Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tasarrufun İptalİ Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2011, 13:00   #1
avukat_12

Varsayılan Tasarrufun İptalİ Davası

Borçlu hakkında yapmış olduğum takipten sonra maaş haczi konuldu. akabinde şifaen yapılan görüşmeler neticesinde borcunu belirli bir zaman içinde ödeyeceğini belirterek maaş haczini kaldırmamı istedi. bende kendisine güvenerek kaldırdım.
akabinde 1 yıl kadar sonra çözemeyeceğini anlayınca halasının kızına senet düzenleterek takibe koymuş aynı gün icra müdürlüğüne gelerek takibi kesinleştirmiş ve maaşlına haciz koymuş.
biz bu durumda tasarrufun iptali davası açabilirmiyiz.
ÖMNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM...
Old 03-11-2011, 15:37   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat_12
Borçlu hakkında yapmış olduğum takipten sonra maaş haczi konuldu. akabinde şifaen yapılan görüşmeler neticesinde borcunu belirli bir zaman içinde ödeyeceğini belirterek maaş haczini kaldırmamı istedi. bende kendisine güvenerek kaldırdım.
akabinde 1 yıl kadar sonra çözemeyeceğini anlayınca halasının kızına senet düzenleterek takibe koymuş aynı gün icra müdürlüğüne gelerek takibi kesinleştirmiş ve maaşlına haciz koymuş.

Kör parmağım gözüne, olmuş. Takibi iptal ettirebilirsiniz.
Old 03-11-2011, 17:44   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan avukat_12

İVAZSIZ TASARRUFLARIN BUTLANI

MADDE 278 - (Değişik: 538 - 18.2.1965 / m.114) Mûtat hediyeler müstesna olmak üzere, hacizden veya haczedilecek mal bulunmaması sebebiyle acizden yahut iflâsın açılmasından haczin veya aciz vesikası verilmesinin sebebi olan yahut masaya kabul olunan alacaklardan en eskisinin tesis edilmiş olduğu tarihe kadar geriye doğru olan müddet içinde yapılan bütün bağışlamalar ve ivazsız tasarruflar batıldır.

Ancak, bu müddet haciz veya aciz yahut iflâstan evvelki iki seneyi geçemez.
Aşağıdaki tasarruflar bağışlama gibidir.

1. (Değişik: 3494 - 9.11.1988 / m.53) Karı ve koca ile usul ve füruu, neseben veya sıhren üçüncü dereceye kadar (Bu derece dahil) hısımlar, evlât edinenle evlâtlık arasında yapılan ivazlı tasarruflar,

2. Akdin yapıldığı sırada, kendi verdiği şeyin değerine göre borçlunun ivaz olarak pek aşağı bir fiyat kabul ettiği akitler,

3. Borçlunun kendisine yahut üçüncü bir şahıs menfaatine kaydı hayat şartiyle irat ve intifa hakkı tesis ettiği akitler ve ölünceye kadar bakma akitleri.

Borçlunun babası 1, babanın kardeşi hala 2, halanın kızı 3.

Hala kızı 3. derece hısım olduğuna göre, hukuksal işlem bağışlama hükmündedir ve batıldır. Suat beye katılıyorum
Old 04-11-2011, 15:19   #4
Avukat Hakan Eren

Soru yanıtlandığına göre artık serbest kürsü...

Tasarrufun iptali davaları kadar güzel dava yoktur.

Borçlu, hayal dünyasında şöyle düşünür:

-Heheh nasıl da madik attım alacaklıma! Hadi bakalım şimdi haczetsin ikramiyemi (arabamı / gayrımenkulümü vs.) de görelim...

Bir süre sonra eline gelen ihtiyati haciz kararı ve dava dilekçesi ile soluk, en yakındaki avukatta alınır.

-Doktor bu ne? (CMYLMZ / Doritos reklamı tarzı sorulur)

- Eee bu ne... Sen al yok halanın kızını, yok dayının oğlunu, takip yap, dairede tebliğ + sürelerden feragat aklınca, sonra doktor bu ne!

(Yelpaze büyüklüğünde çakma doritosu gösteren CMYLMZ, "küçük yap şunları insan yiyecek bunları insan!" diyordu)

Doktor bu ne?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi