Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mazeret Dilekçesini Faks ile Göndermek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-11-2011, 14:24   #1
tiryakim

Olumlu Mazeret Dilekçesini Faks ile Göndermek

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım;

İzmirde bir duruşmam var. Bugün İzmir adliyesinde kalemi aradım. Kalemdeki görevli Hakimin bizim duruşma günümüzüde orada olmayacağını mazeret yollayabileceğimiz söyledi. Mazeret dilekçesini faks ile yollamak geçerli olur mu ?

Teşekkürler...
Old 01-11-2011, 15:19   #3
tiryakim

Peki ben davada davacıların vekili olarak girmekteyim. Bütün duruşmaların hepsini takip ettim. bu dava ile ilgili olarak hiç mazeret dilekçesi vermedim.Mazaret dilekçemi hakimin kabul etmeme gibi bir durumu olabilir mi ?
Old 01-11-2011, 15:30   #4
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Peki ben davada davacıların vekili olarak girmekteyim. Bütün duruşmaların hepsini takip ettim. bu dava ile ilgili olarak hiç mazeret dilekçesi vermedim.Mazaret dilekçemi hakimin kabul etmeme gibi bir durumu olabilir mi ?

anladığım kadarıyla hukuk davasından bahsediyoruz... uygulamada gördüğümden edindiğim bilgiler neticesinde söyleyebilirim ki, mazeretinizin kabulü ve/veya reddi mazeretinizi belgelendirip belgelendirmediğinize ve tebliğ pulu ekleyip eklemediğinize bağlı... mazeretinizi belgelendirip tebliğ pulu eklediğiniz takdirde mahkemenin mazeretinizi reddetmek için bir sebebi/gerekçesi kalmıyor....
Old 01-11-2011, 15:37   #5
üye7160

Ama bu durum yine de mahkemenin takdirine bırakılmış.belgelemeniz yeterli olmuyor. yani her durumda mahkeme reddedebilir.
Old 01-11-2011, 15:47   #6
AV.ARZU KILIÇ

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Ama bu durum yine de mahkemenin takdirine bırakılmış.belgelemeniz yeterli olmuyor. yani her durumda mahkeme reddedebilir.

elbette mahkemenin takdirinde ancak reddetmesi için de bir gerekçesi olması lazım... mazeret vermek zorunda kalmışsam, bu zorunluluğumu belgelendirmişsem ve gerekli tebliğ masrafını da bırakmışsam.. mazeretimin reddi için mahkemenin haklı ve hukuka uygun bir sebebi olmayacaktır diye düşünüyorum.... aksi halde mahkeme kararının hukuka uygunluğu sorgulanacaktır....
Old 01-11-2011, 20:53   #7
vla

Uygulamada, mazeretin kabul edilip edilmeyeceği karşı taraf vekilinin kabulüne daha çok bağlı diyebiliriz.
Zira hakim, hazır vekile "mazereti kabul edip etmediğini" sorar. Meslek etiği gereğince şimdiye kadar "kabul etmiyorum" diyeni de görmedim, açıkçası

Ama, mazeret dilekçenizde sembolik de olsa "mesleki mazeretim nedeniyle" kalıbını kullanmanız (eğer başka bir duruşmanız varsa mahkeme ve dosya numarasını da yazarak) ve "duruşma gününün kalemden öğrenilmesine " demeniz her zaman daha garantili olur.

Ayrıca faks yollarken, doğrudan baro eliyle yollayın ve kalemden de dosyaya girip girmediğini mutlaka kontrol edin
Old 01-11-2011, 21:13   #8
tiryakim

Peki dosyaya hiç mazeret göndermedim... Eğer mazeret gönderirsem İzmirde ki duruşma için bu ilk mazeret olacak ... Hakim ilk mazeretimi de reddetme durumu olur mu ?
Old 01-11-2011, 21:23   #9
vla

Neden olsun ki?
Hakimin mazereti reddetmesi için haklı bir sebebi olmalı.
Sonuçta o mazeretinizi reddederse ve siz o gün aynı anda başka bir duruşmanız olduğunu ya da doktor raporu ile hasta olduğunuzu ispatladığınız anda ara karardan rücu etmek zorunda kalacak. Böyle bir durumda kalmayı da hiçbir hakim istemez.

Ayrıca bir mazeret bir duruşma için geçerlidir. Önceden hiç mazeret yollayıp yollamamanızın hiç önemi yok.

Mazeret konusunda rahat olun. Belki yüz tane mazeret yolladım bi kere bile hakim üzerinde durmadı
Old 01-11-2011, 21:29   #10
tiryakim

Müvekillerimiz için Çok çok önemli bir dava olduğu için mazerete konusunda sıkıntı yaşıyorum. Bugün müvekkilerle görüştüm olsun Avukat Bey gidin ... Bizim için masraf sorun değil dediler...Müvekkiler uçak biletini bile almış
Old 01-11-2011, 21:34   #11
vla

Hmm..
Bu durumda gitmek daha sağlıklı olur tabii.
Çünkü ilerde en ufak bir pürüzde "siz gitmemiştiniz o yüzden byle oldu" derler.

Avukat- müvekkil ilişkisi işte..
Old 01-11-2011, 21:39   #12
tiryakim

Aynen öyle meslektaşım gideceğim yolda 1250 Km birde o var işte artık yapıcak bişi yok .. Yüzde 90 ihtimalle gideceğiz... Ben yine son kez müvekkillerle görüşim bari...
Old 01-11-2011, 21:41   #13
vla

Yani duruşma günü almak için de o kadar yol gidilmez ama laf anlatılmıyor. Tahmin edebiliyorum.

Kolay gelsin..
Old 02-11-2011, 00:40   #14
avpınar

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar Değerli Meslektaşlarım;

İzmirde bir duruşmam var. Bugün İzmir adliyesinde kalemi aradım. Kalemdeki görevli Hakimin bizim duruşma günümüzüde orada olmayacağını mazeret yollayabileceğimiz söyledi. Mazeret dilekçesini faks ile yollamak geçerli olur mu ?

Teşekkürler...

Değerli meslektaşım mazeretin iletilmesi konusunda yardımcı olabilirim. Eğer hakim izinli veya başka bir sebepten duruşmaya katılmıyorsa mazeretin gerekçelendirilip gerekçelendirilmediğine pek bakılmıyor İzmir'de. Mazeretinizin kabul edilmemesi çok küçük bir ihtimal.
Old 02-11-2011, 11:52   #15
üye7160

1250 km için hayırlı yolculuklar..selametle..
Old 02-11-2011, 12:27   #16
adlt-2007

Mazeret Dilekçenizi Telgraf çekerek gönderebilirsiniz cevaplı olarak. 2 gün önceden göndermenizde de fayda var. Ben şehir dışındaki dosyaya mazeret göndereceğim zaman genelde telgraf çekerim. Şimdiye kadar da herhangi bir olumsuzluk yaşamadım. Uyap tan gönderebilirsiniz vs. Fax da çekelibilir acil hallerde . Bunu da denedim problem yaşamadım. Ancak Faks metnine mazeret belgesinin aslını ve masrafını kargo ile gönderdiğimi belirttim. ve kargo gile de mazeret dilekçesinin aslını ve masrafı gönderdim. Mazeret olarak doktor raporu alabilirsiniz ..
Old 02-11-2011, 15:06   #17
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan adlt-2007
Mazeret Dilekçenizi Telgraf çekerek gönderebilirsiniz cevaplı olarak. 2 gün önceden göndermenizde de fayda var. Ben şehir dışındaki dosyaya mazeret göndereceğim zaman genelde telgraf çekerim. Şimdiye kadar da herhangi bir olumsuzluk yaşamadım. Uyap tan gönderebilirsiniz vs. Fax da çekelibilir acil hallerde . Bunu da denedim problem yaşamadım. Ancak Faks metnine mazeret belgesinin aslını ve masrafını kargo ile gönderdiğimi belirttim. ve kargo gile de mazeret dilekçesinin aslını ve masrafı gönderdim. Mazeret olarak doktor raporu alabilirsiniz ..
Yeni duruşma gününü belirten cevaplı, masraflı vs, TELGRAF en iyisi. PTT' de bilirler. Bordro falan...
Old 02-11-2011, 16:23   #18
şahika

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
Yeni duruşma gününü belirten cevaplı, masraflı vs, TELGRAF en iyisi.
Kesinlikle katılıyorum, faks yoluyla gönderdiğiniz mazeretin dosyaya eklenmesi vb sorunlar olabiliyorken; cevaplı telgraf yoluyla mazeret gönderdiğinizde direkt dosyaya ekleniyor. Duruşmanıza, bir başka mahkemede de duruşmanız olması nedeniyle ya da rahatsızlığınız nedeniyle iştirak edemiyorsanız bu durumu da mazeretinizde bildirmeniz gerekir kanaatindeyim.
Old 03-11-2011, 18:08   #19
üye7160

şaka gibi.sayın tiryakim'e hayırlı yolculuklar dilerken... bugün şehir dışında ki bir dosyamıza uyap üzerinden gönderdiğimiz mazeretimiz pul eklenmediği(masraf verilmediği) gerekçesi ile reddedildi.mazerete de uyap üzerinden duruşma günü öğrenilecektir yazmıştık.dahası davacı olarak dosyayı takip etmediğimiz için düşme verildi.yorum sizin
Old 03-11-2011, 19:25   #20
tiryakim

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
şaka gibi.sayın tiryakim'e hayırlı yolculuklar dilerken... bugün şehir dışında ki bir dosyamıza uyap üzerinden gönderdiğimiz mazeretimiz pul eklenmediği(masraf verilmediği) gerekçesi ile reddedildi.mazerete de uyap üzerinden duruşma günü öğrenilecektir yazmıştık.dahası davacı olarak dosyayı takip etmediğimiz için düşme verildi.yorum sizin

Ben kesin gidecem...
Old 04-11-2011, 09:36   #21
üye7160

sayın tiryakim,ths ailesi olarak biz dahil tüm mazeret mağduru arkadaşlara hayırlı yolculuklar dileyelim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi