Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ek Tasfiye için Şirketin yeniden tescili davası?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-09-2015, 10:52   #1
Heraclea

Varsayılan Ek Tasfiye için Şirketin yeniden tescili davası?

İyi günler sayın maslektaşlarım. mesleğimin henüz başlarında olduğum için sürekli soru sorma ihtiyacı içindeyim.Şöyle ki;
Fesih ve tasfiye işlemleri tamamlanıp 3 yıl önce kapatılmış bir Limited Şirket lehine açılmış olan bir dava sonucu bir miktar alacak meydana gelmiştir. Şu an alacağı tahsil edebilmemiz için Asliye Ticaret Mahkemesine EK TASFİYE için şirketin yeniden tescilini talep edeceğim fakat bu davada hasım olarak göstereceğim taraf var mıdır? araştırmalarım sonucunda bana örnek olabilecek hiçbirşey bulamadım. teşekkürler..

elinde bununla ilgili örnek bir dilekçe ve karar bulunan varsa paylaşabilir mi acaba? Teşekkür ederim.
Old 07-09-2015, 11:33   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Heraclea
İyi günler sayın maslektaşlarım. mesleğimin henüz başlarında olduğum için sürekli soru sorma ihtiyacı içindeyim.Şöyle ki;
Fesih ve tasfiye işlemleri tamamlanıp 3 yıl önce kapatılmış bir Limited Şirket lehine açılmış olan bir dava sonucu bir miktar alacak meydana gelmiştir. Şu an alacağı tahsil edebilmemiz için Asliye Ticaret Mahkemesine EK TASFİYE için şirketin yeniden tescilini talep edeceğim fakat bu davada hasım olarak göstereceğim taraf var mıdır? araştırmalarım sonucunda bana örnek olabilecek hiçbirşey bulamadım. teşekkürler..

elinde bununla ilgili örnek bir dilekçe ve karar bulunan varsa paylaşabilir mi acaba? Teşekkür ederim.

Sayın meslektaşım,

Yargıtay'ın yerleşik uygulamasına göre Davalı olarak;

1. Şirketin Son Tasfiye Memurunu ve
2. Ticaret Sicil Müdürlüğünü

Birlikte göstermek gerekiyor. Ticaret Sicil Müdürlüğü, şeklen, prosedür icabı davalı konumundadır. Kolaylıklar.
Old 07-09-2015, 12:23   #3
Heraclea

Hızlı yanıtınız VE ilginiz için teşekkür ederim Mehmet Bey. İyi çalışmalar.
Old 09-09-2015, 10:48   #4
Avukat Hakan Eren

Bi dakka!

Durun!

Evet (çok saçma olmakla birlikte) ticaret sicilin "davalı" gösterilmesi şart, doğru... Ama şu son tasfiye memuru? Neden? Niye? Niçin?

(Mantık aradığımdan değil de öğrenme babında Sayın Dikici)
Old 09-09-2015, 11:32   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukat Hakan Eren
Bi dakka!

Durun!

Evet (çok saçma olmakla birlikte) ticaret sicilin "davalı" gösterilmesi şart, doğru... Ama şu son tasfiye memuru? Neden? Niye? Niçin?

(Mantık aradığımdan değil de öğrenme babında Sayın Dikici)

Terkin işlemini eksik/usulsüz ya da yanlış yapan şahsiyet olduğundan. Çünkü terkin nedeniyle şirketin tasfiye süreci hakkında bilgi verip, şirketi savunacak başka kişi yok.
Old 09-09-2015, 13:35   #6
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Terkin işlemini eksik/usulsüz ya da yanlış yapan şahsiyet olduğundan. Çünkü terkin nedeniyle şirketin tasfiye süreci hakkında bilgi verip, şirketi savunacak başka kişi yok.

Doğru valla...

Eee, benim açtığım davada niye tek davalı ticaret sicil idi?

karara da çıktı?

Hatta ben davayı hasımsız açmıştım da () mahkeme "avukat bey ticaret sicili davaya dahil edin" dedi... Peki dedik ama tasfiye memurunu davaya dahil etmek kimsenin aklına gelmedi
Old 09-09-2015, 14:29   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukat Hakan Eren
Doğru valla...

Eee, benim açtığım davada niye tek davalı ticaret sicil idi?

karara da çıktı?

Hatta ben davayı hasımsız açmıştım da () mahkeme "avukat bey ticaret sicili davaya dahil edin" dedi... Peki dedik ama tasfiye memurunu davaya dahil etmek kimsenin aklına gelmedi

Olur öyle vakalar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi