Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ordudan İlişiği Kesilen Kişinin Dava Açma Hakkı Var Mı..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-10-2010, 15:01   #1
nanu

Varsayılan Ordudan İlişiği Kesilen Kişinin Dava Açma Hakkı Var Mı..

İyi günler;
Müvekkilim 1998 yılında kadrolu uzman çavuş iken ,sicil yetersizliğinden dolayı ordudan ilişiği kesilmiştir.Müvekkilim 1999 yılında dava açmış ise de davayı kaybetmiştir.Yeni Anayasal değişiklik ile tekrar dava açılabilir mi,açılırsa hangi mahkemede açılır..
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 20-10-2010, 20:08   #2
Av.Dursun KARACA

Anayasa değişikliği böyle bir dava hakkı mı veriyor? Sadece daha önce yargı yolu kapalı olan YAŞ kararlarını bundan böyle yargı denetimine açıyor. Sizin müvekkilinize yargı yolu zaten açıktı.
Old 21-10-2010, 09:25   #3
Av. Güneş

Müvekkiliniz YAŞ kararı ile mi çıkarılmıştır?
Müvekkilinizin sicil yetersizliği nedeniyle ilişik kesme işlemi, idari bir işlemle yapılmıştır. Müvekkiliniz de daha önce buna yönelik dava açma hakkını kullanmış zaten.
Anayasa değişikliği müvekkilinize yeniden dava açma hakkı vermemektedir.
Old 22-10-2010, 14:21   #4
nanu

Müvekkilim 1998 de yaş kararı ile çıkartılmış ve ordudan ilişiği kesilince Ankara Da daca açmıştır.Davayı kaybetmiş.Burda iki husus var:
Birincisi;Yaşa kararlarına karşı dava yolu kapalı olunca mahkeme red etmiş olabilir.Mahkeme kararını henüz almadım.
ikincisi;anayasa değişikliği halkoylamısa sunulduktan 60 gün içinde yeni dava mı açalım yoksa kararı veren mahkemeden yargılamanın yenilenmesini m isteyelim..Teşekkürler..
Old 23-10-2010, 21:08   #5
Av.Dursun KARACA

Müvekkilinizin davası, ilişik kesme kararının YAŞ. tarafından verilmiş olması nedeniyle reddedilmiş bile olsa, son Anayasa değişikliği geriye yürümeyeceğine, bu hükümle ilgili geçmişe yönelik olaylar için geçici bir hüküm de olmadığına göre, nasıl dava açacaksınız?
Old 25-10-2010, 21:48   #6
nanu

Mademki dava açamazsa O halde bu Anayasa değişikliği neden yapıldı? Ben diyorum ki,aynı mahkemeye bir dilekçe vererek yargının yenilenmesi istenemez mi,yoksa bu şahıs kaderine terkedilmeli mi?
Arkadaşlar,bu insana yardım etmek için çalışıyorum,sizin değerli katkılarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi