Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sözleşmenin iptali ve alacak /istirdat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-02-2013, 17:16   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan sözleşmenin iptali ve alacak /istirdat

Sayın meslektaşlarım;yüklenici ile müvekkil site arasında yapılan sözleşmede iş konusunun metrekesinin sözleşme ile belirlenenden daha düşük olduğunu mahkemeye tespit ettirdik.Şimdi sözleşmenin feshi ile birlikte fazla ödenen paranın iadesini aynı davada isteyebilir miyim yoksa alacak ve iptal davalarını ayrı ayrı mı açmalıyım?
Old 20-02-2013, 19:41   #2
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Davacı, aynı davalıya karşı olan, birbirinden bağımsız birden fazla asli talebini, aynı dava dilekçesinde ileri sürebilir.(hmk 110) Bu madde gereğince aynı dava dilekçesinde her iki talebinizi de ileri sürebileceğinizi düşünüyorum.
Old 22-02-2013, 11:57   #3
av.yağmur deniz

Peki burada hizmet tamamlanmış olduğundan sözleşmenin feshi yerine sadece alacak davası açmak daha uygun değil midir?Zİra sözleşme konusu iş tamamlanmıştır.Ancak yanlış ölçüm nedeniyle sözleşme konusu işe daha fazla para ödenecektir.Hukuki yarar sadece alacak davası için kalmıştır diye düşünüyorum.
Bir de sözleşme, site yönetimi ile yapılmış fakat kat malikleri ayrı ayrı paylarına düşen bedeli ödüyorlar.Burada sitenin sözleşmenin tarafı olarak bu davayı açmakta yetkili olduğunu düşünüyorum.Fakat yine de kat maliklerinin dava açması gerekir mi diye de bir soru takıldı kafama yorumlarınızı paylaşır mısınız?
Old 22-02-2013, 13:19   #4
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

İstisna sözleşmesine konu olan şey metrekare olarak eksik yapılarak eserde ayıp ortaya çıkmıştır. BK 475deki seçimlik hakları kullanabilirsiniz diye düşünüyorum. Sözleşmeden dönme de bu haklardan biridir ve hangi hallerde dönme hakkının kullanılmayaağını maddenin son fıkrası belirtmiştr.

Ayrıca Oğuzman eşya hukuku kitabının ilgili bölümünde kat maliklerinin satın aldıkları taşınmazdaki ayıplar dolayısıyla satıcıya karşı haiz oldukları hakların kullanılmasında yöneticinin temsil yetkisi yoktur demektedir. Olaydaki durumda bu hale benzemektedir.Kat maliklerinin dava açması gerekmektedir diye düşünüyorum.
Old 25-02-2013, 15:11   #5
av.yağmur deniz

Sayın meslektaşım burada ayıp değil TBK 31/5 e dayanarak sözleşmeyi iptal ettireceğiz.Fakat durum biraz karışık:
1-sözleşmeyi imzalayanlar mantolama şirketi ve site yönetimi.
2-Bedeli ödeyenler kat malikleri
3- Bedel kısmen ödenmiş,site yönetimi durumu farkedince bize geldi,tespit yaptırdık gerçekten metraj fazla hesaplanmış ve 35.000 TL fazla ödeme çıkıyor. Durumdan hala kat maliklerinin haberi yok.
Şimdi ,sözleşmeyi iptal ettirmek kolay.Fakat kat maliklerinin ödemeleri ne olacak?Bir kısmı ödememiş, bir kısmı kısmen ödemiş.Benim aklıma gelen en uygun yol:"kat malikleri ödemeye devam etsinler, biz davamızda 35.000 TL yi de kat maliklerine verilmek üzere alacak olarak talep edelim ve sonra tahsil edip kat maliklerine ödeyelim "şeklinde.Bu durumda hem site yönetimi ve kat malikleri karşı karşıya gelmez, hem tekrar kat maliklerinin sorumlu olduğu rakamı belirlemek gerekmez ve hem de site yönetimi davayı açmaya ehil olur diye düşünüyorum. Uygun olmaz mı?
Bir de dava tarihinden itibaren mi sözleşme tarihi,nden itibaren mi faiz istemeliyiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi