Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İŞ Mahkemesİ Kisa Kararinda Kismİ Kabul Kismİ Red Karari Verİlmesİne KarŞin , GerekÇelİ Kararda Davali Lehİne Vekalet Ücretİne HÜkmedİlmemesİ.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-01-2011, 17:12   #1
Av.Kerem Şengider

Varsayılan İŞ Mahkemesİ Kisa Kararinda Kismİ Kabul Kismİ Red Karari Verİlmesİne KarŞin , GerekÇelİ Kararda Davali Lehİne Vekalet Ücretİne HÜkmedİlmemesİ.

Herkese merhabalar. İş mahkemesinde devam eden bir alacak davasında, davalı vekili olarak yer aldım. Mahkeme davanın kısmen kabulü ve kısmen reddine karar verdi. Bu karar duruşma sırasında taraflara tefhim edildi ve müvekkilimin de muvafakatiyla kararı temyiz etmedik. Kararın kesinleşme süresi geçtikten sonra ;mahakemece yazılan gerekçeli kararda davanın kısmen red edilmiş olmasına rağmen davalı lehine(yani tarafımıza) vekalet ücreti hükmedilmediğini gördük.
Ayrıca kesinleşme süresinden hemen sonra davacı tarafından söz konusu karar kesinleşme şerhi de işletilerek icra takibine koyuldu. Mahkeme kısa kararında sadece kabule ve redde ilişkin hüküm olup, vekalet ücretine ilişkin bir açıklama yapılmadı. Biz de (kanuna uygun olarak ,olması gerektiği gibi) tarafımıza da vekalet ücreti verileceği inancıyla süre turum veya temyiz dilekçesi vermedik.
Mahkeme hakimiyle yaptığım şifahi görüşmede bu kararın tavzihini talep ettim bana tavzih yapılamayacağı söylendi.

Gerekçeli kararı(kesinleşmiş olmasına rağmen) bu gün mahkeme yazı işleri müdürlüğünden tebliğ aldım. Mahkemeye tavzih dilekçesi verip tavzihin reddini mi temyiz etmeliyim yoksa mahkemeye temyiz dilekçesi verip , temyiz talebimin reddi kararını mı temyiz etmeliyim? Zira ortada kesinleşmiş bir karar var her iki talebimde red edilecek. Başkaca başvuracağım bir yol varmı? Bu husularda yardımınızı bekliyorum.

İyi çalışmalar.

Old 06-01-2011, 20:13   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Kerem Şengider
Mahkemeye tavzih dilekçesi verip tavzihin reddini mi temyiz etmeliyim yoksa mahkemeye temyiz dilekçesi verip , temyiz talebimin reddi kararını mı temyiz etmeliyim?
Tavzih edilecek birşey yok: Herşey açık. Tavzih, anlaşılmayan hususların açıklığa (vuzuha) kavuşturulması için başvurulan bir yoldur. Kararda olmayan vekalet ücreti tavzih yoluyla sonradan karara eklenemez.

Hakim karar vermekle dosyadan elini çekmiş olur. Hakim kararı açıklayabilir ama değiştiremez. Kararda olmayan vekalet ücretinin sonradan karara eklenmesine açıklama denemez; değiştirme denir.
Old 07-01-2011, 08:41   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Tavzih edilecek birşey yok: Herşey açık. Tavzih, anlaşılmayan hususların açıklığa (vuzuha) kavuşturulması için başvurulan bir yoldur. Kararda olmayan vekalet ücreti tavzih yoluyla sonradan karara eklenemez.

Hakim karar vermekle dosyadan elini çekmiş olur. Hakim kararı açıklayabilir ama değiştiremez. Kararda olmayan vekalet ücretinin sonradan karara eklenmesine açıklama denemez; değiştirme denir.

Çözüm ?
Old 07-01-2011, 09:53   #4
Armağan Konyalı

Sayın yeshilim

Soru iki seçenekliydi. Ben birinci yolun kapalı olduğunu belirttim. Geriye kalan yol belli: Temyiz, temyiz talebinin reddi, red kararının temyizi. Benim bildiğim başkaca hukuki yol bulunmamaktadır.

Eski güzel günlerde, bir kararda benzer bir yanlışlık yapıldığında taraf vekilleri tebellüğ ettikleri yanlış kararı mahkemeye geri götürürler, yanlış karar orada yırtılır ve düzeltilmiş kararı alırlardı. Elbette bu doğru ve hukuki bir yol değildi ama çiçekli ve yeşil bir yoldu.
Old 07-01-2011, 10:05   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Eski güzel günlerde, bir kararda benzer bir yanlışlık yapıldığında taraf vekilleri tebellüğ ettikleri yanlış kararı mahkemeye geri götürürler, yanlış karar orada yırtılır ve düzeltilmiş kararı alırlardı.

10 gün önce yaptım aynısını ve kendimle gurur duyuyorum. Daha önceden kendisine karşı kazanıp vekalet ücretlerini sorunsuz olarak tahsil ettiğim işverene karşı açılmış bir dosyam, usül hükümleri gereği yanlış olarak reddedildi. Ben de temyizle zaman kaybetmeyeyim, meslektaşım da benden vekalet ücretini alsın dedim ve temyiz etmedim. Karşı tarafta doğal olarak temyiz etmedi. Kararın yazılmasını sıklıkla takip ettiğimden (yeni dava açacağım için) karar yazılıp da aldığımda karşı taraf lehine vekalet ücretine karar verilmediğini gördüm. Karar ben de 2-3 gün bekledi. Sonunda şeytanla anlaşamadık, kararı götürdüm ve müdür beyle birlikte imha ettik tüm kararları. 3 gün önce yenisini aldım. Tabi karşı tarafın bunlardan hiç haberi olmadı. Haber versem vekalet ücretini almaz mı acaba
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi