Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

EŞİmİn Benden Ayrilmadan BaŞka Bİr Kadindan Çocuk Sahİbİ Olmasi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2010, 00:45   #1
Konuk

Varsayılan EŞİmİn Benden Ayrilmadan BaŞka Bİr Kadindan Çocuk Sahİbİ Olmasi

Merhaba,bİz EŞİmle 14 Aydir Ayriyiz BoŞanma Davamiz Devam Edİyor 12 Ay Önce EŞİm AÇti Davayi 5 YaŞinda Bİ Kizimiz Var Ve Velayetİ Konusunda AnlaŞamadiĞimiz İÇİn AnlaŞmali BoŞanma Yapamadik Ve EŞİmİn Şu Anda 6 Aylik Bİ Kizi Daha Var BaŞka Bİ Kadindan Ve Bu Çocuk Nufusta EŞİm Ve Benİm ÇocuĞummuŞ Gİbİ GÖrÜnÜyor Ben Bunu Yenİ ÖĞrendİm Ve SavciliĞa Avukatim AraciliĞi İle SuÇ Duyurusunda Bulundum Ama Avukatimin Bana SÖyledİĞİne GÖre Nesebİn Reddİ Davasi AÇmam GerekİyomuŞ Ve Uzun SÜrer MeŞakkatlİ Bİr İŞ Dedİ Ve Ben Çok Zor GeÇİnen Bİ İnsanim Kizim Şuanda Benİmle Beraber EŞİmİn Maddİ Anlamda Bİze HİÇ Bİr Faydasi Yok Ayrica EŞİmden Şİddet GÖrdÜĞÜm İÇİn YÜrÜyen Bİ Dava Daha Var DuruŞmalara KatilmadiĞi İÇİn O Da SonuÇlanmadi Bana Bu Konularda Yardimci Olursaniz Sevİnİrİm EŞİmİn DİĞer ÇocuĞu İÇİn Dava AÇmak Zorundamiyim Benİ Bİlgİlendİrİrsenİz Sevİnİrİm TeŞekkÜr Ederİm
Old 18-01-2010, 15:38   #2
uye8490

Sayın konuk,

Avukatınız olduğunu belirtmişsiniz.Bu nedenle süren ve açılacak davalar için en sağlıklı bilgiyi avukatınızdan edinebilirsiniz.

Bunun dışında gerçekte sizin çocuğunuz olmayan, ama nüfus kayıtlarına göre sizin çocuğunuz gibi görünen çocuk için nüfus kaydının düzeltilmesi davası açabilirsiniz.Ayrıca gerçeğe aykırı nüfus kaydından dolayı eşinizin cezai sorumluluğu da vardır.

Nüfus kayıtlarının düzeltilmesine ilişkin dava herhangi bir süreye tabi değildir.Davayı açıp takip etme konusunda ekonomik olarak zorluk çekecekseniz bulunduğunuz ilin barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Old 18-01-2010, 15:49   #3
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Öncelikle görmekte olduğunuz şiddet nedeniyle Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca aile mahkemesi yargıcından önlem alınmasını isteme hakkınız olduğunu belirtmek gerekir.

Sizin doğurmadığınız çocuğun annesinin nüfus kaydında sizmiş gibi gösterilmesi yasaya uygun değildir, bu yanlışlığın giderilmesinin yolu nüfus kaydının düzeltilmesi davasıdır. Nesebin reddi davası açmak mümkün değildir, çünkü bu dava baba ile çocuk arasında soybağının reddi amacına yöneliktir.

Çocukla anne arasında soybağı doğumla, çocukla baba arasında hukuk kuralları yoluyla kurulduğundan doğumla kurulan soybağının yanlış kaydedilmesi durumunda nüfus kaydının düzeltilmesi davası açmak gerekir. Bu konuda Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 36. maddesine göre

Alıntı:
MADDE 36- (1) Mahkeme kararı ile yapılan kayıt düzeltmelerinde aşağıdaki usûllere uyulur:

a) Nüfus kayıtlarına ilişkin düzeltme davaları, düzeltmeyi isteyen şahıslar ile ilgili resmî dairenin göstereceği lüzum üzerine Cumhuriyet savcıları tarafından yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki görevli asliye hukuk mahkemesinde açılır. Kayıt düzeltme davaları Cumhuriyet savcısı ve nüfus müdürü veya görevlendireceği nüfus memuru huzuru ile görülür ve karara bağlanır.

Ancak masraf yapmak istemediğiniz için şu yola da başvurabilirsiniz, çocuğun yaşadığı yerde vesayet makamı olarak görev yapan sulh hukuk mahkemesine çocuğun nüfus kaydının düzeltilmesi gerektiğini nedenleriyle birlikte bildirerek kayyım atanması gerektiğini yazarsınız. Sulh hukuk mahkemesi kendiliğinden vesayet makamı sıfatıyla kayyım atamakla yükümlüdür. Atanan kayyım da çocuk adına bu davayı açabilir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi