Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Davalarında Islah

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2008, 10:36   #1
selhan

Varsayılan İş Davalarında Islah

arkadaşlar çok acil olarak yardımınızı istiyorum.bir iş davasında davacı işçi vekili kıdem-ihbar-fazla çalışma-yıllık ücretli izin vs. çok küçük bir meblağ isterken bilirkişi işçinin hakkının yaklaşık 100.000,00 ytl olduğunu belirtince işçi vekili ıslah ile bu miktarı talep etti.şimdi bu rakamın bir kısmını zamanaşımı def'iyle reddetirebiliyorum ama kalanı için ne yapacağımı bilmiyorum.iş davalarında ıslah olamayacağına ilişkin ya da anlattığım bu duruma özgü bir yargıtay kararı veya bildiğininz başka bir hukuksal yol var mı?acil olduğunu yenilemek istiyorum.şimdiden teşekkürler.
Old 28-08-2008, 10:45   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
iş davalarında ıslah olamayacağına ilişkin bir yargıtay kararı veya bildiğiniz başka bir hukuksal yol var mı?
İş davalarında ıslah yapılabilir. Bilirkişi Raporunu inceleyiniz; raporda yanlış yoksa sizin yapabileceğiniz bir şey yok demektir.

Saygılarımla
Old 28-08-2008, 13:10   #3
Engin Özoğul

Bir de davaya cevaplarınızla birlikte zamanaşımı definde bulunmadıysanız yani sadece ıslah sonrasında zamanaşımı defin bulunduysanız siz de ıslah yoluyla baştan itibaren zamanaşımı definde bulunabilirsiniz. Ancak ilk dava dilekçesinde küçük rakamlar talep edildiğini belirttiğinizden büyük bir yarar elde edemezsiniz.

Not: Bu durum Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin uygulaması olup iş davalarıyla sınırlı olarak uygulanmaktadır.

Ötesi ise Sayın Av.Armağan Konyalı'nın söylediği gibidir.
Old 28-08-2008, 14:20   #4
Av. Selcan

Alıntı:
Yazan selhan
arkadaşlar çok acil olarak yardımınızı istiyorum.bir iş davasında davacı işçi vekili kıdem-ihbar-fazla çalışma-yıllık ücretli izin vs. çok küçük bir meblağ isterken bilirkişi işçinin hakkının yaklaşık 100.000,00 ytl olduğunu belirtince işçi vekili ıslah ile bu miktarı talep etti.şimdi bu rakamın bir kısmını zamanaşımı def'iyle reddetirebiliyorum ama kalanı için ne yapacağımı bilmiyorum.iş davalarında ıslah olamayacağına ilişkin ya da anlattığım bu duruma özgü bir yargıtay kararı veya bildiğininz başka bir hukuksal yol var mı?acil olduğunu yenilemek istiyorum.şimdiden teşekkürler.

İş davalarında da ıslah yapılabilir, ancak ıslah ile ilgili hükümleri incelediğinizde göreceğiniz üzere; "HUMK Madde 86 - Islah eden taraf bu tarihe kadar olan dava masrafiyle diğer taraf için - takdir olunacak zarar ve ziyanı davada mahküm olmuş gibi derhal mahkeme veznesine vermeğe mecburdur. Aksi halde ıslah yapılmamış addolunur." demektedir. Bu hususta ıslaha itiraz ederseniz, mahkeme bunu dikkate almasa dahi Yargıtay tarafından kararın bozulduğunu biliyorum. Size bu konuda bir karar göndermek isterdim ancak bende de henüz yok. İyi çalışmalar.
Old 28-08-2008, 14:23   #5
Av.Selim Balku

İşçinin son aldığı ücreti ve kaç yıllık kıdemi olduğunu merak ettim.
Old 28-08-2008, 14:28   #6
Armağan Konyalı

Sayın Av.Selma Başyıldız

" Islah eden taraf bu tarihe kadar olan dava masrafiyle diğer taraf için takdir olunacak zarar ve ziyanı davada mahküm olmuş gibi derhal mahkeme veznesine vermeğe mecburdur. " hükmündeki
- Dava masrafı nedir? Islah eden davacının kendi yaptığı masraf değil midir?
- Diğer taraf için takdir olunacak zarar ve ziyan nedir? Davalı ne gibi zarar ve ziyan isteyebilir?

Saygılarımla
Old 21-10-2008, 16:41   #7
selhan

Selim Bey,aslında işçinin aldığı maaş pek yüksek değil.ancak b.kişi nasıl bir hesap yaptıysa işçi günde 17 saat ve 5 yıldan uzun bir süre bir gün bile izin yapmadan çalışıyor gibi görünüyor.sonuçta işçinin de hakları var.tabiki hakkını arayacak.gereken neyse yapılmalı.ancak olayda kötü niyet sezdiğim için çok sinirlendim.b.kişi bile şaşırmış olmalı kendi raporuna aslında.ama dava devam ediyor.bekleyip göreceğiz.iyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi