kayıtlı 2005 yılında alınmış bir daire var.Edinilmiş mal rejimine göre yarısının bedelini talep ediyor.Ben evlenmeden önce ve evlilik sırasında babama ait işyerinde asgari ücretle çalıştım.Bu dairede bana babam tarafından alındı.Elimde resmi bir belge yok bu dairenin babam tarafından alındığını tanıklarla isbat etmem mümkünmüdür.Çünkü evlenmeden öncede babamın yanın da asgari ücretle çalışıyor olmam bu dairenin babam tarafından alınmış olabileceğini göstermezmi.Babamın benim maaşım dışındaki katkılarını bütün çevremiz biliyor.

Tasfiye sırasında evin değerini bilirkişimi belirleyecek.Bilirkişinin raporunu beğenmezsek itiraz hakkımız olabilirmi..

Yanıtlayacak tüm üyelere teşekkür ederim..
Old 08-05-2010, 22:16   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evin babanız tarafından alındığını her tür delil ile ispatlama yoluna gidebilirsiniz. Buna tanık delili de dahildir. Evi babanızın aldığını kanıtlar iseniz, bu bağış tasfiyeye girmeyecektir.

Yargılama sırasında evin bilirkişilerce tespit edilen değerine, yapılan tasfiye hesabına itiraz etemniz elbette mümkündür. boşanma davaları yazılı usulle görülürler. Davaya ilişkin cevaplarınızı, itirazlarınızı yazılı olarak mahkemeye bildirmelisiniz.

Özellikle, edinilmiş mallara katılma rejimi davaları profesyonellik gerektirdiğinden, aleyhinize açılabilecek davayı MUTLAKA bir avukat ile takip ediniz. Hak kaybına uğramazsınız.

Saygılar,
Old 09-05-2010, 10:25   #3
Konuk

Cevabınız için teşekkürler.Çevremdeki herkes dairenin babamın verdiği parayla alındığını çok iyi biliyor ama elimizde bir belge yok.Tanık ifadeleri hakim tarafından dikkate alınırmı.Bir avukatla görüştüm fakat tanık ifadelerinin inandırıcı olmayacağını belge olması gerektiğini söylüyor.Birde sizin fikrinizi almak istedim.Bu son sorumuda vakit ayırıp cevaplarsanız çok sevinirim.
Old 09-05-2010, 15:38   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Hukuk Usulü yargılamasında tanık delili "taktiri" delildir. Kesin delil değildir. Tanık anlatımları hayatın olağan akışı içinde hakim tarafından değerlendirilecektir. Yine tanık anlatımalarını tamamlayan; ev alımında kullanılan paranın nasıl temin edildiği, paranın kime nasıl ödendiği vs..gibi ayrıntılar da dikkate alınacakır.

Dava size karşı açılacağı için elinizdeki tüm savunma vasıtalarını kullanmaktan başka seçeneğiniz de bulunmamaktadır.

Özellikle avukat yardımı almanızda yarar vardır. Davanız profesyonellik gerektirmektedir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi