Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooparatİf Borcu Yoktur Evraki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2008, 15:40   #1
Av. Mehmet Demirezen

Varsayılan Kooparatİf Borcu Yoktur Evraki

Bu konuda uzman yada tecrübe sahibi meslektaşlarımdan yardımlarını bekliyorum.
Müvekkil bir kooparatif üyesi.Kooparatife olan aidat borçlarını toplu olarak yatırmaları istenmiş karşılığında da içinde ''üyemiz C.U. x nolu dairenin tüm borcunu ödemiş olup aidat borcu yoktur'' ibaresi geçen bir belgeyi BAŞKAN ve MÜHASİP ÜYE imzası ile müvekkile vermişler.

Evrakı imzalayan yönetim değişmiş yerine gelen yönetim eski yönetimi ibra etmiş,fakat yeni yönetim müvekkilden tekrar aidat istemekte.Bo kunuda ne gibi girişimlerde bulanabilirim.
Konuyla ilgi meslektaşlarımın yardımını bekliyorum
Saygılarımla
Old 21-02-2008, 16:07   #2
FYLOZOF

Müvekkiliniz daha önce ödediği,aidat ücretlerini isteyemezler, yeni yönetim bunu yazılı olarakmı istemiş, yoksa sözlü olarakmı, yada mahkemeye , icraya yansıyan bir talep varmı ,
Şayet ,sadece kendileri yazlı olarak müvekkilinze bildirmişler ise, müvekkiliniz, ödediği belgelerle birlikte notere gitsin, kendilerine bu konda ihtar çeksin.
Old 21-02-2008, 16:43   #3
meltem2007

Sayın meslektaşım, ibra belgesinde dönem belirtilmemiş mi?Dönem belirtilmiş ise ve eski yönetim yenisi tarafından ibra da edildiğine göre artık belgede belirtilen dönemle ilgili olarak kooperatif yönetim yeniden talepte bulunamaz.Kooperatif yönetimlerinde devamlılık sözkonusudur.Talepte bulunulan aidat, belgede belirtilen döneme aitse, müvekkiliniz elindeki ibra belgesinin birer örneğini ekleyerek kooperatif yönetimine noter kanalıyla borcu bulunmadığını bildirebilir.Ya da icra takibi sözkonusu olmuşsa takibe itiraz edebilir.Saygılarımla.
Old 19-11-2008, 15:08   #4
Av. Mehmet Demirezen

Müvekkilin kooparatiften almış olduğu yazıyı aynen aktarıyorum.
'' Kooparatif üyesi olan C.U. A-1 Blok 5. Kat 24 Nolu dairenin tüm borcunu ödemiş olup aidat borcu yoktur. Sadece tapu ve mesken harcı ve ayrıca kira bedeli (yıpranmam payı) nden doğacak fark borcu kalmıştır. Üye C.U kooparatifimizin kar ve zararına hiç bir şekilde ortak değildir.''

Üye 2004 yılına kadar düzenli aidat ödemesi yapıyor.2004 yılında kooparatif toplu ödeme yapanlardan bir daha aidat istemeyeceğini söylüyor ve üyede buna istinaden toplu ödeme yapıyor. Üyenin ödeme yaptığı tarihte birikmiş hiç bir aidat borcu olmamasına rağmen toplu ödeme yapıması bu ödemenin ileriye dönük aidat borçları için yaptığını kanıtlamazmı?

Ayrıca spesifik olarak belirtilen daire için ''aidat borcu yoktur'' cümlesi iadat borcu için ibraname teşkil edermi?

Üyenin Kooparatifin kar ve zararına (toplu ödeme yapmasından dolayı) ortak olmaması söz konusu olabilirmi?

Saygılarımla
Old 02-04-2010, 13:47   #5
PINAR YILMAZ

Konuyla benzerleğinden bende aklıma takılanı sormak istedim. Müvekkil üyesi olduğu kooperatife 2009 mart ayında 4 adet bono keşide etmiştir. Bu bonolar nisan mayıs haziran ve temmuz aylarının aidat borcuna istinaden keşide edilmiş ve vadelerine de bu tarihler yazılmıştır. Ancak müvekkil mart ayında istifa etmek zorunda kalınca bonolarını geri istemiştir. Kooperatifte bonoları ciro etmiş ciro alanda icra ile müvekkilden tahsil etmiştir. Bu sebeple müvekkil istifasından sonra aidat ödeme yükümlülüğü olmadığından ödemek zorunda kaldığı bu bonoların bedellerini kooperatiften isteyebilir mi? Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi