Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anonim Sirkette Ortağın Hissesinin Fiili Haczi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-01-2012, 01:12   #1
mertkduman

Varsayılan Anonim Sirkette Ortağın Hissesinin Fiili Haczi

Danismanligini yapmakta oldugumuz Anonim sirketim hem yonetim kurulu uyesi hem hissedari olan sahis aleyhine icra takibi baslatilmis olup ilgilinin sirketlerimiz uzerindeki hisselerine haczi icin fiili haciz uygulanmak istenmistir ancak pay defterlerinin olmamasi uzerine uygulanamamistir bu arada yaptigim arastirma neticesinde sirketlerin ilmuhaber cikarmis oldugunu farkettim bu durumda iik md 88 geregi haciz uygulanmasi gerektigini dusunmekteyim fakat nasil bir yol izlemem gerektigini bilmiyorum acaba ilgili icra mudurlugune talep acip sikayet yolunami gitmeli yoksa icra mah direk itiraz mi etmeliyim
cvplariniz icin simdiden cok tesekkur
Old 25-01-2012, 07:33   #2
Av. Hulusi Metin

Sayın mertkduman

İİK.m.94
“…haciz, şirket pay defterine işlenmemiş olsa bile şirkete tebliğ tarihinde yapılmış sayılır. Haciz, icra dairesi tarafından tescil edilmek üzere Ticaret Siciline bildirilir….

"İlmühaberler, hisse senedi yerine geçmek üzere anonim şirketlerce ihraç edildiğinden bunların taşınır malların haczi hakkındaki hükümlere göre haczedilmesi gerekir".
(Y.12. HD.,E. 2007/6914,K. 2007/9714,T. 11.5.2007).

Saygılarımla
Old 25-01-2012, 07:44   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Metin'e ilaveten;

Şirket sermaye yapısı pay defteri bulunamamış olsa bile şirketin Ticaret Sicil kayıtlarından anlaşılabilir. Bir önceki Genel Kurul hazirun cetveline bakarsanız en azından kayıt altındaki son durumunu görürsünüz.

Alıntı:
"Danismanligini yapmakta oldugumuz Anonim sirketim hem yonetim kurulu uyesi hem hissedari olan sahis aleyhine icra takibi baslatilmis olup ilgilinin sirketlerimiz uzerindeki hisselerine haczi icin fiili haciz uygulanmak istenmistir ancak pay defterlerinin olmamasi uzerine uygulanamamistir."

Cümlenizden alacaklı A.Ş., kendi Yönetim Kurulu üyesi ve hissedarı olan kişi aleyhinde icra takibi yaptığını mı anlamalıyız? Yani pay defterini bulamadığınızı söylediğiniz şirket danışmanlığınızı yaptığınız alacaklı şirket midir? Bu cümleniz çok açık değil.
Old 25-01-2012, 13:54   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mertkduman
Danismanligini yapmakta oldugumuz Anonim sirketim hem yonetim kurulu uyesi hem hissedari olan sahis aleyhine icra takibi baslatilmis olup ilgilinin sirketlerimiz uzerindeki hisselerine haczi icin fiili haciz uygulanmak istenmistir ancak pay defterlerinin olmamasi uzerine uygulanamamistir bu arada yaptigim arastirma neticesinde sirketlerin ilmuhaber cikarmis oldugunu farkettim bu durumda iik md 88 geregi haciz uygulanmasi gerektigini dusunmekteyim fakat nasil bir yol izlemem gerektigini bilmiyorum acaba ilgili icra mudurlugune talep acip sikayet yolunami gitmeli yoksa icra mah direk itiraz mi etmeliyim
cvplariniz icin simdiden cok tesekkur

Konuyu aşağıdaki linkte de tartışmışız.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ghlight=anonim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi