Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdare Mahkemesi Kararı Ve Vekalet Ücreti

Yanıt
Old 15-10-2006, 23:56   #1
Av.Nebi

Yeni Fikir İdare Mahkemesi Kararı Ve Vekalet Ücreti

Saygıdeğer THS üyeleri fazla idari davam olmadığı için bi konu danışmak isterim;

"B" Kaymakamlığı'na karşı görev yolluklarıyla ilgili olarak bir dava açmış idim. Bu dava lehimize sonuçlandı ve vekalet ücreti + görev yolluğunun ödenmesi kararı verildi. İYUK 28. madde gereği idari işlemlerin 30 gün içerisinde uygulanması hususunu da dikkate alırsak 30 güne yaklaşılmış olmasına rağmen herhangi bir ödeme yapılmadı. Bu miktarın tahsili için hangi yola başvurulmalı öncelikle ?
Teşekkürler
Old 16-10-2006, 00:04   #2
Av. Can DOĞANEL

Bir talep olmaksızın asla sizi arayıp bulmayacakları gibi bir ödeme de yapmazlar. İlamlı İcra yolu ile alacağı tahsil etmeniz mümkündür. Bu size icrada vekalet ücreti alma imkanını da verir. Yok uğraşmak istemiyorum derseniz. İşlemiş faizi de hesaplayarak bir ihtar çekin. Makul bir süre verin ve bekleyin. 1-1,5 ay içinde ödenebiliyor. Tabi meblağ da önemli. Direnirlerse icraya koyarsınız.
Old 16-10-2006, 08:06   #3
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Bir talep olmaksızın asla sizi arayıp bulmayacakları gibi bir ödeme de yapmazlar. İlamlı İcra yolu ile alacağı tahsil etmeniz mümkündür. Bu size icrada vekalet ücreti alma imkanını da verir. Yok uğraşmak istemiyorum derseniz. İşlemiş faizi de hesaplayarak bir ihtar çekin. Makul bir süre verin ve bekleyin. 1-1,5 ay içinde ödenebiliyor. Tabi meblağ da önemli. Direnirlerse icraya koyarsınız.

Sayın Doğanel;
İhtar mahiyetinde bir yazı göndermiştim aslında ama sanırım ondan bir sonuç çıkmadı. Öğrenmek istediğim İlamlı icra yapıldıktan sonra kamu malı ve haciz koyulma durumu nasıl oluyor acaba ? benim bildiğim kamu malını haczedemiyoruz ?
Old 16-10-2006, 08:23   #4
halit pamuk

Merhaba,

idare 30 gün içinde öder diye birşey yok.Bu kural, iptal davasının kararlarının uygulanmasıyla ilgilidir.Tam yargı davasının kararları ise icra yoluyla icra emri gönderilir.

Bilindiği üzere kamu mallarına haciz konamaz.

Yapılacak şey şu: icra emri gönderin, ödemezlerse, tck hükümleri uyarınca görevi ihmalden şikayette bulunacağınızı ihtar edin, hata konuşun, sonra mutlaka ödeyeceklerdir.
Old 16-10-2006, 10:38   #5
Av.M.Çağrı Alperen

Meslektaşım mutlaka ödeniyor tavsiyem doğrudan ilamlı icra yolu ile takip yapmanız neden icra vekalet ücretinden mahrum kalasınız ki!
Old 16-10-2006, 10:55   #6
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Av.M.Çağrı Alperen
Meslektaşım mutlaka ödeniyor tavsiyem doğrudan ilamlı icra yolu ile takip yapmanız neden icra vekalet ücretinden mahrum kalasınız ki!
Anladım. Sanırım ''Ne zaman icra emri gelir o zaman öderiz'' mantığındalar
Old 16-10-2006, 15:34   #7
Av_Ece Altunay Önal

Bizim İzmir'in bir belediyesinden çözülmüş 17 olay karşılığı her biri 20.50 YTL olan alacaklarımız vardı ve her birine ayrı ayrı ilamlı takip başlatmak zorunda kalmıştık paralar ödeniyor ama merak etmeyin..Mantığını kavramışsınız zaten
Old 16-10-2006, 16:20   #8
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan av_ecealtunay
Bizim İzmir'in bir belediyesinden çözülmüş 17 olay karşılığı her biri 20.50 YTL olan alacaklarımız vardı ve her birine ayrı ayrı ilamlı takip başlatmak zorunda kalmıştık paralar ödeniyor ama merak etmeyin..Mantığını kavramışsınız zaten
Anladım teşekkürler. Bu yolu denemek en mantıklısı diyorsunuz
Old 16-10-2006, 22:02   #9
Çaba

Öncelikle açtığınız davada asıl muhatap olan idare önemli.Kaymakamlık bir çok idarenin temsilcisi olduğu için genellikle havale yapıyorlar.İlamlı alacakların ödenmesini bilmeyebilirler.
Bir başvudan bahsetmişsiniz.Bu başvurunuzda banka hesap numaranız ve tatbik imzanız yoksa ödeme yapılmaz.
İcra yoluna başvurun(O zaman böyle bir sorun kalmayacak)
İcra takibiniz kesinleştikten sonra tüm boçları içeren,ana para, faiz,icra masrafları,icra vekalet ücreti de dahil olmak üzere muhtıra çıkarın.İlgili idare ödenek isteyecek ve geldiğinde ödeme yapılacaktır.Ancak faiz ve icra vekalet ücretini hesaplamayı genellikle bilmiyorlar o yönden bir sıkıntı olabilir.Stopaj kesilerek gerekli ödeme yapılacaktır.İşlemlerdeki gecikmelerde ve faizin fazla işlemesi Hazine zararı doğurabilecektir,bu yöndeki telkin onları harekete geçirebilir.
Alacaklar idarelerden istenmediği sürece ödenmez ve ödenekte istenmez.Yıl sonu en çok ödemelerin yapıldığı günlerdir,acele edin.
Old 16-10-2006, 22:32   #10
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Çaba
Öncelikle açtığınız davada asıl muhatap olan idare önemli.Kaymakamlık bir çok idarenin temsilcisi olduğu için genellikle havale yapıyorlar.İlamlı alacakların ödenmesini bilmeyebilirler.
Bir başvudan bahsetmişsiniz.Bu başvurunuzda banka hesap numaranız ve tatbik imzanız yoksa ödeme yapılmaz.
İcra yoluna başvurun(O zaman böyle bir sorun kalmayacak)
İcra takibiniz kesinleştikten sonra tüm boçları içeren,ana para, faiz,icra masrafları,icra vekalet ücreti de dahil olmak üzere muhtıra çıkarın.İlgili idare ödenek isteyecek ve geldiğinde ödeme yapılacaktır.Ancak faiz ve icra vekalet ücretini hesaplamayı genellikle bilmiyorlar o yönden bir sıkıntı olabilir.Stopaj kesilerek gerekli ödeme yapılacaktır.İşlemlerdeki gecikmelerde ve faizin fazla işlemesi Hazine zararı doğurabilecektir,bu yöndeki telkin onları harekete geçirebilir.
Alacaklar idarelerden istenmediği sürece ödenmez ve ödenekte istenmez.Yıl sonu en çok ödemelerin yapıldığı günlerdir,acele edin.

Anlıyorum teşekkürler.
Peki sormak istediğim bir başka husus: İlamın icrasında yetki itirazında bulunma sorunu olmuyor değil mi ? Aklımda kaldığı kadarıyla ilam her yerde takibe konulabiliyordu bilmiyorum yanlış mı biliyorum ?
Old 16-10-2006, 23:29   #11
Av. Can DOĞANEL

İcranın nereden isteneceği :
Madde 34 - İlamların icrası her icra dairesinden talep olunabilir. Alacaklı ikametgahını değiştirirse takibin yeni ikametgahı icra dairesine havalesini isteyebilir.
Old 17-10-2006, 18:20   #12
Çaba

Yetki itirazı olmuyor.Sadece dava dosyasının takibini yapan yerdeki idari birim ödenek istiyor ve ödemesini yapıyor.
Örnek:A ilçesi x Müdürlüğünün yapmış olduğu işlemin iptali için A ilçesi kaymakamlığına karşı dava açıldı ve kazanıldı.B ilçesinde icra takibi yaptınız, icra emrini A ilçesi kaymakamlığına gönderiyorsunuz.Kaymakamlık ödeme emrini x müdürlüğüne gönderiyor, x müdürlüğü ilgili bakanlığındanyada genel müdürlüğünden ödenek istiyor ve ödenek geldiğinde parayı B icra müdürlüğünün banka hesabına aktarıyor.(Ancak icra müdürlüğünün hesap numarasını bilmesi gerekiyor)
Old 17-10-2006, 23:14   #13
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Çaba
Yetki itirazı olmuyor.Sadece dava dosyasının takibini yapan yerdeki idari birim ödenek istiyor ve ödemesini yapıyor.
Örnek:A ilçesi x Müdürlüğünün yapmış olduğu işlemin iptali için A ilçesi kaymakamlığına karşı dava açıldı ve kazanıldı.B ilçesinde icra takibi yaptınız, icra emrini A ilçesi kaymakamlığına gönderiyorsunuz.Kaymakamlık ödeme emrini x müdürlüğüne gönderiyor, x müdürlüğü ilgili bakanlığındanyada genel müdürlüğünden ödenek istiyor ve ödenek geldiğinde parayı B icra müdürlüğünün banka hesabına aktarıyor.(Ancak icra müdürlüğünün hesap numarasını bilmesi gerekiyor)

Anlıyorum. Parayı dosya ya yatırıyorlardır sanırım ? hesap numarasından kastınız ne ? haricen bi hesap numarası bildirmeye gerek kalmıyor değil mi ?
Old 17-10-2006, 23:33   #14
Jeanne D'arc

Sayın Nebi,

Sayın Çaba, icra dairesinin hesap numarasından bahsediyor, dolayısıyla sizin hesap numarasına -en azından ilamlı icrada- gerek yok. Göndereceğiniz icra emrine icra müdürlüğünün hesap bilgilerini yazarsanız, sorun kalmaz.

Saygılarımla.
Old 18-10-2006, 08:06   #15
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın Nebi,

Sayın Çaba, icra dairesinin hesap numarasından bahsediyor, dolayısıyla sizin hesap numarasına -en azından ilamlı icrada- gerek yok. Göndereceğiniz icra emrine icra müdürlüğünün hesap bilgilerini yazarsanız, sorun kalmaz.

Saygılarımla.

Anlıyorum bilgi için teşekkürler...
Old 05-12-2006, 17:17   #16
Av.Nebi

Sevgili dostlar ben takibi yapalı 2 aya yakın bir zaman oldu fakat kaymakamlıkdaki arkadaşlar hala oyalama taktiği izliyor. Ben İcra dairesinden İYUK Md.28.4 gereğince tekit niteliğinde bir müzekkere yazsam faydalı olur mu ? veye başka ne tür bir yaptırıma gidebilirim ? Teşekkürler...

Alıntı:
KARARLARIN SONUÇLARI:
Madde 28 - 1 . (Değişik bent: 10/06/1994 - 4001/13 md.) Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez. Ancak, haciz veya ihtiyati haciz uygulamaları ile ilgili davalarda verilen kararlar hakkında, bu kararların kesinleşmesinden sonra idarece işlem tesis edilir.
2. (Değişik bent: 10/06/1994 - 4001/13 md.) Tam yargı davaları hakkındaki kararlardan belli bir miktarı içerenler genel hükümler dairesinde infaz ve icra olunur.
3. Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemeleri kararlarına göre işlem tesis edilmeyen veya eylemde bulunulmayan hallerde idare aleyhine Danıştay ve ilgili idari mahkemede maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.
4. Mahkeme kararlarının (otuz) gün içinde kamu görevlilerince kasten yerine getirilmemesi halinde ilgili, idare aleyhine dava açabileceği gibi, kararı yerine getirmeyen kamu görevlisi aleyhine de tazminat davası açılabilir.
5. Vergi uyuşmazlıklarına ilişkin mahkeme kararlarının idareye tebliğinden sonra bu kararlara göre tespit edilecek vergi, resim, harçlar ve benzeri mali yükümler ile zam ve cezaların miktarı ilgili idarece mükellefe bildirilir.
6. Tazminat ve vergi davalarında kararın idareye tebliğinden itibaren infazın gecikmesi sebebiyle idarece kanuni gecikme faizi ödenir.
Old 05-12-2006, 17:29   #17
Av.Abdulkadir Yıldız

Sayın Av.Nebi;
Biz yolluk davalarını "iptal davası" olarak açtık. Eğer siz de öyle açtı iseniz "yetkililer" hakkında şikayette bulunmaktan başka çareniz olmadığını düşünüyorum.
Saygılar.
Old 05-12-2006, 17:50   #18
Av.Nebi

Evet bende iptal davası olarak açmıştım. Şikayeti ne şekilde yaptınız acaba ? İlgili idare aleyhine mi ? yoksa ilgili memur aleyhine tazminat şeklinde mi ?
Old 05-12-2006, 22:15   #19
Av.Ayhan KARAMAN

Sayın Nebi;
Devlet mallarının haczedilemeyeceği doğrudur.(Kamuya tahsis edilmemiş mallar hariç!!)Ancak devletin 3.kişilerle yaptığı kira sözleşmeleri dahilinde aldığı kira bedellerinin haczi mümkündür.Bu konuda daha evvel büyükşehir belediyesinin kiraya verilmiş yerleri tespit ettik ve 89/1 haciz ihbarnamesi ile haciz yaptık, bedelleri tahsil ettik.Saygılarımla
Old 07-12-2006, 08:35   #20
Av.Abdulkadir Yıldız

Sayın Av.Nebi;
Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Evet bende iptal davası olarak açmıştım. Şikayeti ne şekilde yaptınız acaba ? İlgili idare aleyhine mi ? yoksa ilgili memur aleyhine tazminat şeklinde mi ?
şeklindeki sorunuza cevap vermekte geciktiğim için özür dilerim. Ben şikayet etmeden valilik parayı ödedi. Ama eğer ödemeselerdi ben her iki yola da başvurmayı düşünüyordum.
Saygılar.
Old 07-12-2006, 08:59   #21
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Av.Abdulkadir Yıldız
Sayın Av.Nebi;

şeklindeki sorunuza cevap vermekte geciktiğim için özür dilerim. Ben şikayet etmeden valilik parayı ödedi. Ama eğer ödemeselerdi ben her iki yola da başvurmayı düşünüyordum.
Saygılar.

Anladım. Teşekkürler. Bu hafta bir gelişme olmazsa o yola başvuracağım artık . Saygılar...
Old 04-04-2007, 22:58   #22
Av.Nebi

Kaymakamlık aleyhine yaptığım icra takibi henüz zaman kısıtlılığından sonuçlanmadı. Dosyanın 2/3'ü ödendi kaymakamlık kafasına göre bir rakam çıkararak dosyaya ödeme yaptı. Fakat hafife atılmıyacak bi para ile dosya açık. Kaymakamlık alacaklarına dair bi haciz imkanım yok değil mi benim anladığım kadarıyla ? Valilik ödeneği gibi ?
Old 22-02-2013, 10:56   #23
princepss

Kararların sonuçları:
Madde 28 – 1.(Değişik:10/6/1994-4001/13 md.) Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin
esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare,gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde
bulunmaya mecburdur.Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez.Ancak,haciz veya
ihtiyati haciz uygulamaları ile ilgili davalarda verilen kararlar hakkında,bu kararların kesinleşmesinden sonra idarece işlem
tesis edilir.
2. (Değişik: 2/7/2012 - 6352/58 md.) Konusu belli bir miktar paranın ödenmesini gerektiren davalarda hükmedilen
miktar ile her türlü davalarda hükmedilen vekalet ücreti ve yargılama giderleri, davacının veya vekilinin davalı idareye yazılı
şekilde bildireceği banka hesap numarasına, bu bildirim tarihinden itibaren, birinci fıkrada belirtilen usul ve esaslar
çerçevesinde yatırılır. Birinci fıkrada belirtilen süreler içinde ödeme yapılmaması halinde, genel hükümler dairesinde infaz ve
icra olunur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi