Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka hükmüne uymamaktan ceza davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2008, 18:30   #1
me_as

Varsayılan Nafaka hükmüne uymamaktan ceza davası

Nafaka hükmüne uymamaktan dolayı açılacak olan ceza davasında ilamın kesinleşmiş olması şartı aranmaktadır. Ancak nafakanın arttırılması kararının kesinleşmesine gerek olmadığı yönünde kitapta eski bir karar buldum.Acaba yargıtay bu görüşünü değitirdimi? Yei tarihli bir karar ekleyebilirseniz sevinirim. Ayrıca bu davanın açılabilmesi için icra emrinin tebliği ile şikayet tarihi arasında işlemiş en az bir aylık nafaka alacağının olması gerektiği belirtilmiştir. Yani icra emrinin tebliğinden sonraki ay işleyen nafakanın muaccel olduğu tarihte suç işlenmiş oluyor ve şikayetimizi istersek bu muacceliyet tarihinden bir gün sonra bile yapabiliyoruz sanırsam.Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 08-01-2008, 18:49   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan me_as
Nafaka hükmüne uymamaktan dolayı açılacak olan ceza davasında ilamın kesinleşmiş olması şartı aranmaktadır. Ancak nafakanın arttırılması kararının kesinleşmesine gerek olmadığı yönünde kitapta eski bir karar buldum.Acaba yargıtay bu görüşünü değitirdimi? Yei tarihli bir karar ekleyebilirseniz sevinirim. Ayrıca bu davanın açılabilmesi için icra emrinin tebliği ile şikayet tarihi arasında işlemiş en az bir aylık nafaka alacağının olması gerektiği belirtilmiştir. Yani icra emrinin tebliğinden sonraki ay işleyen nafakanın muaccel olduğu tarihte suç işlenmiş oluyor ve şikayetimizi istersek bu muacceliyet tarihinden bir gün sonra bile yapabiliyoruz sanırsam.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Kesinleşme gerekmediğine dair, görüş ve kararlar aşağıdaki linkte yer almaktadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...bir+nafakas%FD

Şikayet tarihi ile ilgili açıklama ve İİK maddesi ise aşağıdaki linkte yer almaktadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...bir+nafakas%FD

Saygılarımla
Old 15-01-2008, 14:45   #3
me_as

İlk verdiğiniz link benim sorduğum konuyla alakalı değil Suat Bey. Beni sormak istediğim, nafaka hükmüne uymamaktan dolayı ceza davası açabilmemiz içi dayanak yaptığımız nafaka ilamının kesinleşmesi gerekli diyor.Ancak şayet bu ilam nafakanın arttırılmasına ilişkin bir ilamsa kesinleşmesine gerek olmaksızın nafakayı ödemeyen borçlu hakkında nafaka hükmüne uymamaktan dolayı ceza davası açılabilir diyor.Ancak bu karar çok eski tarihli.Yeni tarihli bir karar arıyorum ama bir türlü bulamadım.
Old 15-01-2008, 15:01   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan me_as
Beni sormak istediğim, nafaka hükmüne uymamaktan dolayı ceza davası açabilmemiz içi dayanak yaptığımız nafaka ilamının kesinleşmesi gerekli diyor.
Kim diyor? İlgisiz dediğiniz linki incelediyseniz, tedbir nafakasının dahi ödenmemesi durumda ceza verileceği yazmaktadır.

Nafaka artırımı davası da niteliği itibariyle aynı hükümlere tabidir.

Saygılarımla
Old 15-01-2008, 15:03   #5
me_as

İnceledim ama o zaman algılayamadım diyelim.Pardon.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi