Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

basın yoluyla hakaret ve aynı davada 2 farklı davacı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2008, 13:01   #1
avukat erdoğan

Varsayılan basın yoluyla hakaret ve aynı davada 2 farklı davacı

Merhaba;

Her gün yayınlanan bir gazetede hem şirkete hem de bir gerçek kişiye hakaretlerde bulunulmuş.Bu durumda aynı davada hem şirketin hem de şahsın basın yoluyla hakaretten ötürü maddi-manevi tazminat talep hakkı var mıdır?Yoksa bu durumda her davacının göreceği zarardan ötürü farklı 2 dava mı açması gerekir??
Old 15-01-2008, 13:50   #2
attorneytalay

hakaret gerçek kişilerle bazı tüzel kişilere yapılıyor. Bu tüzel kişiler de (kamuya yararlı dernekler-kızılay, türk dil kurumu vs- askeri, siyasi ve adli kurullar, siyasi partiler, vb...) Sonuçta şirketin kişiliği tüzel niteliktedir ancak özel hukuk tüzel kişiliği olduğu için hakaret fiilinin pasif sujesi olamaz gibi geliyor bana. Öncelikle bu noktanın araştırılmasında fayda var bence

Olsa bile manevi tazminat istenemez olsa olsa maddi tazminat istenir O da şu şekilde işte şirket hakkında yalan haber yapılmıştır itibarı zedelenmiştir. dolayısıyla şirket müşteri kaybetmiştir şeklinde bir takım gerekçelere dayanılabilir. Yanii şirket adına açılacak davada şirket hakkında gerçek dışı isnatlarda bulunulduğu gibi bir gerekçe ileri sürülse iyi olur sanki

Gerçek şahıs ise hakaretten dolayı hem maddi hem de manevi tazminat davası açabilir elbette.

Kanaatime göre gerçek şahıs hakaretten dolayı dava açarken şirket yalan haber dolayısıyla zarar gördüğüne dayanabilir dolayısıyla ayrı ayrı dava açmalarında isabet var bence

Türk Ceza Kanunu md 125
"Madde 125 - (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (...)(*) veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir."

Umarım fahiş hata yapmamışımdır

Saygılarımla

Talay
Old 15-01-2008, 14:54   #3
Av. Rahşan KÜPELİ

Merhaba,
Ben aynı haber nedeniyle olduğundan, tek dava açmanız gerektiğini düşünüyorum. Ben aynı gazetenin birbiri ile bağlantılı iki farklı haberi nedeniyle, her iki haberde de bahsi geçen 2 şirket ve şirket sahibi adına tek maddi-manevi tazminat davası açmıştım. Bu yönde bir usul sorunu doğmadı.
Yalnız sonuç ve istem kısmında her şahıs,her haber için maddi manevi tazminat miktarlarını ayrı ayrı belirtmiştim.
Ayrıca, sayın attorneytalay'ın, şirket adına olsa olsa maddi tazminat davası açılabilir, fikrine katılmıyorum. Tüzel kişilerinde kişilik hakları vardır bu nedenle onlar da maddi-manevi tazminat isteyebilirler.Bu konuda 4HD 24.09.2001 2001/4164-8421 sayılı kararından yararlanabilirsiniz.
iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi