Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

izale i şuyu davasında avukatlık sözleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-07-2011, 18:47   #1
av.aka

Varsayılan izale i şuyu davasında avukatlık sözleşmesi

İyi günler.
müvekkile dedesinden kalan tarlalar için izale i şuyu davası açmayı düşünüyorum. ancak çok uzun süren bu dava süreci ve neticesinde satış işlemleri için tarifede belirtilen maktu vekalet ücreti bi hayli düşük. bu nedenle bir sözleşme yapıp söz konusu malların belirlenen miktarı üzerinden % 10 vekalet ücreti almak istiyorum.

müvekkil ile beraber 8 hissedar daha var. ancak aralarında anlaşmazlık olduğu için hepsi ile sözleşme yapmam mümkün değil. ben sadece kendi müvekilim ile bu % 10 luk sözleşmeyi yaparsam satış bedeli üzerinden %10 luk ücreti düğer hissedarlardan nasıl alıcam. müvekkil ile yapmış olduğum bu sözleşme diğer hissedarları bağlarmı.
Old 09-07-2011, 09:26   #2
av.sgenc

Sayın av.aka
Siz sadece müvekkiliniz ile vekalet sözleşmesi yaparsanız bu sözleşme yalnızca müvekkiliniz ile sizi bağlar. Diğer paydaşları bağlamaz. Onlarla ayrıca vekalet sözleşmesi yapmanız gerekir ki bu mümkün görünmüyor sanırım.

Ortaklığın giderilmesi davalarında, Tarifenin ikinci kısmının birinci bölümünde belirlenen maktu ücrete hükmedilir. Ancak, ortaklığın giderilmesi davaları iki taraflı davalardan olduğu için, Mahkemede kendini vekil ile temsil ettiren kişi davacı da olsa, davalı da olsa bu ücrete hükmedilir ve kendisini vekil ile temsil ettiren paydaşlara payları oranında ödemesine karar verilir. Bu durumda vekalet ücretini tüm paydaşlar payları oranında öderler.Yani, kendisini vekil ile temsil ettiren paydaş da kendi avukatına ait ücretin payı oranındaki kısmından sorumludur.
Saygılarımla...
Old 11-07-2011, 01:10   #3
ALAMUT

Bu konuda sorum olacak;
4 müvekkilim var ve Izaleyi suyu davası actım. 4 U de davacı ve müvekkilim. Aramızda sözleşme yok. Hepsinden ayrı ayrı vekalet ücreti talep edebilir miyim? Yoksa mahkemede takdir edildiği gibi tek mi talep edebilirim. Davamız bitti. Ama ücretimizi alamadik
Old 14-11-2020, 22:22   #4
Av. ZAFER SAYGIN ÖZTOPRAK

Üstat, benim de öğrenmek istediğim bu, acaba tek vekaletname ile birden fazla kişinin vekilliğini yaptığımız ortaklığın giderilmesi davasında, müvekkil ler ayrı ayrı yüzde 15 alma hakkımız var mı, yoksa tek yüzde 15 mi almak zorundayız tüm müvekkillerden
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi