Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Konutlara Elektronik Payölçer Konulabilmesi Hakkında

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-02-2003, 15:38   #1
zamanyolcusu

Varsayılan Konutlara Elektronik Payölçer Konulabilmesi Hakkında

Hukuk sitesinin kıymetli hukukçu arkadaşları;

Ben bilgisayar programcısıyım. Doğalgazla ısınan tüm işyeri ve dairelerle ilgili bir konuda soru sormak istiyorum. Hukukçu olmadığım için eğer bir hata yaparsam cehaletimden dolayı derin affınıza sığınırım.

------------------------------------------------------------------
Hürriyet Gazetesinin 24 şubat 2003 tarihli Ekonomi sayfasındaki bir haber başlığı şudur; "Merkezi sistemde ısındığın kadar öde dönemi başladı."

Özeti aynen şöyle ; 3 Kasım 1977 tarihli Resmi gazetede yayınlanan kararnameye göre, apartman ve siteler, radyatörlere yakıt payölçer taktırmak, ve yakıt bedellerini bu cihazlarla belirlemek zorunda. Ne var ki, daire sahipleri arasında bazı
anlaşmazlıklara yol açtığı için, bir türlü "yürürlüğe giremedi" . Bunun sonucunda payölçer sistemi; Plaza, lüks site, ve akıllı binaların dışında fazla yaygınlaşamadı...
------------------------------------------------------------------

Bu haberde anlamadığım noktalar şunlardır;

1---Hukukta bir kararnamenin "yürürlüğe girmesi" , şahısların isteğine birakılabilir mi? Eğer bir karaname çıkmışsa, bu ne zaman "yürürlüğe girer" ?.

2---Kararname ile yasa arasındaki fark, birinin "yürürlüğe girmesinin" kişilerin isteğine tabi olup, diğerinin ise mecburi olması mıdır? (Haberden bu doğrultuda bir sonuç çıkıyor)

3---Eğer ben, şahsen apartman yönetimi aleyhine bir dava açıp bu kararnamenin uygulanmasını istesem davayı kazanma şansım olabilir mi? yoksa "yürürlüge giremediğinden" dolayı paramı ve emeğimi sokağa mı atmış olurum?

Hukuk konularındaki cahilliğimden dolayı tekrar özür diler, merakla kıymetli yorumlarınızı beklediğimi ve bu yorumlar sonunda, hakça bir sistem için, konutumuza ve işyerimize payölçer takılması doğrultusunda apartman yönetimi nezdinde gerekli hukuki girişimi başlatacağımı belirtir, saygılarımı sunarım.

Zamanyolcusu
Old 24-02-2003, 19:16   #2
Ahmet Güngör

Selam,

Öncelikle þunu bilmekte yarar var; gazete ve televizyonlar hukuk katliamlarý ile doludur Muhabirler haber yapacam diye hukuku katlederler. Þu konuyu bir de gazetenin hukuk servisine danýþayým demek akýllarýna gelmez. Sizin kafanýzýn karýþmasý da bu yüzden...
Haber baþlýðýnda hem yeni bir þeymiþ gibi "... dönemi baþladý" diyor, hem de eski bir þeymiþ gibi, sadece þuralarda uygulandý, baþka yerlerde uygulanmadý diyor. Anlamsýz ve mantýksýz bilgiler edindikten sonra bu sorularý sormakta çok haklýsýnýz.
Ben gazete haberini görmedim ve böyle bir kararnameden de haberim yok... Sizin aktardýðýnýz bilgilere dayanarak görüþümü bildireyim.
Sanýrým haberdeki "yürürlük" kelimesini haberi yazan muhabir "uygulama" anlamýnda kullanmýþ. Yoksa, kararnamenin "yürürlüðe girmesi" anlamýnda deðil. Yani "uygulama alaný bulamadý" veya "uygulanamadý" gibi.
Bir kararnamenin veya kanunun ne zaman yürürlüðe gireceði genellikle kararnamenin veya kanunun son maddelerinden birinde belirtilir. Bu nedenle kararname metnine bakmak lazým. Eðer bir yürürlüklük maddesi konmamýþsa, resmi gazetede yayýmlanmasý tarihinden itibaren 45 gün sonra yürürlüðe girer.
Kanun ile kararname arasýndaki fark, kýsaca; kanun, bir yasama iþlemidir, yani meclis iradesinin ürünüdür, kararname ise bakanlar kurulu iþlemidir. (Bunun dýþýndaki teknik ve teorik faklýlýklara girmeye gerek yok, bu sitede altýndan kalkýlacak konu deðil)
Siz bu konuda ciddi iseniz, öncelikle yapmanýz gereken bu kararnameyi bulmak. Eðer anlamadýðýnýz, takýldýðýnýz bir yer olursa (-ki olacaktýr) bir avukatla konuþmalýsýnýz.

Kolay gelsin.
Old 17-06-2003, 14:10   #3
chircin

Varsayılan Payölçer Kullanılması Konusunda

Değerli Hukuk Temsilcileri ve tüm forum üyeleri,

Bahsettiğiniz payölçer konusu enerji sektörü ve apartmanlarda yakıt giderlerini ortak bir şekilde ödeyen insanlar için son derece önemli bir konudur.

Öncelikle Isı Pay Ölçüm konusundaki bilgi birikimimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
1- Isı pay ölçüm sistemleri 1970'li yıllardaki petrol krizi sırasında başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde yakıt ekonomisi sağlayabilmek amacıyla geliştirilmiştir.
2- Bu sistem 10 yıla yakın bir süre çeşitli ülkeler tarafından vergi indirimleri vb. uygulamalarla teşvik edilmiştir.
3- 1989 yılında başta Alamanya olmak üzere bir çok ülkede payölçer sisteminin kullanılması kanunen zorunlu hale getirilmiş ve kombi kullanımı yasal olarak kısıtlanmıştır.
4- Ülkemizde ise 3.11.1977 tarih ve 16102 nolu resmi gazete ile bu cihazların kullanımı zorunlu hale getirildiği açıkca belirtilmiş ve kararın uygulama mercii Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak açıklanmıştır. Fakat Kat mülkiyeti kanununda bu maddeye dayalı herhangi bir düzenleme yapılmadığı için uygulamaya geçirilememiştir.

Türkiyede Isı Pay Ölçüm Sistemlerinin Uygulama Seyri :
- 1990 lı yıllarda çeşitli firmalar müşterilerinin talepleri doğrultusunda bu cihazların ithalatını yapmışlar ve bir kaç binada uygulama yapılmıştır. Fakat o dönemde pazara giren cihazların 1970 li yıllarda geliştirilmiş olan pay ölçerlerin teknolojisine sahip olduğundan verim alınamamıştır. ( Bir sıvının radyatörün enerjisine bağlı olarak buharlaşması esasına göre çalışan, termometre benzeri, evoporatif payölçerler )

Isı payölçüm uygulamasının en önemli parçası kullanılan cihazların belirli dönemlerde okunması ve raporlanmasıdır. Bir görevlinin belirli zamanlarda daire içine girip tek tek yatak odası dahil her radyatörün üzerindeki cihazı okuması veya rf sinyaller ile tüketim değerlerinin bina merdiven boşluğundaki bir merkezde toplanmasını sağlayan radyo kontrollü payölçerler kullanılması iki alternatiftir. Avrupadaki uygulamalar RF sinyalli cihazların kullanımına döğru kaymaktadır.

Payölçer cihazlarının genel avantajları :
- Tüketiciler mevcut merkezi ısıtma sitemi yatırımlarını bozmadan ve merkezi sistemin ısıtma avantajlarını kaybetmeden adil bir şekilde bireysel ısınma modeline geçmelerini sağlar.
- Kat sakinleri harcadıkları yakıt oranında, yakıt bedeline katılım yaparlar
- Yakıt ekonomisi açısından bina genelinde %40' a kadar tassarruf sağlamak mümkün olacaktır. ( Avrupa birliği enerji Komisyonu )
- Alt katlar ile üst katlar arasındaki ısınma dengesizliği sorunu ortadan kalkacaktır.

Konunun Hukuki Değerlendirmesine Gelirsek:
Bu cihazların kullanımını belirleyen bir kanun maddesinin çok kısa sürede yürülüğe gireceğini zannetmiyorum. Fakat konuyla ilgili olarak bir yargıtay kararının çıkması mümkün gibi görünmekte. Önemli olan husu şu: Kat sakinleri yapacakları genel kurulda bu cihazların kullanımının kararını hangi oylama yöntemine göre yapacaklar ? Mevcut KMK'na göre ısıtma giderlerinin payölçerlere göre paylaştırılabilmesi için bu durumun yönetim planında belirtilmesi gerekiyor ve aynı kanuna göre yönetim planını değiştirmek için 4/5 kabul oyu gerekiyor. Fakat bu sistemin bu denli avantajı varken 4/5 kabul oranı bana bir hayli fazla gelmekte. Ayrıca bu oranla kabul edilse bile 1/5 azınlık cihazların bedellerini ödememe yoluna gittiklerinde nasıl bir yöntem uygulanacağı malesef pek bilinmemekte.

Bu konuyla ilgili yorumlarınızı sizlerden bekliyorum. Belirtmek isterimki burada verdiğim tüm bilgiler kendi şahsi araştırmalarım neticesinde edindiğim bilgilerdir ve hukuki konularda yapmış olduğum yorumlarda bir hukukçu olmadığımdan ötürü yanıldığım noktalar olabilir. Lütfen sizlere mantıksız gelen noktalar varsa bunlar hakkında beni aydınlatın.

Saygılarımla

Can Cihan HIRÇIN

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi