Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşmali Boşanmadan Sonra Kadinin Aşkasindan Hamile Olduğunun Anlaşilmasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2014, 14:52   #1
Deniz Karakaş

Varsayılan Anlaşmali Boşanmadan Sonra Kadinin Aşkasindan Hamile Olduğunun Anlaşilmasi

Müvekkil, anlaşmalı boşanma koşulları gereği eşine bir miktar tedbir nafakası ile manevi tazminat ödemeyi kabul eder. Boşanma kararı kesinleştikten sonra kadın, maaş haczi yoluyla nafaka ve tazminat bedellerini tahsil eder. Ancak, anlaşmalı boşanma davasının kesinleşmesinden birkaç ay sonra kadının başka bir erkekten hamile kaldığı çocuğu doğurur. Bu durumda ödenmiş olan nafaka ve tazminat bedelleri geri istenebilir mi? Ya da başkaca bir hakkı var mıdır?
Old 16-07-2014, 21:08   #2
Av. Aykut Toklu

Boşanma Anlaşmalı Boşanma da olsa davanın kesinleşmesinden sonra 300 gün iddet müddeti vardır.

Bu süre içerisinde kadının evlenmesi yasaktır.

Eğer boşanan taraflar tekrar birbirleri ile evlenmek isterse kadının gebe olmadığının raporla tespit edilmek sureti ile iddet müddeti kaldırılabilir ya da kısaltılabilir.

Ancak bu durumda farklı bir durum var.

1- Davanın açılış tarihi?
2- Davanın kesinleşme yani kararın kesinleşme tarihi
3- Kadının çocuğu doğurduğu tarih

Bu tarihleri bir yazarsanız durumu biraz daha net şekilde belirleyebiliriz...
Old 17-07-2014, 14:17   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Deniz Karakaş
Müvekkil, anlaşmalı boşanma koşulları gereği eşine bir miktar tedbir nafakası ile manevi tazminat ödemeyi kabul eder. Boşanma kararı kesinleştikten sonra kadın, maaş haczi yoluyla nafaka ve tazminat bedellerini tahsil eder. Ancak, anlaşmalı boşanma davasının kesinleşmesinden birkaç ay sonra kadının başka bir erkekten hamile kaldığı çocuğu doğurur. Bu durumda ödenmiş olan nafaka ve tazminat bedelleri geri istenebilir mi? Ya da başkaca bir hakkı var mıdır?

Ödenen nafaka ve tazminatlar geri alınamaz ama;
1- Çocuk iddet müddeti içerisinde doğdu ise nesebin reddi davası,
2- Kişilik haklarına saldırı nedeni ile kadına ve birlikte olduğu kişiye karşı manevi tazminat davası,
açılabilir.
Old 20-07-2014, 15:52   #4
incapita

Erkek kadından önce evlilik dışı bir beraberlik ile çocuk sahibi olur ve bu beraberlikten doğan çocuğunu nüfusuna kayıt ettirir ise kadın ise erkekten sonra evlilik dışı bir birliktelikten hamile kaldığı dönemde boşanma gerçekleşir ise kadının boşanmadan sonra açacağı tazminat davasına karşı dava olarak erkeğin kadına açacağı manevi tazminat davası söz konusu olabilir mi?
Old 20-07-2014, 16:07   #5
Av. Aykut Toklu

Alıntı:
Yazan incapita
Erkek kadından önce evlilik dışı bir beraberlik ile çocuk sahibi olur ve bu beraberlikten doğan çocuğunu nüfusuna kayıt ettirir ise kadın ise erkekten sonra evlilik dışı bir birliktelikten hamile kaldığı dönemde boşanma gerçekleşir ise kadının boşanmadan sonra açacağı tazminat davasına karşı dava olarak erkeğin kadına açacağı manevi tazminat davası söz konusu olabilir mi?

Sorunuz bile başlı başına bir inceleme konusu olabilir diye düşünüyorum

Burada erkek ve kadın evli olan taraflar değil mi?
Old 20-07-2014, 16:22   #6
Av. Aykut Toklu

Erkek evlilik dışı bir birliktelikten bir çocuk sahibi olursa çocuğu nüfusa kayıt ettirse bile yanı tanısa bile bu çocuğun evlilik dışı olmasını ve erkeğin evli iken evlilik dışı bir ilişki yaşamış olmasını değiştirmeyecektir.

Bu başlı başına bir boşanma ve tazminat sebebidir.

Yalnız burada "kadın ise erkekten sonra" demişsiniz erkekten sonra dediğiniz erkeğin evlilik dışı ilişkisi ve doğan çocuğu nüfusa kaydettirmesinden sonra sanırım?
Old 20-07-2014, 17:37   #7
incapita

gerçekten de öyle...
kadın kocasının başka bir kadınla ilişkisinden ve bu ilişkiden bir çocuk sahibi olup bu çocuğu tanımasından sonra kendisi de başka bir ilişki sonucu hamile kalıyor ve bu ilişkisi halen devam ediyor.
Boşandılar, henüz kesinleşmedi karar ama tazminat davası açmak istenmekte. Bu davaya hazırlanıyorum ve bu ilginç durum sebebiyle de nesep ve tazminat konularında sırasıyla gidiyorum. Önce boşanma açtım. Kesinleşme bekliyorum. Sonra nesep ve sonra tazminat için harekete geçmeyi düşünüyorum. Tabi kadın bir an önce beraberliği olan erkekle evlenmek istemekte.
Teşekkür ederim
Old 20-07-2014, 19:15   #8
Av. Aykut Toklu

Sayın meslektaşım şu anlattıklarınızdan iki tarafında bir an önce boşanması ve amiyane bir tabirle ne halt ediyorlarsa etmesi gerek ben böyle bir Dallas dizisi gibi bir durum içerisinde iki tarafında bir tazminat alabileceğini sanmıyorum.

Baksanıza iki tarafında evlilik dışı ilişkileri dışından biri hamile bırakmış biri hamile kalmış iki taraf da evlilikle alakalı ahlaki ve etik tüm kuralları ve değerleri ayaklar altına almış

Sizce?
Old 20-07-2014, 19:21   #9
incapita

Haklısınız. Bende tazminat talepsiz olarak boşanma davası açtım ve şimdi kesinleşme bekliyorum. Öncelikle boşanmalarını sağlamak istediğim için tazminat talep ederek işleri karıştırmak istemedim. Şimdi önümde nesep sorununu aşmak var. Bunu da kazasız belasız halledebilirsem sırada tazminat var. Bu karışık durum canımı sıksa da tüm ikazlarıma rağmen talep bu yönde olunca işi tüm hukuki yönleriyle müvekkil kadın lehine en az zararına olacak şekilde çözümlemeye çalışmaktan başka elden ne gelir?
Çok teşekkürler
Old 20-07-2014, 23:37   #10
Av. Aykut Toklu

Bu ileride size sorun teşkil eder sayın meslektaşım. Bence konuyu bu şekilde açıklayın karşılıklı olarak ahlak ve etik kuralların ihlal edildiği bu durumda hakimin kadının tazminat talebini de yerinde görmeyeceği konusunda müvekkilinize açıklama yapın.

Ancak nesep konusunu anlayamadım? Bu nesep hangi çocuğun?
Old 21-07-2014, 09:58   #11
incapita

Öncelikle teşekkür ederim. Bu konuda defalarca konuştum. Boşanma davasını da tazminat ve nafaka talepsiz açtım hatta. Buna rağmen halen bu taleplerinden vazgeçmiş değiller. Bakalım son olarak yine açıklama yapar ve hala ısrarcı tutumları değişmezse sanırım bu durum için bir yazı almam gerekebilir müvekkileden.
Nesep kadının çocuğunun nesebi. Nikahsız babanın çocuğu nüfusuna alması için ve boşandığı eşin nesebinden çıkması için gereken işlemler. Henüz tam olarak bakmadım ama evlilikten sonra 300 gün içinde doğan çocuk eski eşin nesebinden olacağına göre, nikahsız babanın tanımasıyla mı yoksa başka bir yolla mı nikahsız babanın nesebine alınacağı konusu.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi