Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dava dilekçesiyle talep edilen adli müzaharet talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2007, 18:06   #1
av_ramazan

Varsayılan Dava dilekçesiyle talep edilen adli müzaharet talebi

süreden kazanmak için öncesinde adli müzaharet başvurusu yapmadan dava dilekçesinde belirttiğimiz/talep ettiğimiz adli müzaharet talebimizn kabul edilmesi halinde önceden ödemiş olduğumuz nispi harcı geri alabilme durumumuz var mıdır..teşekkürler
Old 05-12-2007, 13:35   #2
damista

şayet adli yardımı dava dilekçesinde istemiş iseniz mahkemenin yapması gereken esasa girmeden önce adli yardım talebini incelemk olmalıdır. bunun reddi halinde harç yatırmanız için size süre verilecektir.

ancak sizin olayınızda durum değişik olmuş gibi. açıklarsanız sevinirim..
Old 05-12-2007, 16:31   #3
av_ramazan

durum izah ettiğiniz gibi..ben nispi harcı yatırarak davaları açtım..öncelikle adli yardım talebimiz görülecek..sorum ya da sorunum da burada başlıyor..adli yardım talebimiz kabul edilirse yatırmış olduğumuz harcı hemen alabiliyor muyuz...
Old 05-12-2007, 16:43   #4
Av. Canan EKE

İadeye karar verilirse, esas karar ile hüküm altına alınır diye düşünüyorum. Ayrıca bunu verilecek belge ile Maliyeden alabilirsiniz.
Old 05-12-2007, 16:46   #5
damista

değerli meslektaşım,
kanımca mahkemenin yapması gereken harç almayıp öcelikle adli yardım talebini inceleyip karara bağlaması gerekir. aksi hareket, ödeme gücü olamayan kimseye bundan dolayı dava açamaması dolayısı ile hakkını arayamamasına yol açar.

ancak; HUMK md 469 daki "Müzahereti adliye esnayi muhakemede dahi talep olunabilir. Bu talep kabul edilirse evvelce yapılmış olan masarife teşmil edilemez", hükmünden anlaşıldığı kadarıyle; adli yardım talebinden sonra yaptığınız masrafların derhal iade edilmesi gerekir. yine tekrar ediyorum, aksi düşünce adli yardım mantığına ters düşer...
Old 05-12-2007, 16:50   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av_ramazan
durum izah ettiğiniz gibi..ben nispi harcı yatırarak davaları açtım..öncelikle adli yardım talebimiz görülecek..sorum ya da sorunum da burada başlıyor..adli yardım talebimiz kabul edilirse yatırmış olduğumuz harcı hemen alabiliyor muyuz...

MADDE 469/2

Müzahereti adliye esnayi muhakemede dahi talep olunabilir. Bu talep kabul edilirse evvelce yapılmış olan masarife teşmil edilemez. Yeni bir sebep zuhurunda reddedilen müzaheret talebi tekrar edilebilir.

HUMK'un ilgili maddesini alıntıladım. Buna göre adli müzaheret talebiniz kabul edilse bile, yaptığınız masrafların iadesine karar verilemez. Bu hükme rağmen harcın iadesi yönünde karar verilirse hemen alabilirsiniz.

Saygılarımla

Not: Sayın damista'nın cevabı görülmeden yazılmıştır.
Old 05-12-2007, 17:09   #7
Av. Canan EKE

Ara karar verilmesi halinde ve Maliyeden alınmak üzere mümkün.
Old 06-12-2007, 12:59   #8
damista

sayın suat ergin, notunuz gerçekten güzel olmuş belliki aynı anda yazmışız. ama gerçekten aynı anda aynı şeyleri düşünen birisiyle rastlaşmak hoş oldu
Old 26-12-2007, 09:35   #9
av.gzm

Sayın meslektaşlarım ;
benim de adli yardımla ilgili bir sorum olacak.Şöyle ki;müvekkilem aleyhine açılmış bir boşanma davası mevcut.Müvekkile cahil olduğundan kendini savunmaktan aciz ve adli yardım v.s gibi şeyleri bilmiyor.zor durumda olduğunu farlettiğim ve kendimi sorumlu hissettiğim için davasını aldım.duruşma 3. celsede ve ben adli yardım talebinde bulunmak istiyorum.zira davayı kaybetmemiz halinde karşı taraf vekalet ücreti v.s ödeyebilecek durumda değil.ne maaşı,ne herhangibir geliri ,ne de üzerine kayıtlı gayrimenkulu var.kaldı ki bu husus sosyal hizmetler inceleme raporunda da belirtilmiş.Bunun için ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim..
Saygılarımla..
Old 26-12-2007, 09:37   #10
av.gzm

sorumda açık olmayan bir noktaya açıklık getireyim;dava ağustos atında açılmış ve ben davalı bayanın vekaletini henüz aldım.dosyaya henüz vekaletimi koymadım.
Old 26-12-2007, 14:42   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.gzm
Sayın meslektaşlarım ;
duruşma 3. celsede ve ben adli yardım talebinde bulunmak istiyorum.zira davayı kaybetmemiz halinde karşı taraf vekalet ücreti v.s ödeyebilecek durumda değil...
Saygılarımla..

HUMK 466 ıncı maddede karşı vekalet ücreti sayılmamıştır. Dolayısıyla adli müzaheret kapsamına girmemektedir.

Saygılarımla
Old 27-12-2007, 00:36   #12
Av.Ateş

Alıntı:
Yazan damista
değerli meslektaşım,
kanımca mahkemenin yapması gereken harç almayıp öcelikle adli yardım talebini inceleyip karara bağlaması gerekir. aksi hareket, ödeme gücü olamayan kimseye bundan dolayı dava açamaması dolayısı ile hakkını arayamamasına yol açar.

Kesinlikle aynı fikirdeyim.Baro Adli Yardım biriminden tarafıma gönderilen dosyada oldukça yüksek bir harç ödemek zorunda kalıyordum.Zaman problemi olmadığı için önceisnde adli yardım kararı aldım, daha sonra sadece başvuru harcı yatırarak davayı açtım. Bu durumun sakıncası adli yardım kurumunun amacına ters olmasından ziyade parasal değeri yüksek olan davalarda baroların adli yardım birimlerini işlevsiz kılmasıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi