Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Faaliyet Süresi Dolan Kooperatifin Süre Uzatımı İçin Yapılacaklar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-07-2011, 13:37   #1
Av. Hilal Ceren HATİPOĞLU

Varsayılan Faaliyet Süresi Dolan Kooperatifin Süre Uzatımı İçin Yapılacaklar

Sayın meslektaşlarım,
Müvekkil kooperatif 1999 yılında 10 (on) yıl süreli olarak kuruluyor. 2009 yılında süre bitiyor, ancak tapu iptal ve tescil ile orman şerhinin kaldırılması davaları devam ettiğinden kooperatifin tasfiyesi gerçekleştirilemiyor. Şimdi Ticaret Odası kooperatiften süre uzatımı için mahkeme kararı getirmesini istedi ve Yönetim Kurulu bu yönde dava açılması için karar aldı.
Kanaatimce Genel Kurul kararı ile süre uzatımı yoluna süre dolduğu için gidilemez. Ancak dava açarsak bu ne tür bir dava olmalı? Bana en mantıklı gelen sulh mahkemesinde Kooperatifin faaliyette olduğuna dair tespit davası açmak ve bu karar ile Ticaret Odasına başvurmak. Ancak bu yoldan emin değilim ve tam olarak kaynak da bulamadım. Bilgilerinizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.
Old 20-07-2011, 14:07   #2
Levent Cirit

Kooperatifin süresi ihtiyari bir şarttır (Kooperatifler Kanunu Md.5). Dolayısıyla bu hususta şart olmaması Ana Sözleşmeyi eksik hale getirmeyecektir. Kanaatimce Genel kurulu toplantıya çağırıp 2/3 çoğunlukla ana sözleşme değişikliğine gidilmesi ve böylelikle bu şartın sözleşmeden çıkartılması sağlanabilir.
Neticede kooperatif 10 Yıllık süre için kurulmuş olsa dahi tasfiye kararı alınmadıkça tasfiye edilmemiştir ve halen ayakta duran bir tüzel kişiliktir.
Old 20-07-2011, 14:17   #3

Orhan Nuri Çevik'in Kooperatifler Hukuku kitabında sürenin dolması halinde kooperatifin "kendiliğinden" dağılacağından bahsediyor. 81. madde ile birlikte yorumlandığında ben de bu görüşe katılıyorum. Bu nedenle dava açılması daha mantıklı geliyor. Ancak gerek sizin gerekse kendi görüşüme dair herhangi bir karar da bulamadım.
Old 20-07-2011, 14:55   #4
hukukbilgisi

Şöyle bir karar bulabildim:

"T.C. YARGITAY

11.Hukuk Dairesi
Esas: 1999/6473
Karar: 1999/8414
Karar Tarihi: 26.10.1999

KOOPERATİF GENEL KURULUNUN TOPLANTIYA ÇAĞRILMAMASI - TASFİYE İŞLEMLERİNİN YAPILMAMASI - TASFİYE KURULU OLUŞTURULMASI

ÖZET: Somut olayda davacı taraf, tasfiye işlemlerinin yapılmadığını, bütün ortakları doğrudan ilgilendiren tasfiyeye muhtaç işlerin, bu arada ortak taşınır ve taşınmaz mallar ile hesapların bulunduğunu ileri sürdüğüne göre, öncelikle bu hususların araştırılması, tasfiyeyi gerektiren hallerin varlığı halinde tasfiye kararı alınması ve bu görev yönetim kuruluna tevdi edilmezse tasfiye kurulu oluşturulması gündemi ile genel kurulun toplantıya çağrılmasına izin verilmesi gerekir.

(1163 S. K. m. 81) (11 HD. 15.02.2000 T. 2000/943 E. 2000/1131 K.)

Taraflar arasındaki davanın Balıkesir Asliye 2.Hukuk Mahkemesince görülerek verilen 18.5.1999 tarih ve 1998/1049-321 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi davacılar vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla dava dosyası için Tetkik Hakimi Yaşar A. tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:

Davacılar vekili, müvekkillerinin ortağı bulundukları davalı kooperatifin 2-30.6.1999 tarihine kadar toplanması gereken 1998 yılı genel kurulunun toplantıya çağrılmaması üzerine noter kanalı ile yapılan başvurunun da sonuç vermediğini belirterek, mahkemeden genel kurulca toplantıya çağrılmasına izin verilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı kooperatif cevabında, kooperatifin süreli olduğunu, ferdi mülkiyete geçildiğini ve kat mülkiyeti esasına göre site yöneticiliğinin oluştuğunu bildirmiştir.

Mahkemece, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu'nun 81 md. uyarınca konut yapı kooperatifle ferdileşmeye geçildikten itibaren altı ay içerisinde ana sözleşmede değişiklik yapılmadığı takdirde kooperatifin kendiliğinden dağılacağının öngörüldüğü ve davalı kooperatifçe bu süre dolduğu halde ana sözleşme değişikliğine gidilmediği gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

Kararı, davacılar vekili temyiz etmiştir.

Dava, davacıların ortağı bulunduğu davalı kooperatif olağan genel kurulunun süresinde toplanmadığı iddiasına dayalı olarak açılan genel kurulun toplantıya çağrılmasına mahkemece izin verilmesi istemine ilişkindir. Mahkemece, davalı kooperatif ana sözleşmesi’nin 5.md. ile kooperatifin (20) yıllık süre için kurulduğu, bu sürenin dolduğu, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu'nun 81.maddesinde belirtildiği biçimde ferdileşmeye geçildikten sonraki altı ay içinde de Ana sözleşmenin değiştirilmediği böylece Kooperatifin kendiliğinden dağıldığı, bu nedenle tasfiye gündemiyle genel kurul toplantısının gerekmediği sonucuna varılarak davanın reddine karar verilmiştir.

Dosya kapsamından anlaşıldığı üzere, anılan yasa maddesinde öngörülen anlamda kooperatifin Ana sözleşmede belirtilen süresi dolmuş ve konutların ortaklar adına tapuya tescili gerçekleşmiştir. Bu haliyle kooperatifin dağılması (infisahı) koşullarının oluştuğundan söz edilebilir ise de, kooperatif tüzel kişiliği devam etmektedir. Nitekim 20 yıllık sürenin dolmasından sonra da davaya konu dönemden bir önceki dönem genel kurul toplantısı 22.6.1997 tarihinde yapılmış ve kooperatif organları seçilmiştir. Davacı taraf, tasfiye işlemlerinin yapılmadığını, bütün ortakları doğrudan ilgilendiren tasfiyeye muhtaç işlerin, bu arada ortak taşınır ve taşınmaz mallar ile hesapların bulunduğunu ileri sürdüğüne göre, öncelikle bu hususların araştırılması, tasfiyeyi gerektiren hallerin varlığı halinde tasfiye kararı alınması ve Yasanın 81 maddenin 3.fıkrası uyarınca bu görev yönetim kuruluna tevdi edilmezse tasfiye kurulu oluşturulması gündemi ile genel kurulun toplantıya çağrılmasına izin verilmesi gerekirken, anılan yasa maddesi hükmüne, yanlış anlam verilerek davanın reddi doğru görülmemiştir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle davacılar vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile kararın davacı yararına BOZULMASINA, ödediği temyiz peşin harcının isteği halinde temyiz edene iadesine, 26.10.1999 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programı"
Old 20-07-2011, 15:52   #5
Evren Osman

Anasozlesmenin ilgili maddesine tadil yapın genel kurul kararına muteakip biz de ornegi var daha önce yaptık
Old 03-12-2012, 12:07   #6
Av.Adem Eyidoğan

Sevgili Meslektaşım Hilal Hanım,

Aynı konu şimdi bizim başımızda, 2009 yılında süresi dolan Küçük Sanayi Sitesi Yapı kooperatifinin, ana sözleşmede süresinin uzatılması için, Çevre ne Şehircilik İl Müdürlüğü,ön izin için, mahkemeden alınacak kooperatifin faaliyette olduğuna dair karar almamızı istiyor. Siz bu konuda nasıl bir çözüm yolu izlediniz. Mahkemeden bu konu da karar aldınız mı? Yoksa Genel Kurul Kararı yeterli oldu mu? Ana sözleşme de süre uzatımı için.Bu konuda karar aldıysanız kararı paylaşmak mümkün mü?. Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.
Old 10-12-2012, 15:19   #7

Biz sulh hukuk mahkemesinde bu şekilde bir dava açtık fakat reddedildi. Gerekçesini aynen yazıyorum:
"Davacı kooperatifin ana sözleşmesinin 5. maddesi gereğince süresinin 10 yıl olduğu, bu sürenin dava tarihine göre dolduğu, davacının süreyi uzatma talebi varsa ana sözleşmede de tadilat yaparak süreyi uzatması, bunun için bir genel kurul kararı alması gerekmekte olup, süreyi uzatma amacı bulunmadığı takdirde de tasfiyeye girmesi halinde kooperatifin davacı ve davalı olduğu davalar sona ermeden tasfiye kanunen mümkün olmayacağından, bu halde tasfiyeye karar verilse dahi kooperatifin ihyası için dava açılması gerektiği nazara alınarak kanunen düzenlenmiş hususların bir tespit davasına konu olamayacağı tespit edildiğinden davacının tespit isteminin REDDİNE"

Yine aynı şekilde kararın içeriğinde kooperatif tüzel kişiliğinin ticaret sicilinden terkinle sona ereceği, tüzel kişiliğin sona ermesi için tasfiye işlemlerinin eksiksiz yerine getirilmesi gerektiği, gerektiği gibi tamamlanmamışsa sicilden terkin edilse bile kooperatifin tüzel kişiliğinin sona erdiğinin kabulünün olanaksız olduğu, bu durumda ihyası için dava açılmasının gerekeceği açıklanmıştır.

Saygılarımla.
Old 02-05-2014, 15:42   #8

Bu arada sayın meslektaşlarım son mesajımda belirtmeyi unutmuşum ama sulh hukuk mahkemesinde açılan davamız öncelikle görevsizlikle ticaret mahkemesine gönderildi. Ardından yukarıda bahsettiğim şekilde red yönünde hüküm tesis edildi.

Saygılarımla.
Old 02-05-2014, 15:52   #9
AV.KAĞAN

Varsayılan Kooperatif Süre Uzatim

Meslektaşım selamlar
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 2010/24 no'lu genelgede aynen

Bakanlığımızın 2010/24 Nolu genelgesi gereği; Ana Sözleşmede gösterilen faaliyet süresinin değiştirilmesine ilişkin taleplerin değerlendirilmesi ile ilgili olarak; kooperatifin süresinin dolmamış olması gerekmektedir. Kooperatifin süresinin dolmuş olması durumunda mahkemeden alınacak kooperatifin faaliyette olduğuna dair tespit kararının sunulması gerekmektedir.

diyor.

Müvekkil kooperatifin de sürmekte olan davaları var ama süresi doldu süresinde de uzatım yapılmadı dava açmaktan başka çare yok gibi görünüyor.

Buna göre dava açmamız gerekiyor açınca da red olmuş gördüğüm kadarı ile.

Nasıl bir çözüm buldunuz paylaşır mısınız

Teşekkürler

Old 02-05-2014, 16:24   #10

Sayın meslektaşım verilen kararda, süresi dolmuş olsa da bu durumda kooperatifin tasfiyesinin mümkün olmadığı belirtildiğinden o tarihte bu kararla işlemimizi halletmiştik.
Saygılarımla.
Old 05-05-2014, 13:29   #11
Av.Adem Eyidoğan

Değerli meslektaşım,
Geçen sene ben Asliye Hukuk Mahkemesinde( Ticaret Mahkemesi sıfatıyla) dava açtım ve mahkeme bir celsede olumlu karar verdi ve İl Müdürlüğüne İbraz ettik ve Kooperatifin süresinin uzatılması ,ile ilgili işlemi genel kurulda karar alıp gerçekleştirdik.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi