Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilamsız icrada yetki sözleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2008, 11:11   #1
Gürkan Çalışkan

Varsayılan ilamsız icrada yetki sözleşmesi

Tüm Türk Hukuk Sitesi üyelerine iyi günler diliyorum.
İpoteğin paraya çevrilmesi yoluyla ilamsız takip başlattım. İpotek senedinde Kayseri icra dairesinin yetkili olduğuna dair kayıt var. ben takibi kayseride başlattım. İpoteğe konu taşınmazların ve ipotek veren 3. kişinin ikamet yeri olan Eskişehir yetkilidir denilerek itiraz edildi.
1-İcra takiplerine dair kesin yetkinin olmadığı,
2-Yetki sözleşmesinin yapılabileceğini açık şekilde ifade eden somut olaya uygun içtihatlara ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. teşekkür ederim.
Old 15-01-2008, 17:11   #2
Av.Yüksel Eren

Sayın Gürkan Çalışkan,
Ben; talebinizin aksi yönünde karar buldum.
Av. Yüksel Eren

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ

E. 1989/11775
K. 1990/4609
T. 18.4.1990

• İPOTEĞİN PARAYA ÇEVRİLMESİ YOLU İLE TAKİPTE YETKİ SÖZLEŞMESİ
• YETKİLİ İCRA DAİRESİ ( İpoteğin Paraya Çevrilmesi Yolu İle Takip )
2004/m.148

DAVA: Merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye 10.11.1989 tarihinde gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

KARAR: İİK`nun 148. maddesine göre taşınmaz ipotek alacaklısı yetkili veya gayrimenkulün bulunduğu yer icra dairesine takip talebinde bulunabilir. Bunun dışında yapılan özel yetki sözleşmesi genel yetki kuralını ortadan kaldırmaz. İpotekli taşınmazlar Sarıyer`de bulunduğuna göre Sarıyer İcra Dairesi`nin yetkili olduğu düşünülmeden yetkisizlik kararı verilmesi isabetsiz olduğu gibi, yetkisizlik kararı ile yetinilmeyip takibin de iptaline karar verilmesi doğru değildir. Alacaklı vekilinin temyiz itirazları yerinde görüldüğünden merci kararının İİK`nun 366. ve HUMK`nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, bozma nedenine göre sair hususların incelenmesine yer olmadığına, 18.4.1990 gününde oybirliğiyle karar verildi.

yarx
Old 25-01-2008, 17:52   #3
Gürkan Çalışkan

Sayın Yüksel Eren teşekkür ederim....
Aslında tam da benim talebimi karşılayan bir içtihat göndermişsiniz...'ipotek alacaklısı yetkili veya gayrimenkulün bulunduğu yer icra dairesine takip talebinde bulunabilir. Bunun dışında yapılan özel yetki sözleşmesi genel yetki kuralını ortadan kaldırmaz.' şeklinde ifade edilen yargıdan çıkarılabilen sonuç
A)YETKİ SÖZLEŞMESİ YAPILABİLİR. sÖZLEŞMEDE BELİRTİLEN İCRA DAİRESİ 'DE YETKİLİDİR.
B) Bu durum genel yetkiyi ortadan kaldırmaz.
bende yetki sözleşmesinde belirtilen icra dairesinde takip başlatmış olmam dolayısıyla yetki itirazı yerinde değildir şeklinde yorum yapıyorum...tekrar teşekkür ederim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi