Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

manevi işkence görüyorum,kızım çok üzgün

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2012, 15:00   #1
konuk2012

Varsayılan manevi işkence görüyorum,kızım çok üzgün

merhaba,
ben 2003 yılında evlendim ve halen evliyim.ancak bunca zamandır evli olduğum adamı tanıyamıyorum.4 yaşında bir kızımız var.eşimin ailesi beni hiç istemedi,sevmedi.sebep olarakta somut bir şey gösteremediler sadece kendi memleketlerinden kayınvalidemin seçtiği bir kız istiyorlarmış.aile olarak farklı kültürlerdeyiz ancak eşimle severek evlendim.ama eşim ailesinin,özellikle annesinin mal varlığından mahrum kalmamak için bana manevi işkence yapıyor.maddi ve manevi anlamda sorumluluklarını yerine getirmiyor.alkol kullanıyor,çalıştığı iş yerlerinde düzen sağlayamıyor,devamlı iş değiştiriyor.en son 2008 temmuzda işsiz kaldı ve kiramız dahil hiçbirşey ödeyemedik,aç kaldık.kızım o zaman 5 aylıktı ve bir komşumuz aylık 300 tl kızıma süt ve mama parası veriyordu.eşim kendi işini kurmak istedi ve yaptı ancak 2 ay sonra büyük bir borçla battı.bu arada kızımızın ihtiyaçlarına benim ailem maddi imkanları dahilinde yardımcı oldu.kirasını ödeyemediğimiz ev için ev sahibine senet yaptı ancak aradan geçen 4 yılda bile halen ödenmiş değil.eşim iş aramak yerine evde oturmayı tercih etti.bu arada parasız pulsuz,kardeşimin ve babamın verdiği harçlıklarla kızımızın mama ihtiyacını karşılayarak yaşadık. kart borçları ve batırdığı işten kalan borçlardan dolayı eve haciz kağıtları ve telefonlar geldi.çalıştırıp maaşını ödemediği işçilerin telefonları ve tarafıma yönelttikleri ağır küfürlerle dolu mesajlar geldi.eşimin çaresizliğinden dolayı ona karşı anlayışlı olmayı ve destek vermeyi tercih ettim.önemli olanın sıkıntılı anlardada bir aile olarak kalabilmek olduğunu söyledim,onu terketmedim.tüm olanlara rağmen 2009 mayıs ayında eşimin ailesinin yanına gittik.orada 10 ay kaldık ve yine onlar tarafından hakaret ve kötü muameleye maruz kaldım.sonrasında2010 nisan ayında kardeşimin evine gittik ve yeniden bir iş kuracağını söyledi.tüm itirazlarıma rağmen bir arkadaşının kendi şirketinde gayri resmi ortağı olarak çalışmaya başladı,7 ay sonra arkadaşı eşime kar payı vermemek için eşimi kovdu ve 300 bin tl alacağımızı alamadan kalakaldık.çünkü resmi hiçbir belge ,ortaklık,hisse vs. yoktu.bu arada kızımın 2011 eylül ayında anaokuluna başlamıştı ancak eşimin sorumsuzluğu yüzünden kızımızında okul taksitleri ödenmedi ve okuldan aldı.aslında eşimin babasından aldığı bir ev vardı ama o evi satıp borçlarını ödemek ve yeni bir iş bulup maaşlı çalışmak istemedi.tüm bu olup bitenlerden dolayı aramızda şiddetli tartışmalar yaşanıyordu.ayrıca bana onur kırıcı hakaretlerde bulunup,şiddet uyguluyordu,alkol kullanımı yıllardır alışkanlık halindeyi.beni zorla cinsel ilişkiye zorlaması ise en kötüsüydü.kızım duyar diye hep sessiz kaldım ancak eşime olan sevgim ve güvenim tamamen sarsılmıştı.son olarak 2012 ocak ayında eşim beni ve kızımı bırakarak annesinin yanına memleketine gitti.ödenmemiş elektrik,doğalgaz faturaları ile bi başımıza kaldık.ayrıca kızımın rahatsızlığı ve olması gereken bir ameliyatı vardı.elektrik ve doğalgaz kesilince kış günü kızımla soğukta aç kaldık.ev sahibimiz şahittir.durumu annemler ögrenince gelip beni ve kızımı aldılar.evden çıkarken sadece kızımın odasını ve kıyafetlerimizi aldık.4 aydır annemlerde sığınıyoruz.bu arada eşim üzerindeki evi satmış ve yine iş kurmuş,araba almış.kızımada şubat-mart-nisan ayı süresince aylık 500 tl para gönderdi.benden boşanmak istediğini söylüyor ama boşanma davası açmayı reddediyor.lütfen yardımcı olun,ben ne yapmalıyım? bir evlilikte kocanın sorumluluğunu yerine getirmemesi suç değilmidir?ben üniversite mezunuyum,bir bankada çalışıyordum ancak eşim izin vermedi.otur çocuğuna bak dedi.evliliklerde tek tarafın verdiği karara uymak zorundamıyım?benden ve çocuğumdan uzak durması için ne yapabilirim?alkolik bir adama evladımı yatılı olarak vermek istemiyorum.boşanma davasını ben açarsam kızımın ve kendimin maddi manevi haklarını koruyabilirmiyim?
ilginize şimdiden teşekkür eder,çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
Old 10-04-2012, 22:56   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Sayın Konuk; Esınız ve ailesinden gördüğünüz psikolojik,fiziksel ve ekonomik şiddetin önlenmesi yönünde Aile Mahkemesine müracaat ederek şiddetin önlenmesi yönünde tedbirler talep edebilirsiniz. Ayrıca evlilik birliği icinde eşinize düşen yükümlülüğü yerine getirmemesi ve kusurlu davranışları sebebi ile boşanma davası açmanız halinde davanız kabul edilecektir. Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat ve nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Cocuğunuzun velayeti size verildiği zaman baba ile şahsi iliski tesisi de soz konusu olacaktır. yargılama esansinda babanın alkol ve şiddete yönelik davranışlarını ispatlamanız halinde hakim durumu değerlendirecek ve ona göre görüş gunü tespit edecektir.
Bir avukattan dogrudan hukuki destek almanız hak kaybınıza engel olacaktır.
Old 11-04-2012, 00:16   #3
Konuk

öncelikle ilginize ve yardımlarınıza çok teşekkür ederim.şu anda istanbulda annem ve abimin evinde kalıyorum,kızımla beraber.ancak eşimle oturduğumuz ev bursa'da,ikametgahımızda bursada.ocak ayından beri kızımla beraber istanbulda kalıyoruz.acaba mahkemeyi istanbulda mı açmalıyım yoksa bursa damı?
bu arada eşim istanbula kızımı görmek için ve almak için gelirse vermek yada göstermek zorundamıyım?kızım bu olaydan fazlasıyla etkilendi ve yıprandı.
tekrar teşekkür eder,kolaylıklar dilerim.
Old 11-04-2012, 11:56   #4
Av.Suna SOYDAŞ

Boşanma Davalarında Yetkili Mahkeme Eşlerden Birinin Yerleşim Yeri veya Davadan Önce Son Defa Altı Aydan Beri Birlikte Oturdukları Yer Mahkemesidir. Ailenizin yanında daimi olarak kalacak iseniz "yerleşim yeri kavramı" ve bazı Yargıtay kararlarına göre uzun süre yerleşme amacı ile bulunduğunuz ilde de dava açma hakkınız var. İstanbul'da geçici süre için oturuyor iseniz davanızı Bursa'da açmanız daha uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi