Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekaleten Çek Ciro Eden avukat Hakkında Dava

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 1,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2009, 00:21   #1
Avrasya

Varsayılan Vekaleten Çek Ciro Eden avukat Hakkında Dava

Bir müvekkilim 2007 yılında iki adet çekini öncelikle tahsil, olmadığı takdirde icra takibi açmam için getirdi. Çekleri bankaya ibraz ettiğimde 711 verilmiş olduğunu gördüm. Borçluyu aradım. Çeklerin dolandırıcılık mahsülü olduğunu söyledi. Küfür falan etti. Müvekkilim ise kamuoyunun da yakından tanıdığı biri, böyle bi dolandırıcılığa tenezzül dahi edeceğini düşünmedim.

Neyse çeklere bankanın illa da ciro istemesi üzerine vekaleten ciro attım, sonra müdürü ikna ettim, vekaletim olduğu için şahsi ciroma ihtiyaç yok diye, ciromu iptal ettim. Sonrasında icra takibine geçtim. Bu arada borçlu müvekkil hakkında şikayette bulunmuş. 3-4 ay bekledim. Savcılığın Kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiğini öğrenince hacze gittim. Bu arada tabi borçlu borca itiraz etti. dava devam ediyor. Tedbir kararı falan yok.

Hacze gidince borçlu geldi, bi protokol yaptık. 3 taksitte borcu kapattı. Ama bu arada benim hakkımda da ''Kirli İşler Ağını Yöneten Kişi'' suçlamasıyla şikayetçi olmuş. Bu nedenle Protokolde tüm şikayetlerinden vazgeçeceği yönde beyan da verdirdim.

Ancak şikayetinden vazgeçmedi.Ayrıca müvekkil hakkındaki KYOK'a itiraz edip en son sonunda yazılı bozma kararı çıkartmış. Savcılık hem müvekkil hakkında dava açmış hem de Adalet Bakanlığı'ndan gerekli izni alarak benim hakkıda dava. Çok şaşırdım. İddianamede ''diğer borçlulara hiç hacze gitmediğim ve davası devam eden çekleri resmi makamlar aracılığı ile tahsil ettiğim'' gibi gerekçelere dayanılmış.

Bu tür bir davanın sanığı olmak beni meslekten soğuttu. Adalet Bakanlığı nasıl bu soruşturmaya izin verir, savcılık ortada vekaletnamem varken hakkımda nasıl böyle bir iddianame düzenler anlamış değilim.

Bir nevi dertleşme gibi oldu ama konu ile ilgili görüşleriniz benim için çok önemli. Mutlaka yorumlarınızı bekliyorum.
Old 01-09-2009, 16:33   #2
Av.Fatih KISA

Sayın Avrasya,
15 yıldır bu mesleği icra eden bir avukat olarak anlattıklarınıza hiç şaşırmadım.Benzer bir olayda da Alanya'dan Av.Süleyman Sönmez'e olarak Ağır Ceza Mahkemesinde müdafilik yaptım ve beraat kararı verildi.üstelik o olayda çek sahte imiş ve Avukat Abimiz de aynen Sizin gibi müvekkili adına çeki tahsil etmeye çalışmıştı.

Bakanlığın Avukatlara bakış açısını öğrenmiş olmalısınız.O nedenle soruştura ve kovuşturma izni verilmesine hiç şaşırmam.

Şahsen hukuksal yardım vermeyi meslektaş dayanışması adına teklif ediyorum.
Old 01-09-2009, 16:56   #3
Avrasya

Alıntı:
Yazan Av.Fatih KISA
Sayın Avrasya,
15 yıldır bu mesleği icra eden bir avukat olarak anlattıklarınıza hiç şaşırmadım.Benzer bir olayda da Alanya'dan Av.Süleyman Sönmez'e olarak Ağır Ceza Mahkemesinde müdafilik yaptım ve beraat kararı verildi.üstelik o olayda çek sahte imiş ve Avukat Abimiz de aynen Sizin gibi müvekkili adına çeki tahsil etmeye çalışmıştı.

Bakanlığın Avukatlara bakış açısını öğrenmiş olmalısınız.O nedenle soruştura ve kovuşturma izni verilmesine hiç şaşırmam.

Şahsen hukuksal yardım vermeyi meslektaş dayanışması adına teklif ediyorum.

Bu türlü destek teklifleri moral kazanmamızı sağlıyor. Mesleğimizi gereği gibi yerine getirmeye çalışırken bir yandan bakanlık bir yandan savcılık ve bir yandan da baro altımızı oymaya çalışıyor ki asıl üzücü olan da bu.

Hukuki yardım teklifiniz için de çok teşekkür ederim. En azından ilerleyen aşamlarda bilginize başvurmak isterim.İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi