Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Fazla yaş farkı nedeniyle menfaate dayalı evlilik...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-07-2009, 20:31   #1
advokat34

Varsayılan Fazla yaş farkı nedeniyle menfaate dayalı evlilik...

Merhaba sayın meslektaşlarım.
Aralarında fazla yaş farkı olan evliliklerde, menfaate dayalı bir birliktelik olduğu yönünde Yargıtay kararı aradım ama bulamadım, elinin altında olan meslektaşların paylaşımını bekliyorum.
(Somut olayda 40 yaşındaki kadın 75 yaşındaki erkek ile evleniyor ve sadece bir aylık beraberlikten sonra yaşlı kocadan yeterince menfaat temin edemeyince evi terk ediyor ve kadın açmış olduğu boşanma davasında nafaka - maddi,manevi tazminat talep etmiş. Fiili beraberlik süresi çok kısa olduğu için tarafların kusur durumunu belirleyecek görgüye dayalı tanık bulunmamakta. Bu konuda benzer bir karar işimize yarayacak.)
Teşekkür ederim...
Old 21-07-2009, 20:41   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın Av. Eylül,

75 yaşındaki koca 40 yaşındaki bayanla evlenirken yaş farkını bilmektedir; bunu göze almış ve evlenmiştir. Taraflar arasında yaş farkının olması

Alıntı:
Yazan Av. Eylül
yaşlı kocadan yeterince menfaat temin edemeyince evi terk ediyor

(altı çizili bülümün) ispatı olamaz. Davada maddi vakıaların, kusurun hukuki delillerle ispatlanması gerekmektedir (diye düşünüyorum).

Saygılarımla...
Old 21-07-2009, 22:06   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Eylül
Merhaba sayın meslektaşlarım.
Aralarında fazla yaş farkı olan evliliklerde, menfaate dayalı bir birliktelik olduğu yönünde Yargıtay kararı aradım ama bulamadım, elinin altında olan meslektaşların paylaşımını bekliyorum.
(Somut olayda 40 yaşındaki kadın 75 yaşındaki erkek ile evleniyor ve sadece bir aylık beraberlikten sonra yaşlı kocadan yeterince menfaat temin edemeyince evi terk ediyor ve kadın açmış olduğu boşanma davasında nafaka - maddi,manevi tazminat talep etmiş. Fiili beraberlik süresi çok kısa olduğu için tarafların kusur durumunu belirleyecek görgüye dayalı tanık bulunmamakta. Bu konuda benzer bir karar işimize yarayacak.)
Teşekkür ederim...

Böyle bir karar bulabileceğinize ihtimal vermiyorum. Sayın Hades'in de belirttiği gibi, yaş farkı ile menfaat ilişkisini her durumda varsaymak hukuk kuralları karşısında normal bir varsayım olarak kabul edilemez. Belki halk arasında öyle bir tahmin yürütülebilir ama mahkemeler tahmin üzerine karar tesis etmezler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi