Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimden gördüğüm darp ve cep telime yolladığı hakaretler

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-08-2009, 22:42   #1
yazgı

Mutsuz eşimden gördüğüm darp ve cep telime yolladığı hakaretler

Herkese merhabalar.1 yıllık evliliğim boyunca sürekli bir anlaşmazlık yaşıyorduk devamlı tehtit ve hüküm altında idim.ben çalışıp tüm gider ve harcamaları yapıyordum eşim ise türlü bahanelerle çalışmıyordu bunun yanında bana yardımcı olmayarak ve sürekli hakaret ediyor psikolojik ve hafifte olsa şiddet uyguluyordu.Bende bu sıkıntılarımı babamla paylaşmıştım babam kayınbabamı uyarmıştı oğlun böyle yapmasın gibisinden.Son olayda ise eşim beni darp etti ve bıçakla tehtit etti can havliyle babamı aradım ve babam beni almaya geldi beni perişan görünce eşime tekme attı ama rastlamadı bile ben araya girdim.Ogün evi terk ettim ve ertesi sabah devlet hastanesinden adli darp raporu aldım ayrıca bu olaydan bir kaç gün önce cep telime haksız yere çektiği ağza alınmıcak küfürleride delil göstererek savcılıkta eşe karşı darp ölümle tehtit ve hakaret davası açtım.Sanırım onun ifadesini almışlar bu kanıtları duyunca deliye dönmüş bana maiiller atarak raporun hiç birşeye yaramayacağını kendisinin kaznacağından bahsediyor.Ve olay akşamı komşuları vardı benim babam eşimin bana yaptığı eziyetlerden bahsetmiş bildiğini haberi olduğunu sölemiş.Şimdi bana diyorki bu komşuyu şahit göstererek babama dava açıcakmış ve yüklü tazminat alıcakmış hatta babam hapse bile düşebilirmiş.

Ben üniversite mezunu ve hukukun dallarını kısmende olsa okumuş biriyim böle bişeyin olabileceğine akıl sır erdiremedim bu durumda benim hak talep etmem daha doğru değilmi?babamın burda suçu ne?devletten aldığım 4 doktorum imzasını taşıyan rapora sahte diyebilirmi?bu şahsın tehtitlerinden dolayı işimdende ayrılmak zorunda kaldım ve maddi durumum kötü şuan avukat tutamıyorum bana bir yol gösterirseniz çok mutlu olucam çok uzun oldu çok çok özür dilerim ama gecem gündüzüm bunu düşünmekle geçiyor dilekçeyi verelide 1 ay oldu sizce ne zman mahkemem olur?
Old 19-08-2009, 10:13   #2
uye8490

Sayın konuk,

Öncelikle yargıya güvenmenizi,tarafınıza veya ailenize yöneltilen tehditleri delilleri ile beraber (telefonunuzdaki sms leri örneğin) geçikmeksizin soruşturmanın yapıldığı cumhuriyet savcılığına bildirmenizi öneriyorum.

Raporun geçerliliği eşinizin görüşlerine tabi değildir.Bu hususu değerlendirecek olan yargı mercileridir.

Anlatımınızdan çıkarttığım kadarıyla babanız size karşı girişilen darp olayı üzerine olay yerine gelmiş.Babanızın ceza hukuku anlamında suç teşkil edecek bir fiili yoksa sıkıntı yaşayacağını sanmıyoruz.

Savcılık aşamasındaki bir soruşturmanın sonuçlandırılması ilgili savcılığın iş yükü ile alakalı olduğu gibi dosyanın durumu ,kapsamı da bu süreci etkilemektedir.İlgili savcılığa başvururak soruşturmanın hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bunun dışında bir avukattan mutlaka hukuki yardım almanızı öneriyoruz.

Maddi gücünüz yetersiz ise soruşturmanın yapıldığı cumhuriyet savcılığına başvurup baro tarafından tarafınıza bir avukatın atanmasını talep edebilirsiniz.
Bu durumda gereksiz yere yıpranmamış olur ve haklarınızı daha etkili bir şekilde takip edebilirsiniz.
Old 19-08-2009, 10:27   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Sayın Meslektaşımın verdiği ceza hukuku ile ilgili doğru bilgilere ek olarak, belirttiğiniz ceza yargılaması sonunda, eşinizin ceza alması halinde, ona karşı manevi tazminat davası açabilirsiniz. Şu anda da açabilirsiniz ancak büyük ihtimalle ceza yargılamasının sonucu beklenecektir.

Yine tüm bunların haricinde, sorunuzda Boşanma iradenizle ilgili bir bilgi vermemiş olmanıza rağmen;

Evlilik birliği içinde görmüş olduğunuz şiddet ve yaşadığınız fena muameleler için evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebepli bir boşanma davası açabilirsiniz.

Bu davada sözünü ettiğniz darp raporundan ve en yakın akrabalarınızın şahit anlatımlarından yararlanarak, eşinizin boşanmaya neden olduğu KUSURLARI kanıtlayabilirsiniz.

Ve bu boşanma davası içinde, maddi tazminat ve kişilik haklarınız zarara uğradığı için de manevi tazminat talep edebilirsiniz. Yine boşanma davasını açmakla tedbir nafakası isteğinde de bulunabilirsiniz.

Ayrıca eşinizin eve ve size yaklaşmaması, telefon ve diğer iletişim araçları ile sizi rahatsız etmemesi gibi konularda TEDBİR kararının verilmesini, savcılık aracılığı aile mahkemesinden savcılık açacağı bir dava ile talep edebileceği gibi, siz de doğrudan en yakın bir aile mahkemesinden bu tür tedbir taleplerinin verilmesini isteyebilirsiniz.

Profesyonel destek alınız. Aksi halde hak kaybına uğramanız mümkündür.

Saygılar.
Old 19-08-2009, 10:44   #4
Konuk

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Boşanma davamı açacağım ama ceza davasının kararıyla boşanabileceğimi öğrendim çünkü o boşanmak istemiyor onun sonuçlanmasını beklemedende açacağım gerçi.Babamı suçladığı şeyi tam anlayamadım ama tahmin ediyorumki olay günü evimize gelmesiyle ilgili haneye tecavüz gibi bir şey öne sürecek sanırım ama o evin kontratları herşeyi benim üzerimeydi böle bişey olabilirmi?Savcılığa başvurup avukat talebinde bulunacağım iyiki varsınız hoşçakalın...
Old 19-08-2009, 15:50   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Boşanma davamı açacağım ama ceza davasının kararıyla boşanabileceğimi öğrendim çünkü o boşanmak istemiyor onun sonuçlanmasını beklemedende açacağım gerçi....

Sayın Katılımcı;

Cümlenin son kısmında isabetle belirtiğiniz gibi, boşanma davasını açmak için ya da boşanmaya hükmedilebilmesi için ceza davasının sonucunu beklemeye gerek yoktur.

Boşanma davası mahkemesi HUKUKEN de beklemez zaten.

Daha önceki mesajlarda da belirtildiği gibi, elinizdeki darp raporu ve ilgili savcılık soruşturması size delil teşkil edecektir.

Avukat desteği almayı ihmal etmeyiniz.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi