Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

fatura-isbat-sigortasız çalışan

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-04-2010, 22:02   #1
avukats

Varsayılan fatura-isbat-sigortasız çalışan

Müvekkilim tarafından karışı tarafa fatura kesilmiş ve karşı taraf anılan faturaları defterine işlemiştir.32 tane anılan şekild fatura mevcut olup karşı taraf malların kendilerine teslim edilmediğini ve irsaliyeler altında imzası bulunan kişinin şirket yetkilisi olmadığını beyan etmektedir.
Anılan imzalar şirketin sigortasız çalışanına ait ise bu durumda teslimin geçerli olduğuna ilişkin bir içtihat var mı acaba
Old 12-04-2010, 22:51   #2
av.sebahattin

Sayın meslektaşım, kanımca imzası bulunan kişinin sigortalı olsun ya da olmasın şirketin çalışanı olduğunu ispat edeceksiniz.

Reddedilen şirket çalışanına davayı ihbar etme yoluna gitmeniz kanaatimce uygun olacaktır. Her ne kadar tanık dinletemeyecekseniz de bu kişinin bu malları şirket namına aldığı ve şirket çalışanı olduğu yönündeki savunması yargılamayı istediğiniz seyre sokacaktır diye düşünüyorum.
Old 13-04-2010, 06:10   #3
avukats

yanıtınız için teşekkür ederim,bir içtihat bulursam daha çok svineceğim ama ...
Old 13-04-2010, 11:13   #4
ISTANAZ

Karşı tarafın ticari defterlerine faturaların işlendiğinden bahsetmişsiniz. karşı taraf ticari defterlerine dayanmayı düşündünüz mü?
Old 13-04-2010, 16:22   #5
avukats

karşı tarafın defterlerinde ve bizim defterlerimizde alacak olduğu açık olarak belli , ancak mahkeme malın teslimine ilişkin delil de ısrar ediyor
Old 13-04-2010, 22:53   #6
av.sebahattin

Sayın Meslektaşım, mal alım satım sözleşmelerinde mal teslimi sadece yazılı belge ile ispat edilebilir. Bu yüzden hakimin bu konuda ısrar etmesi yerindedir. Bu yüzden şahsın şirket namına hareket ettiğine dair başkaca ek deliller (Banka talimatları, iş yaptığı başka firmaların irsaliyeleri, bunları ödeyip ödeyip ödemediği v.s.)toplamalısınız diye düşünüyorum. Bunu da her türlü delille ispat etmeniz mümkündür. Teslimi tanıkla ispat edemezeseniz dahi, teslim edilenin şirket namına hareket ettiğini tanıkla dahi ispat edebilirsiniz.

Bu konuyu daha önce ben de açmıştım. http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=36405
Old 14-04-2010, 05:50   #7
avukats

evet ben de aynı şekilde başka evraklarda da imzası olup olmadığına ilişkin araştırma yapıyorum teşekkür ederim.
Old 15-04-2010, 09:39   #8
ISTANAZ

Malın teslim alındığına ilişkin kayıt defter sahibi davalı aleyhine delil teşkil eder.

' ....Davalı defterlerinde emtianın alındığına dair kayıtlar mevcut olup TTK 84.maddesi uyarınca bu kayıtlar davalı aleyhine delil teşkil edeceğinden, davalının emtianın bedelini ödediğini yazılı delille kanıtlanamadığına göre davalının temyiz itirazlarının reddi ile....' Yargıtay 11.HD. 1997/3921 E 3838 K.

Olayınızda davalı defterlerinde kayıt vardır. Sizin kayıtlarınızı doğrulamaktadır. Bu kayıtlar davalı aleyhine delil olur. Davalı defterlerinde herhangi bir kayıt olmasaydı, hakimin ısrarla imzalı irsaliye istemesi anlaşılabilirdi.
Old 18-04-2010, 16:46   #9
avukats

teşekkür ederim ancak hakim teslim için tarafımıza yemin teklif edip etmeyeceğimiz konusunda süre verdi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi