Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Geçimsizlik /Çalışırken Evin Geçimine Katkı Sağlamayan Erkek,İşsiz kalınca Kadından Destek İsteyebilir Mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-11-2012, 15:06   #1
Konuk

Varsayılan Geçimsizlik /Çalışırken Evin Geçimine Katkı Sağlamayan Erkek,İşsiz kalınca Kadından Destek İsteyebilir Mi?

Merhaba, 1,5 yıldır evliyim tabi evlilik denirse. Eşimle pek çok defa ayrılma aşamasına geldik. Sebepse oturduğumuz ev. Bu ev eşimin babası tarafından evlilik öncesi kendisine verilmiş. Tapu eşimin adına kayıtlı. Fakat biz evlenir evlenmez eşim bütün kazancını, tam 1,5 yıldır bütün evliliğimiz süresince ailesine aktardı. Ailesine o'na ev verdikleri için minnettarlığını ödüyormuş. Ben itiraz ettim keza eşimin ailesi son derece varlıklı kaç tane daha mal varlıkları var. Eşimin kazancı annesinin ve kızkardeşinin keyfe keder ihtiyaç dışı lüks heveslerine harcanıyor. Ben ise asgari ücretle çalışıyorum ve kendi masrafımı kendim karşılıyorum. Buna evin faturalarının yarısı hatta mutfağın yarısı dahil katılıyorum ve evin bütün işi gücü benim sırtımda yükleniyorum. Eşimin geliri 5000 tl. civarında ama bana tek dal bir gül bile almaz bir bardak çay içmeye bile götürmez. Evimiz kurulurken bu varlıklı aile hiçbişey alınmasın diye çabalarken ben bu asgari maaşımla evin yarısınıda kurdum. Eşim yurdışı lüks tatillere annesini kardeşini yollarken benimle bir sinemaya bile gitmekten aciz olur hep. Şimdi ise işsiz kaldı ve tek kuruş biriktirmediği gibi efendim ben eşi olduğum için ona bu zor gününde destek olmalıymışım. Kendisine ve ailesine 5000 tl. yetmemiş benim için hiçbi harcama yapmadığı halde şimdi ben onun masrafını çekmeliymişim.çalışıp kazanırken sefasını ailesi sürerken işsiz kaldığı zaman cefasını bana çektirmek istiyorlar. Ben bir çocuğumuz olsun isterken eşimin annesi elimize kendi ahbabının 10 yaşında bir oğlunu evlenir evlenmez elimize tutuşturdu buna bakın diye. ben mecbur muyum ? eşim bu cocuğun masraflarını da ödüyor. yakında evimizede getirir kimsesi yok diye. kayınvalidemde bana dayatıp duruyor bu cocuğu. ben artık ayrılmak istiyorum çünkü bu evlilikte biz diye birşey yok eşim ve onun ailesi var. eşim kendi annesi ile evli aslında. Yeni evli bir çift olarak bizim yaşamamız gereken pek çok şeyi eşim annesine yaşatıyor. Bana bu evin köpeği hizmetçisi gözüyle bakılıyor. Hatta eşim annesinin başka şehirdeki evlerini de gidip temizlememi istiyor. yapsamda göze görülmüyor. bu arada eşimde bana hakaretvari konuşuyor. küçümseyici onur kırıcı söz ve davranışlarda bulunuyor. Sürekli beni sindirmeye ve körlemeye çalışıyor. Hor görüyorlar beni de ailemide. Eşim artık aileme bile dil uzatır oldu. Ben bu olanlara anlam veremiyorum çünkü biz severek evlendik. Artık ayrılmak istiyorum iyice katlanılmaz bir hal aldı. Diğer taraftan benim annem kendi birikimi ile şu an halihazırda bir ev satın almak istiyor benim için. Eşimden ayrılırsam oturayım diye. Evi şu an alcak. Ev benim üstüme olursa ayrılırken sorun olur mu ? Eşim bu ev ile ilgili hak sahibi olabilir mi ? Ya da annem kendi üstüne alıp sonra bana devrederse tapusunu ne olur ? Bu evde eşimin hiçbir hakkı yok çünkü. Nasıl hareket edersek doğru olur bizim için. Lütfen bana bi yol gösterin. Teşekkür eder iyi günler dilerim. iyi ki varsınız...
Old 14-11-2012, 14:43   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik birlği içinde karşılığı ödenerek alınan mal varlıkları edinilmiş mal olarak kabul edilir.

Eğer aileniz bu evin tüm parasını ödeyip, ödedikleri parayı da sizden istemezlerse yani evi bağışlarlarsa eşiniz bu evden tasfiye payı alacağı(yarı değeri) talep edemez.

Eğer boşanma kararında iseniz, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu kanıtlamanız halinde boşanma kararı verilir. Eşinizin sizinle ilgilenmediği, hakaret ettiği, aşağıladığı, çocuk sahibi olmayı ertelediği, bir başka çocuğu sahiplendiği, aile geçimine katkıda bulunmadığı vs.. gibi hususları her tür delille ispatlayabilirsiniz. Anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın şahitliğinden yararlanabilirsiniz.

Boşanma davasında, boşanma kararı verilirse, mal rejimi boşanma davasının açıldığı tarih itibarı ile tasfiye edilir.

Yani eğer ev boşanma davası tarihi sonrasında alınırsa ve boşanma kararı verilip kesinleşirse, eşinizin bu evden bir hak talep etmesi de mümkün olmayacaktır.

Bir avukatla görüşüp, davanızı onunla takip etmeniz yararınızadır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi