Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanamadan vefat etti

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-09-2009, 22:15   #1
Konuk

Varsayılan boşanamadan vefat etti

eşimle yaklaşık 2 senedir boşanma davam ederken eşim vefat etti.veraset ilamını aldım.eşimden kalan şerh koydurduğum evde ikamet etmekteyim.ancak açtığım doşanma davamın 11.ayda duruşması var.bununla ilgili çekincelerim var,kanunda ölü birinden boşanma söz konusu an bu olabilirmi oturduğum evi kaybetmek istemiyorum ve evin üzerindeki şerh kalkar mı ?

benim eşimin öldüğüne dair herhangi bir yazı götürmem gereken bir yer var mı ? avukatımdan bu konuda çok sıkıntılıyım.bana bir dilekçe yazsanızda olur yazmasınızda diyor.lütfen beni yönlendirirmisiniz ..

tşk
Old 21-09-2009, 00:09   #2
üye8180

Sayın Konuk, ölüm ile evlilik birliği sona ereceğinden, açtığınız boşanma davası da konusuz kalacaktır. Ölüm sebebiyle karar verilmesine yer olmadığına kararı verilir.

Evlilik birliği sona erdiğinden mal rejiminin tasfiyesi konusu da gündeme gelecektir. Yine, eşiniz sağken henüz boşanmadığınız için, vefat eden eşinize, ' sağ kalan eş 'sıfatıyla mirasçı olacaksınız.

Avukatınız olduğu için tüm bu neticeler bakımından hukuki takibi, gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır.
Old 21-09-2009, 01:05   #3
Av.Cengiz Aladağ

Sayın katılımcı, boşanma davasında siz davacı iseniz hiçbir sorun yoktur, meslektaşımın yukarıda belirttiği gibi eşinizin mirasçısı sayılacaksınız. Ancak vefat eden eşiniz davacı ise, düşük bir ihtimal ama eşinizin sizin dışınızdaki mirasçılarının davaya devam etme hakları vardır. Bu durumda sizin boşanma davası açısından kusurlu olduğunuzu kanıtlayabilirlerse mirastan mahrum kalabilirsiniz. Davada davalı taraf iseniz bu konuda avukatınızdan bilgilendirme isteyiniz.
Old 21-09-2009, 09:23   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Konuk
ancak açtığım doşanma davamın 11.ayda duruşması var. benim eşimin öldüğüne dair herhangi bir yazı götürmem gereken bir yer var mı ?

Davacı olduğunuza göre her hangi bir yazı götürmeniz gerekmez. Bence en kolay yol duruşmaya gitmemekle davayı takipsiz bırakmanızdır. Duruşmaya gitmezseniz dosya işlemden kaldırılır ve üç ay sonra açılmamış sayılmasına karar verilir.
Alıntı:

avukatımdan bu konuda çok sıkıntılıyım.bana bir dilekçe yazsanızda olur yazmasınız da diyor.
Avukatınız doğruyu söylüyor.

Avukatınızı seviniz; o sizin ikinci ve cici beyninizdir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi