Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

davalıların tespit edilememesi-kiralık aracın sahibinin trafik kazası sonucu tazminat sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-07-2012, 11:51   #1
Nill

Varsayılan davalıların tespit edilememesi-kiralık aracın sahibinin trafik kazası sonucu tazminat sorumluluğu

Merhaba
Trafik kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açmak istiyorum.
1-Olayda sürücü asli kusurlu bulunmuştur.Fakat aynı kazada ölmüştür.Mirasçılarının kimler olduğunu tespit edemiyorum.Veraset belgesi almam için önce dava açıp mahkemeden yetki almalıyım diye biliyorum.fakat dava açarken dava dilekçesinde davalıların isimlerini belirtmemek davanın sıhhati bakımından yanlış olacaktır.Ne yapmalıyım ?
2-Söz ettiğim bu mirasçılara karşı manevi tazminat talebinde bulunabilirmiyim.
3-Müvekkilin kaza esnasında içinde bulunduğu araç kısa süreli olarak bir rent a car işletmecisinden kiralanmıştır.Araç maliki ise farklı biridir.Bu halde işleten sıfatıyla sadece rent a car yöneticisine mi dava açabilirim.Araç sahibine de dava açabilirmiyim?,
Bu hususlarla ilgili cevap ve varsa yargıtay kararı rica ediyorum.Teşekkür ederim
Old 31-07-2012, 14:55   #3
egemen48

Manevi tazminat mirasçılara karşı açılamaz.Araç rent a car dan kısa süre için kiralanmışsa (Yargıtay uzun süreli rent a car araç kiralamalarında şirketin sorumluluğunun kalkığını belirtiyor,fakat bu uzun kiralamanın ne kadar süre için olduğunu belirtmiyor) bu durumda hem malik hem rent a car şirketine karşı dava açılabilir.
Old 01-08-2012, 15:24   #4
Nill

peki rent car şirketine karşı manevi tazminat talebinde bulunabilir miyim?
Old 02-08-2012, 09:42   #5
egemen48

sigorta sirketi haric herkese karsı müteselsil olarak manevi tazminat talebinide bulunabilirsiniz.
Old 05-08-2012, 13:12   #6
Nill

Değerli egemen 48 ;Yukarıda manevi tazminat davası mirasçılara karşı açılamaz diye yazmışsınız.Aşağıda ise sigorta şirketi hariç herkese karşı açılır demişsiniz.Bu cevabınız yukarıdaki fikrinizi değiştirmiş olmanızla mı ilgili yoksa mirasçılara karşı açılamaz cevabınız aynen geçerli mi? (ayrıca bu konu ile ilgili elinizde yargıtay kararınız var mı?arşivlemek istiyorum.)Mirasçılar mirası reddetmediklerine göre terekeden karşılanmak üzere manevi tazminat davası açılamaz mı? Zamanaşımı süresi geçtikten sonra hata yaptığımı fark ederek ah vah etmemek için ısrarla soruyorum.Hoş görünüz lütfen.Teşekkür ederim
Old 05-08-2012, 13:16   #7
egemen48

mirascılara karsı acılamaz cevabım gecerli.sigortanın da manevi taz.sorumlulugu yoktur,sadece policede belirtilen miktar ile maddi taz.acısından sorumludur
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi