Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

MaaŞ Haczİ Muvakakat Sira

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2008, 09:37   #1
Arif Aydın

Varsayılan MaaŞ Haczİ Muvakakat Sira

sayın meslektaşlarımın bir konu hakkında görüşlerini almak istiyorum.
konu maaş haczi ile ilgili. kesinleşmiş bir icra takibimiz var. borçlu haciz sırasında maaşından her ay 600 ytl kesilmesine muvafakat ediyorum dedi. bizde maaşınından kesinti yapılması için ilgili kuruma yazı yazdık. ancak borçlunun almakta olduğu maaşı üzerinde yaklaşık 10 adet haciz bulunmaktadır.

sorum şu: borçlunun muvafakatına rağmen bizim haczimiz sıraya mı konulacaktır. yoksa sıraya konulmadan her ay dosyaya ödeme yapılır mı?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 23-07-2008, 09:40   #2
av.d.d

öncelikle maaşının 1\4 ü sıradaki icra dosyasına kesilerek gönderilir, kalan bakiye üzerinden 600 ytl kesilerek sizin dosyaya aktarılır.
Old 23-07-2008, 09:52   #3
Arif Aydın

Cevabınız için teşekkür ederim.
Maaş haczini uygulayacak ilgili kurumdaki memur ise, sıraya geçeceğini düşünüyor. Tahminime göre de öyle yapacak. yani sıraya koyacak. ilgili kuruma yeniden müzekkeremi yazmalıyım.
Old 23-07-2008, 09:58   #4
av.d.d

benim bir dosyamda da aynı durum oldu,yazdığım cevap gibi kesinti yapıldı.
Old 23-07-2008, 16:06   #5
radikal

Borçlunun maaşında başka bir dosyaya kesinti yapılmakta iken aynı anda sizin dosyaya da kesinti yapılması için muvafakatını "maaşımda başka haciz olsa dahi 600,00-YTL kesinti yapılmasına muvafakat ediyorum" demeliyli, dolayısıyla sırf 600,00-YTL kesilmesine muvafakat ediyorum demesi yetmez, bu durumda sizin dosyanız da sıraya geçer.
Old 23-07-2008, 16:50   #6
Arif Aydın

Alıntı:
Yazan radikal
Borçlunun maaşında başka bir dosyaya kesinti yapılmakta iken aynı anda sizin dosyaya da kesinti yapılması için muvafakatını "maaşımda başka haciz olsa dahi 600,00-YTL kesinti yapılmasına muvafakat ediyorum" demeliyli, dolayısıyla sırf 600,00-YTL kesilmesine muvafakat ediyorum demesi yetmez, bu durumda sizin dosyanız da sıraya geçer.

sayın radikal bey:
cevabınız güzel, ancak biz haciz esnasında borçlunun maaşında haciz olduğunu bilmiyoruz. dolayısıyla borçlunun o anda verdiği muvafakat neticesi sıraya girmediğini düşünüyordum.
muvafakatın hukuki neticesi hasıl olmuyor.
Old 23-07-2008, 17:29   #7
smile

Sayın Radikal'ın verdiği cevap doğrudur. Borçlunun muvaffakatı verirken başka hacizler olsa dahi 600,00-YTL nin kesilmesine muvaffakat veriyorum demesi gerekirdi. Muvaffakat bu şekilde değilse ancak sıraya girersiniz. Siz haciz olup olmadığını bilmesenizde olabileceği ihtimalini varsaymanız muvaffakatı buna göre almanız gerekirdi.
Saygılarımla
Old 26-07-2008, 23:15   #8
KARİNE

Varsayılan .

Sayın aydın, radikal beyin bu konuda ki yorumu doğrudur, haciz sırasında maaşımda haciz olsa dahi 600,00 haczine muvafakat ediyorum demesi gerekir. Ancak siz su aşamada ilgili kuruma maaş haczi için yazacağınız müzekkereye maaşında haciz olsa dahi tamamına haciz konulmasına muvafakat ettiği ibaresini geçerek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.Bu şekilde kesinti yapılan sayısız dosya biliyorum.Müzekkereyi kendiniz yazın ve elden takip edin saygılar
Old 12-06-2009, 18:59   #9
caner87

maaş haczinde 10.sırada isek başkaca ne yapılabilir?
takip dosyasının işlemden düşmemesi için yılda bir talep vs mi açmalıyız ya da başka ne yapılır ki?
Old 06-08-2009, 12:31   #10
seclarum

Varsayılan Hep borçluyu korumasın bu kanunlar.

Arkadaşlar,
Borçlunun aracına haciz koyup yakalamıştık. Aracın üzerindeki haczimiz de 4. sırada olduğundan borçlunun emekli maaşından muvafakat alarak aracını yediemin olarak kendisine teslim ettik.
Şu anda elime icra mahkemesinden karar geldi.
Sevgili borçlumuz maaşındaki haczi kaldırtmış.Araç da ortalarda yok.Muhtemelen evinden de taşınmıştır.

Sormak istediğim; borçlu kendi iradesi ile icra dairesine gelerek kesintisine muvafakat verdiği maaş haczi muvafakatinden vazgeçebilir mi?
Elinde karar olan meslektaşımız var mı?
Bu durum dolandırıcılığa da girebilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi