Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma ,Müterek çocukların tutmuş olduğu günlüğün delil değeri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2012, 11:11   #1
cesur_yürek

İnceleme Boşanma ,Müterek çocukların tutmuş olduğu günlüğün delil değeri

Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar dilerim.

Görülmekte olan boşanma davamızda müvekkil davacının mahkemede dinlettiği tanıklar taraflar arasında yaşanılanlara tanık olmalarına rağmen ; davalı y'den korktukları için taraflar arasında yaşanılanları görmediklerini beyan etmişlerdir.Dolayısıyla davanın reddedilme durumu söz konusu.

Tarafla beraber yaşarken ,müşterek çocuklar tutmuş oldukları günlüklere yaşanılanları yazmışlardır.Müvekkil ev çerisinde bu günlükleri bulmuştur.Şu aşamada bu günlükleri delil olarak sunmayı düşünüyorum.Katkı için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.
Old 20-03-2012, 11:52   #2
agursoy

Varsayılan Günlükler

Sayın Meslektaşım,

Çocukların günlükleri hakimin kanaat oluşturmasında yardımcı olabilir. Ancak usul hukuku açısından delillerin toplanması aşaması bitmişse bu konuda bir sıkıntı çekebilirsiniz. Hakim çocukları dinlemek isterse onların psikolojileri ne olur? gibi çeşitli soruların cevabı müvekkilinizden alacağınız izinde yatmaktadır.

Bunun dışında ben artık delil konusunda eskisi gibi kendimi sınırlamıyorum. Önemli olan kanaat oluşturmaktır. Gazete haberi, internet haberi, fotoğraf, sosyal medya paylaşımları... aklınıza ne geliyorsa, mesleki etik değerler içerisinde kalarak, kullanmanızı tavsiye ederim. Bu güne kadar ben pişman olmadım.

Kolaylıklar dilerim.
Old 20-03-2012, 13:35   #3
aykutyigit

Boşanma davalarında hakimin re'sen araştırma yetkisi var.Ayrıca Hmk'nın şu anda hatırlayamadığım maddesi gereğince delilin zamanında sunulamaması tarafın kusuruna dayanmıyor ise hakim karşı tarafın rızasını aramaksızın o şeyi delil olarak kabul edebilir demektedir.Tek istisna ikinci listesi.
Old 20-03-2012, 22:10   #4
Av.PUDY

benzer bi boşanma davamda müşterek çocuğun tuttuğu günlüğü mahkemeye sunsam mı sunmasammı diye çok düşünmüştüm ve meslekteşımında belirttiği gibi tarafların kusurundan kaynaklanmadığı gerekçesi ile delil sunma süresi geçtiği halde aslı gibidir yaparak ve en önemliside özel hayatın gizliliği kuralını ihlal etmemek amacı ile müvekkilin ve günlüğü tutan kızın, günlüğün ilgili sayfalarının mahkemede kullanılabileceğine dair yazılı muvafakatlerini alarak işe koyulmuştum. Süresi geçtiği halde delil olarak sunmama rağmen mahkemece reddolunmadı ve açıkçası dosyanın işleyişi açısından büyük bir kanaat oluşturduğunu söyleyebilirim. Hukuk davaları ceza davalarından ayrı olarak kesin süreli işlerle yürüdüğünden dolayı dikkat etmek lazım ama benim genel olarak izlediğim yol; siz beyanınızda bulunun talep edin mahkemeden reddolunacağını bilsenizde talep edin bırakın mahkeme reddedecekse reddetsin ama siz taleplerinizden çekinmeyin ..tecrübeyle sabittir..
Old 22-03-2012, 11:14   #5
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Av.KAZANAN
benzer bi boşanma davamda müşterek çocuğun tuttuğu günlüğü mahkemeye sunsam mı sunmasammı diye çok düşünmüştüm ve meslekteşımında belirttiği gibi tarafların kusurundan kaynaklanmadığı gerekçesi ile delil sunma süresi geçtiği halde aslı gibidir yaparak ve en önemliside özel hayatın gizliliği kuralını ihlal etmemek amacı ile müvekkilin ve günlüğü tutan kızın, günlüğün ilgili sayfalarının mahkemede kullanılabileceğine dair yazılı muvafakatlerini alarak işe koyulmuştum. Süresi geçtiği halde delil olarak sunmama rağmen mahkemece reddolunmadı ve açıkçası dosyanın işleyişi açısından büyük bir kanaat oluşturduğunu söyleyebilirim. Hukuk davaları ceza davalarından ayrı olarak kesin süreli işlerle yürüdüğünden dolayı dikkat etmek lazım ama benim genel olarak izlediğim yol; siz beyanınızda bulunun talep edin mahkemeden reddolunacağını bilsenizde talep edin bırakın mahkeme reddedecekse reddetsin ama siz taleplerinizden çekinmeyin ..tecrübeyle sabittir..

Müşterek çocukların yaşları 10 ile 13.Dolayısıyla velileri olan müvekkilden muvafakat almam yeterli olur diye düşünüyorum.
Old 22-03-2012, 13:37   #6
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Müşterek çocukların yaşları 10 ile 13.Dolayısıyla velileri olan müvekkilden muvafakat almam yeterli olur diye düşünüyorum.

doğru söylüyorsun tabikide ama günlük kişiye çok çok özel olduğundan ben çocuğunda muvafakatini almıştım açıkçası yani ben öyle düşnmüştüm işimizi sağlama almakta yarar var değil mi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi