Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bono'da Birden Fazla Miktar Yazılabilir Mi ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-11-2016, 18:00   #1
av.gorpeli

Varsayılan Bono'da Birden Fazla Miktar Yazılabilir Mi ?

Merhaba,
Değerli Meslektaş Büyüklerim,

Elime geçen bir bonoda, alacak kısmında "10.000 Dolar ve 13.000 TL" şeklinde alacak belirtilmiş.

Bono üzerindeki alacak miktarının belirlenebilir olması gerektiğini 'veya' bağlacı kullanılamayacağını biliyoruz. Ancak burada da kullanılan 've' bağlacı ve işin esasında da farklı iki alacak bir bonoya bağlanmış.
Buna ek olarak,TK 588'de : 'Senet metninde «para miktarı» hem yazı ve hem de rakam ile gösterilmiş olup da, her ikisi arasında fark varsa «yazı ile olan» geçerli sayılır.Senet bedeli yalnız yazı ile veya yalnız rakamla birden fazla kez gösterilmiş ve bunlar arasında fark varsa bunlar arasında «en az bedel» geçerli olur. ' şeklinde bir hükmün olduğunu da biliyoruz.

Buna göre elimdeki bu bono için yorumlarınız neler olur ? İşleme koyduğumda durum ne olur ? Ben bir türlü net bir yanıt bulamadım.
Teşekkür ediyorum.
Old 28-11-2016, 11:19   #2
Cumhur Okyay

Bence,birden fazla miktar degil de borçlu olunan miktarın vasif ve mahiyeti gösterilmis..
Old 28-11-2016, 23:57   #3
av.gorpeli

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
Bence,birden fazla miktar degil de borçlu olunan miktarın vasif ve mahiyeti gösterilmis..

Nasıl yani Cumhur Bey açar mısınız biraz..
Old 29-11-2016, 09:15   #4
Av.Özgür KARABULUT

Merhaba;

Sanırım Cumhur Bey; "10.000 USD ve 13.000 TL derken ayrı ayrı para birimleri üzerinden ayrı miktarlarda borçlanılmış, USD'nin takip tarihindeki TL karşılığına TL olan borç miktarı da eklenerek takip yapılmalı" demek istedi ki ben de aynı düşüncedeyim.

Saygılarımla...
Old 29-11-2016, 09:52   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın meslektaşım Gorpeli,

Bir düzeltme yapmak isterim:

Bahsettiğiniz 588. madde değişiklikten önceki Ticaret Kanunu maddesidir.

6102 S. yürürlükteki Ticaret Kanunu uyarınca ilgili madde 676'dır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi