Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşmalı Boşanmada Protokol Hükümlerinin Yerine Getirilmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-10-2012, 16:05   #1
aleeumut

Varsayılan Anlaşmalı Boşanmada Protokol Hükümlerinin Yerine Getirilmemesi

İyi günler saygıdeğer meslektaşlarım. Bir konu hakkında bilgilerinizi talep etmek istiyorum. Yakın bir tarihte anlaşmalı olarak bir boşanma davası gördük. Sunduğumuz anlaşma protokolünde şöyle bir hüküm vardı. ( Biz bayan ve davalı tarafız ) Davacı taraf, aracın maliyeye olan vergi borcunun davalı tarafça karşılanması şartıyla üzerine kayıtlı minibüsü noter satış kanalıyla davalı tarafa devretmeyi kabul etmiştir. Karşı ( davacı ) taraf üzerine bir minibüs vardır ve biz anlaşma hükümlerinde bu minibüsü istedik. Protokole bu şekilde geçti. Aynı şekilde gerekçeli karara geçmiş. Demişki, .... noter satış kanalıyla devredeceği konusundaki anlaşmaları uygun bulunmuş ve onaylanmıştır. Fakat araç şu an müvekkilimin kullanımında olmasına rağmen karşı taraf arabanın devrini yapmaya yanaşmamaktadır. Bu sorunu nasıl çözmemiz gerekir. Mahkeme kararıyla noterde satışı yahut trafik tescilde kaydı müvekkilimizin üzerine yapabilirmiyiz. Yahut icra yoluyla zorlayabilir miyiz, nasıl zorlayabiliriz. Konu çok değişik, ne yapmam gerektiğini kestiremiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.
Old 04-10-2012, 11:21   #2
egemen48

medeni kanun madde 716 uygulanabilir diye hatırlıyorum,bir araştırın(716 sadece taşınmazlar için miydi,yoksa taşınırlar için de uygulanabileceğine dair bir karar var mıydı tam hatıryamıyorum)
Old 04-10-2012, 11:47   #3
aleeumut

Alıntı:
Yazan egemen48
medeni kanun madde 716 uygulanabilir diye hatırlıyorum,bir araştırın(716 sadece taşınmazlar için miydi,yoksa taşınırlar için de uygulanabileceğine dair bir karar var mıydı tam hatıryamıyorum)
Sayın egemen48, cevabınız için teşekkür ederim fakat araştırmalarıma göre MK 716 taşınmazların kazanımı bölümünde yer alıyor, yani bizim meselemize çözüm yolu olamaz. İlginiz için teşekkür ederim.
Old 05-10-2012, 08:26   #5
aleeumut

Sayın Nevra Öksüz, yardımınız için teşekkür ederim fakat yönlendirdiğiniz sayfada da aradığımı tam olarak bulamadım. Çünkü bahsettiğim konu yoksulluk nafakası, iştirak nafakası gibi konulardan farklı bir konu. Davacı eş üzerine kayıtlı aracı devretmeyi taahhüt ediyor. Yönlendirdiğiniz konuda tartışılan içtihatları da okudum. Şöyle ki, yorum ve uygulamadaki mantığa bakıldığında infaz kabiliyeti olmayan protokol hükmünün infaz edilemeyeceğinden bahsedilmiş. Ben de tam burada kararsızım. Hazırladığımız protokolde yer alan ve hükme geçen, aracın devrini yapacağını kabul ettiği hususu, infaz edilemeyecek bir hüküm müdür? Eğer öyleyse nasıl olur da protokol hükümlerinin uygunluğunu onaylayan mahkeme bu konuyu aynen bu şekilde hükme geçirip karara bağlamıştır.? Aracın devrini sağlayabilmek adına yapabileceğimiz birşey yok mudur?
Old 05-10-2012, 08:47   #6
Av.Nevra Öksüz

Sayın aleeumut,

Alıntı:
Yazan aleeumut
... Yakın bir tarihte anlaşmalı olarak bir boşanma davası gördük. Sunduğumuz anlaşma protokolünde şöyle bir hüküm vardı... Davacı taraf, aracın maliyeye olan vergi borcunun davalı tarafça karşılanması şartıyla üzerine kayıtlı minibüsü noter satış kanalıyla davalı tarafa devretmeyi kabul etmiştir... Aynı şekilde gerekçeli karara geçmiş .... noter satış kanalıyla devredeceği konusundaki anlaşmaları uygun bulunmuş ve onaylanmıştır...

Alıntı:
Yazan aleeumut
...yönlendirdiğiniz sayfada da aradığımı tam olarak bulamadım...

Verdiğim linkte:

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
...Taraflar mahkeme dışında yaptıkları protokolü mahkemeye sunarlar ve işbu protokole göre anlaştıklarını mahkemeye bildirirler. Mahkeme, taraflara protokolün okunduğunu ve bu yönde anlaşma sağlandığını kabul ettiklerini duruşma tutanağına yazdırıp taraflara imzalatır. İşbu tutanak ile mahkeme huzurunda sulh anlaşması yapılmış olur ve bununla İİK m.38 anlamında ilamlı takip yapılabilir...

Yukarıdaki şartalara uygun durumda iseniz İİK m.38'le sonuç alınabilir...

Değilseniz:

karşı tarafa dava açın ve protokolü ve mahkeme kararını kesin delil sıfatıyla dilekçeniz ekine ekleyin:

Sayın YILDIZ HUKUK tarafından eklenen karar:
Alıntı:
Yazan Yargıtay HGK
...Mal rejiminden kaynaklanan talepler boşanmanın ferilerinden olmadığından ayrıca dava konusu edilebilirler.

...somut olayda, davacının dava dilekçesinin ekinde boşanma protokolünü mahkemeye sunmuş olması, boşanma davasındaki beyanları, boşanma kararının hüküm kısmı ve tarafların hiçbir zaman protokoldeki imzalarını inkar etmemiş olmaları, protokolün mahkemece onaylandığı, dikkate alındığında, boşanma dava dosyasındaki bu belge ve beyanların mahkeme içi ikrar niteliğinde olduğu; böylece, görülmekte olan davada kesin delil niteliğini taşıdığı ve ayrıca davacının bu ikrarına rağmen eldeki davayı açarak tamamen aksini ileri sürmekle dürüstlük kuralına aykırı davrandığının ve bu durumun hakkın kötüye kullanılması teşkil ettiğinin kabulü gerekmiştir...

Saygılar...
Old 05-10-2012, 11:36   #7
egemen48

peki şöyle bir çözüm bulunabilir mi?noterde yapılmayan araç satışları geçersiz,olayda da sadece protokolde devredileceği belirtilmiş,yani ortada bir uygun satım yok.Bu durumda protokol şartına uymayan eş,sebepsiz zenginleşmiş durumda va bana göre bu durumda sebepsiz zenginleşme davası açmakta engel yok ne dersiniz?
Old 05-10-2012, 11:47   #8
ahmetmugla

Trafik kaydının iptali ile müvekkiliniz adına tescili istemli dava açın üstadım. delil olarak da protokolü ekleyin. dava açarken tedbir de istersiniz böylelikle 3. kişilere devir ile uğraşmazsınız.
başka türlü tescil yaptırmanız çok zor görünüyor
Old 10-10-2012, 11:28   #9
aleeumut

Alıntı:
Yazan ahmetmugla
Trafik kaydının iptali ile müvekkiliniz adına tescili istemli dava açın üstadım. delil olarak da protokolü ekleyin. dava açarken tedbir de istersiniz böylelikle 3. kişilere devir ile uğraşmazsınız.
başka türlü tescil yaptırmanız çok zor görünüyor

Üstadım sizin fikirleriniz oldukça kafama yattı. Sanırım seçmem gereken yol gösterdiğiniz yoldur. Yardımınız için çok teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi